Protokolden Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Muğla protokolü kutlama mesajı yayımladı. CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan, Muğla Valisi İdris Akbıyık, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Türkiye Sakatlar Derneği Milas Şube Başkanı Hüsnü Tevşi ve Ak Parti Milas Belediye Başkan Adayı Rüştü Yiğitkaya 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Mesajlar şöyle:

MUĞLA MİLLETVEKİLİ ÖZCAN’DAN 8 MART AÇIKLAMASI:

KADIN İŞSİZLİĞİ KADINLARIN EŞİTLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE BÜYÜK BİR ENGEL

CHP Muğla Milletvekili Gizem Özcan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle, devasa oranlara ulaşan kadın işsizliğinin tüm boyutlarıyla araştırılması için TBMM Başkanlığı’na bir araştırma önergesi verdi. Kadın işsizliğinin kadınların eşitliği ve özgürlüğü önünde büyük bir engel olduğunu vurgulayan Özcan, şunları söyledi:

CUMHURİYET KADINLARIN TOPLUMSAL YAŞAMDAKİ YERİ İÇİN BİR DEVRİMDİR

“Biz kadınlar hayatın her alanında eşit ve özgür bireyler olmak için mücadele ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurulması kadınların toplumsal yaşamdaki yeri için bir devrim niteliğindedir. Kadınların mücadelesini taçlandırmış, kadınların eşit ve özgür yurttaşlar olmalarının önünü açmıştır. Ancak mücadele bitmemiş, kadınlar eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüterek günümüze kadar sürdürmüştür. AKP’nin kadın düşmanı politikaları, kadınları ikinci sınıf vatandaş gören anlayışı ile kadınlar can başla mücadele ederek, bütün 8 Martlarda baskılara ve yasaklara rağmen, meydanlarda kadınların eşitlik ve özgürlük arayışını haykırmışlar, kadın işsizliğine, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, mobbinge karşı seslerini yükseltmişlerdir.

İŞSİZLİK KADINLAR İÇİN PRANGA: HER 3 KADINDAN 1’İ İŞSİZ

TÜİK işsizlik rakamlarını %9 civarında gösteriyor. Oysa işsizlik çok daha yüksektir. Bugün çalışabilir 65,6 milyon kişinin sadece 22,7 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı istihdamdadır. Baz almamız gereken geniş tanımlı işsizlik oranı %23 civarındadır. Peki geniş tanımlı kadın işsizliği oranı kaç? % 33,2. Daha açık söylemek gerekirse, her 3 kadından 1’i işsiz. Genç kadınlar için durum daha da vahim: genç kadın işsizliği ise oranı 41,1! Sadece, kadın ve erkek işsizliği arasındaki 13,1 puan fark bile, iktidarın çalışma yaşamında kadına karşı yürüttüğü eşitsiz politikaların büyük bir göstergesi.

KADINLARIN EŞİTLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN SOSYAL DEVLET!

İşsizliğin yanında, eşit işe eşit ücret ilkesinin hilafına kadınlara daha az ücret verilmesi, mobbing uygulanması, çalışma yaşamı boyunca kadınlara “cam bariyerler” koyulması, kadının ev içinde görünmeyen emeğinin sömürüyü katmerlemesi gibi gerçekler çalışma yaşamını kadınlar için cehenneme çeviriyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha vurgulamayalım ki: Kadınların çalışma yaşamında ve tüm toplumsal yaşamda eşitliğini ve özgürlüğünü temel alan sosyal devlet politikalarına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bunun için bütün kadınlarla beraber mücadeleyi yükseltmeyi sürdüreceğiz. Biliyoruz ki, kadınlar mücadele ve dayanışmayla güçlü!  

MUĞLA VALİSİ SAYIN İDRİS AKBIYIK’IN “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” MESAJI
Kadınlara yönelik ayrımcılığa dayalı eşitsizliklere ve toplumsal sorunlara dikkat çekmek amacıyla 8 Mart, tüm dünyada ve ülkemizde “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edilmiştir.
İnsana saygı, değerlerimizi, kültürümüzün, tarihimizin ve sosyal hayatımızın temel dinamiğidir. Dolayısıyla toplumun yarısını oluşturan kadınları dışlayan anlayış sadece kadınlar için değil toplumumuz için büyük bir eksikliktir.
Bu bakımdan kadınların aile, eğitim, iş ve toplumsal hayatın her alanında karşı karşıya kaldığı sorunların çözüme kavuşması amacıyla Cumhuriyetimizin ilanından günümüze kadar ve özellikle son 20 yılda reform niteliğinde yasal düzenlemeler ve uygulamalar hayata geçirilmiştir.
Hayata geçirilen düzenlemeler ve uygulamalar sonucunda kadınların eğitiminde önemli mesafeler kat edilmiş, sağlık hizmetlerinden ileri düzeyde yararlanmaları sağlanmış, diğer taraftan çalışma hayatında kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için önemli adımlar atılmıştır. Artık kadınlar sosyal hayatta, iş yaşamında ve karar alma mekanizmalarında her geçen gün daha çok yer almaya başlamıştır.
Tarihimiz boyunca hayatın her alanında en ön saflarda yer alan, bugün de mücadeleleri ve başarılarıyla örnek olan, ülkemize hizmetleriyle değer katan, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlarımız geleceğe yürüyüşümüzde en önemli güvencemiz olmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle hayatımızın her alanında bize destek olan, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın, şehit ve gazilerimizin eş ve annelerinin ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

KAYMAKAM BÖKE’NİN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
İnsan hakları temelinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdiği mücadelenin başlangıcı ve sembolü olan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kadınlar için sosyal ve ekonomik açıdan pozitif şuur oluşturmak adına en önemli fırsat günüdür. Hayatın her alanında fedakarlığı, çalışkanlığı, birleştiriciliği, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlar, sağlıklı ve huzurlu toplumun en önemli yapı taşıdır.
Kadının yaşadığı toplumda kültürel yönden güçlü, bilgili olması, duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmesi, o toplumun geleceğinin ne kadar ilerilere gidebileceğinin de bir göstergesidir. Kadın bir ışıktır. Sönerse her yer karanlığa bürünür. Çünkü kadın, Medeniyetin aydınlık yüzüdür. Bu nedendir ki kadınları geri bırakmış toplumlar modern yaşamdan da geri kalmaya mahkumlardır.
Milaslı kadınlar başta olmak üzere ülkemizin tüm kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

BAŞKAN GÜRÜN’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kutlama mesajı yayımladı.
Kadın emeğinin, yaratıcılığının ve cesaretinin dünyayı daha yaşanır bir yer yaptığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün her şeyi borçlu oldukları emekçi kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün; “Türk tarihine bakıldığında Türk kadını daima baş üstünde tutulmuş, kadına her zaman değer verilmiştir. Özellikle Atatürk devrimleri ve ilkeleri ile aydınlanan Türkiye Cumhuriyeti’nde birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara demokratik hakları verilmiş, kadınlar sosyal hayatta hak ettikleri yerlerini almıştır. Nene Hatun’dan, Kara Fatma’ya, Halide Edip’ten Sabiha Gökçen’e cesaretleri, yürekleri, fedakarlıkları ile tarih yazan kadınlarımızı Bahriye Üçok’lar, Türkan Saylan’lar izlemiş ve ülkemiz her alanda kadınlarımızın omuzlarında yükselmiştir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da kadınlarımız, ülkemizde geleceğe güven ve umutla bakmamızı sağlayacak ana aktörler olacaktır. Muğla’mızda, Büyükşehir Belediye’mizde de başrolde hep kadınlarımız vardır. Belediyemizin her kadrosunda kadın emeği, cesareti ve fedakarlığı ile Muğla’mıza gururla birlikte hizmet ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Dünya’da her şey kadının eseridir” sözünün ve devrimlerinin ışığında kadınlarımızın emeği, cesareti ve yaratıcılığı ile tüm hedeflerimize ulaşabileceğimize inanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

BAŞKAN TOKAT’IN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI
Selam olsun
Sırtında dünyayı taşıyan kadına!
Selam olsun göğün yarısına,
Selam olsun kavganın gülen yüzüne
Selam olsun
Gül olana gül kokana.
Zalime zulme siper olana
Kadına "Emekçi kadınlara"
Selam olsun. Ahmed ARİF
Kadınlarımızın hayatımızdaki önemi ve katkıları inkâr edilemez bir gerçektir. Toplumun her alanında, her sektörde ve her aşamada varlığınızla aydınlık, umut dolu bir geleceğe doğru ilerliyoruz.
Kadınlarımızın gücü, sabrı, fedakârlığı ve kararlılığı, toplumumuzun temel taşlarından birini oluşturuyor. Sizler, ailelerimizin temel direği, iş dünyasının başarılı temsilcileri, eğitimde ve sağlıkta öncü figürler olarak her alanda bizlere varlığınızı hissettiriyorsunuz.
Bugün, kadınların geçmişte kazandığı hakları kutlarken, aynı zamanda hala mücadele ettiğimiz alanlarda daha fazla ilerlemek için birlik olma ve dayanışma günüdür. Eşitlik, adalet ve özgürlük için birlikte mücadele etmeye devam ederek, daha adil ve kapsayıcı bir toplum inşa etmek için bir araya gelmeliyiz.
Unutmayalım ki, toplumların gelişmesinde kadınların güçlenmesi büyük bir önem taşır. Bu nedenle, kadınlarımıza yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin karşısında durmalı, onların haklarını korumak için çaba göstermeliyiz. Milas Belediyesi olarak bizler de kadınlarımızı her alanda destekleyen, onların gücüne güç katacak çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki; kadınlarımız için atacağımız her adım ülkemizin geleceğine ışık tutacaktır.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır.” sözünün altını çizerek başta şehit anneleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor; kadınlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir yaşam diliyorum.

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ MİLAS ŞUBE BAŞKANI HÜSNÜ TEVŞİ’NİN MESAJI ŞÖYLE:
Son yıllarda kadınlarımızın muhatap olduğu ve bizleri son derece kaygılandıran insanlık dışı muamelelerin tamamen yok edilmesi için başta siyasi sorumluluk sahipleri olmak üzere herkes üzerine düşeni eksiksiz yerine getirmelidir.
Kadın haklarının evrensel, bölünmez, vazgeçilmez, ayrılmaz bir bütün olduğunu kabul eden vizyon genişliğinin yanı sıra; kadına saygının ve manevi olarak yükümlülüklerin bilincine ulaşmış ve gereğini yerine getiren sorumluluk kültürüyle de önümüzdeki sorunların aşılacağı kuşkusuzdur.
Bu vesileyle her şeyin en güzeline layık olan kadınlarımızın,kadın olmanın yanında engelli kadın olmanın zorluklarını yaşayan,engelli çocuğuna ömrünü adayıp bütün haklarından mahrum bırakılan kadınlarımızın , Dünya Emekçi Kadın'lar Günü’nü kutluyorum.Coğrafyamızdaki kadınların ve bir ses bekleyen bütün hanımefendilerin bu anlamlı gününü tebrik ediyorum.

BAŞKAN ADAYI YİĞİTKAYA’DAN 8 MART MESAJI…
Cumhur İttifakı Milas Belediye Başkan Adayı Rüştü Yiğitkaya, her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başta Milaslı kadınlar olmak üzere Muğla ve tüm dünya kadınlarının bu özel günlerini kutladı. Yiğitkaya mesajında; “Eğer dünya yaşanabilir olacaksa bu mutlaka kadınlarla mümkündür” dedi.
“Şiddetin olmadığı ve emeğin karşılığının eksiksiz alındığı bir dünya temennisiyle; akıl, vicdan, şefkat ve sevgileri ile bulundukları her yeri güzelleştiren, daha yaşanabilir kılan merhametin ve fedakarlığın timsali tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum” diyerek başta Milaslı kadınlar olmak üzere Muğla ve tüm dünya kadınlarının bu özel günlerini kutlayan Cumhur İttifakı Milas Belediye Başkan Adayı Rüştü Yiğitkaya; “1 Nisan’dan itibaren kadının güçlü, üretken, kent yaşamını her alanda değiştiren ve güzelleştiren kadın hareketinin hüküm süreceği bir Milas için birlikte çalışacak, birlikte yönetecek ve birlikte başaracağız.
Kadınlarımızın bu anlamlı gününde, Türk Müziği’nin değerli sesi Müşerref Akay da bizlerle birlikte olacak ve kadınların sesi Milas’tan yükselerek tüm Türkiye’de yankılacak” dedi.

08 Mar 2024 - 10:58 Muğla/ Milas- Yaşam

Mahreç  Vakıf Güçlügöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.