Özay Sabancı esnafların taleplerini, Ticaret Bakanına iletti

Milas Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’a esnafların yaşadığı sorunları ve taleplerini iletti.

Büyütmek için resme tıklayın

Milas Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, Sakarya Bakkallar Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Tokat Bakkallar Odası Başkanı Şaban Kaya, Yozgat Bakkallar Odası Başkanı Mustafa Akdemir, Trabzon Bakkallar Odası Başkanı İsmail Baş, Erzurum Bakkallar Odası Başkanı Samet Erdoğan, Burdur Bakkallar Odası Başkanı Orhan Aksoy, Çubuk Bakkallar Odası Başkanı Harun Yazıcı Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ı makamında ziyaret ederek esnafların yaşadığı sorunları ve taleplerin yer aldığı dosyayı teslim ettiler.

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’a iletilen talepler şöyle:

“Ülkemizin dinamosu, mahallelerimizin simgesi, birlikte yaşama kültürümüzün parçası olan biz bakkal esnaflarının, bir takım istekleri ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Ahilik kültürüyle iştigal ettiğimiz mesleğimizde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ve sizlerin değerli destekleriyle beklentilerimizin karşılanacağı ümidindeyiz.

Sakarya Bakkallar Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Tokat Bakkallar Odası Başkanı Şaban Kaya, Yozgat Bakkallar Odası Başkanı Mustafa Akdemir, Trabzon Bakkallar Odası Başkanı İsmail Baş, Erzurum Bakkallar Odası Başkanı Samet Erdoğan, Burdur Bakkallar Odası Başkanı Orhan Aksoy, Çubuk Bakkallar Odası Başkanı Harun Yazıcı, Milas Bakkallar Odası Başkanı Özay Sabancı;

Sizlere arz etmek istediğimiz sorunlar ve talepler şöyledir;

1-Devletimizden öncelikle esnafın korunması ve zincir marketlere karşı rekabet eder hale getirilmesi için destekler ve özel düzenlemeler yapılmalıdır. Bu isteğimiz çerçevesinde öncelikli beklentimiz PERAKENDE YASASI’NDA yapılacak güncellemedir.

*Perakende yasası kapsamında haksız rekabete neden olan, esnafımızın ekmeğini bölen zincir marketlerin hafta sonu kapalı olması, açılış kapanış saatlerinin düzenlenmesi, yerleşim yerlerinde nüfus sayılarına göre yeni şubelerinin açılmaması, belirlenecek kriterlerle otopark alanı,metrekaresi gibi düzenlemeler ile yeni şubelerinin şehirlerin giriş veya çıkışlarında açılmalarını…

*Yine yaptıkları zamlarla vatandaşımıza ve esnafımıza büyük sorunlar yaşatan bu tür marketlerde başta sigara olmak üzere, her nevi eşya ve hırdavat satışının engellenmesi.

*Fiyat artışlarıyla enflasyonu yükselmesinde en büyük etken olan zincir marketlerin süreklilikle denetlenmesi ve idari cezalarının en üst seviyede olmasını istiyoruz.

*Merak ve heyecan içinde beklediğimiz perakende yasasının sizlerin takdirinde, meclisimizin gündeminde çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Bu düzenlemenin TBMM’nin yeni yasama dönemiyle birlikte yapılmasını ivedilikle bekliyoruz

2-Bağ-kur’lu esnafın 7200 prim günüyle emekli olmasına ilişkin cumhurbaşkanımızın ve çalışma ve sosyal güvenlik bakanımızın açıklamaları olmuştur. Bununla ilgili Bağ-Kur’luların 9000 prim ödeme gün sayısının, 7200 güne düşürülerek esnafımıza seçim öncesi verilecek olan müjdeli haberi beklemekteyiz.

3-01.01.2024’ten itibaren geçerli olmak kaydı ile esnafımızın ödediği Bağ-kur priminin 6.900,86TL olduğu ödemelerini düzenli yapanlara ise indirimli bağ- kur primi 5.865,73 TL’dir.

Bağ-kur priminin yüksek olmasından dolayı esnafımız ödemelerinde zorluk çekmektedir. Bununla ilgili iyileştirme çalışmalarının yapılmasını beklemekteyiz.

4-Esnaflarımızla belirli aralıklarla SIFIR YA DA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANLARININ sunulması, bazen devlet ve özel bankalar aracılığıyla finansmana rahat erişimin sağlanması öncelikli isteklerimiz arasındadır.

5-Bilindiği gibi sigaranın perakende satış fiyatları pazarlayıcısı konumundaki firmaların inisiyatifindedir.  Tütün ve tütün mamülleri serbest piyasa düzeni kapsamında  ‘’SİGARANIN PERAKENDE SATIŞ FİYATI  ‘’nihai satıcı olan bakkal market bayi belirlenmektedir. Bu kapsamda ‘’PERAKENDE SATICI BAYİ KAR MARJI HESAPLANMASINDA’’  ivedilikle yeni bir yasal düzenlemeye gidilerek asgari bir taban kar oranı uygulaması yapılmalıdır. Asgari kar marjlarının yeniden düzenlenmesiyle esnafımızın yıllardır yaşadığı mağduriyetler giderilecektir. Ayrıca sigaranın kredi kart ile satışında, bankaların pos komisyon oranlarının yüksek olusu, sigaranın karını tamamen yok etmektedir.

6-Gerçek usule tabı olan (30m2-60 m2 olan iş yerleri) esnaflarımızın, sigara satışlarından dolayı birinci sınıf tüccar sınıfında yer alıyorlar. Bu durum beraberinde esnafımızı e-faturaya geçmek zorunda bırakıyor. Zor durumda olan esnafımızın aylık giderleri üçe katlanıyor ve sanayici ile birinci sınıf tüccarla malı açıdan aynı sayılıyor. Bu yüzden sigara satışlarının tamamından veya belli bir kısmının vergiden muaf tutulmasını önemle rica ediyoruz.

7-Seyyar satıcılarla (özellikle gıda satısı)yapan kişi ve kişilerle mücadele konusunda tüm yerel yönetimlerimizin hassasiyetinin artırılmasını ve ilgili bakanlıklarımızın desteklerini istiyoruz.

8-İllerimizde esnaflarımız ile istişarelerin artırılması için müdürlüklerimizle ortak çalışmalar yapmaya davet etmeliyiz.

Bakkal ve bayi esnaflarımız, aileleri ve tüm çalışanlarıyla büyük bir kesimi oluşturmaktadır.

İsteklerimizin karşılanması geleceğe daha emin adımlarla yürümek için çok önemlidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılının heyecanını yaşadığımız bu dönemde bizlerde, mesleğimizi gelecek kuşaklara aktarmak ve ekonomiye katkımızı sürdürmek için, desteklerinizi beklemekteyiz.

Saygılarımızla,

Bilgilerinize arz ederiz.”

09 Mar 2024 - 10:44 Muğla/ Milas- Gündem

Mahreç  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.