Protokolden 14 Mart Tıp Bayramı mesajları

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili kutlama mesajı yayımladı.

Muğla Valisi İdris Akbıyık’ın “14 Mart Tıp Bayramı” mesajı şöyle:

“Toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi adına büyük bir özveriyle çalışan, canımızı ve sevdiklerimizi emanet ettiğimiz, sağlık ordumuzun neferleri başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.

Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı Tıp Okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmiş ve her yıl 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Tıp Bayramı ilk kez mesleki bir kutlamadan ziyade, 1919 yılında İstanbul’un işgalini protesto etmek amacıyla tıp fakültesi öğrencileri tarafından ihdas edilmiştir. Bu kutlama, aynı zamanda tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak da tarihe geçmiştir. 

Yaşadığımız çağdaş dünyada ülkelerin birincil görevleri arasında olan sağlık, insanların mutlu ve rahat bir yaşam sürmesinin vazgeçilmez ve en temel şartıdır. En büyük mutluluğun sağlık olduğunun bilinciyle ülkemizde son yıllarda yapılan çalışmalarla sağlık sektöründe büyük ilerlemeler ve gelişmeler yaşanmıştır.

Hayata geçirilen yatırım ve hizmetlerle Muğla’mızın sağlık altyapısı güçlendirilmiş ve ilimiz sağlıkta kaliteli ve etkin bir yapıya ulaşmıştır. İlimizde Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte 14 kamu hastanesi ve 2 ağız diş sağlığı merkezinin de aralarında bulunduğu 40 sağlık tesisinde hizmet verilmektedir. Ayrıca her daim kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti sunmak amacıyla 4 sağlık tesisinin yapımı devam etmektedir. İlimiz genelinde çağın gereklerine göre yetişmiş uzman doktor, doktor, diş hekimi, hemşire, diğer sağlık, idari ve teknik personel ile birlikte yaklaşık on bin personelimiz tarafından sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Sağlık alanında gelişmeler ve ilerlemeler yaşanırken vatandaşlarımıza en üst düzeyde sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev sağlık çalışanlarımıza düşmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözüyle hekimlerimize duyduğu güveni net bir şekilde ifade etmiştir. Hekimlerimizin ve her düzeydeki sağlık çalışanlarımızın zaman ve mekân tanımaksızın insanları sağlığına kavuşturmak, hayatlarını kurtarmak için gösterdikleri insanüstü gayretleri ve fedakarlıkları her türlü takdirin üzerindedir. Bu da değerli hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yapmış oldukları mesleğin kutsiyetini göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle mesai mefhumu gözetmeksizin mesleklerini icra eden başta değerli hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Başkan Gürün Sağlık Emekçilerinin Günü’nü kutladı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, sağlık alanında çalışan bütün sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

En büyük hazinemiz olan sağlığımızı korumak ve sürdürmek için gece gündüz demeden fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarına çok şey borçlu olduklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Tıp ve sağlık alanında ülkemizde Cumhuriyet döneminden sonra insana ve insan sağlığına daha fazla önem verildiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kendine devrimin ve devrimciliğin çeşitli ve yaşamsal görevler verdiği Türk vatandaşının sağlığı ve sağlamlığı her zaman üzerinde dikkatle durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü Cumhuriyet, düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek düzeyli koruyucular ister.” sözüyle sağlık alanında çalışanların büyük bir sorumluluğu olduğunun altını çizerken yine Atatürk’ün “Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz” ifadesinin de Türk doktorlarına güvenin ifadesi olduğunu belirtti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Sağlık çalışanlarının malzemesi insan ve insan sağlığıdır. Tıp eğitimi alarak yıllarca doğduğu şehirde vatandaşlarına hizmet etmiş, yaralara merhem olmaya, insan sağlığı için bir şeyler yapmaya çalışmış biri olarak bu mesleği seçmekten dolayı gurur duyuyorum. Sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımızın kıymetini bilmeli, onlara hak ettikleri değeri ve haklarını vermeliyiz. Sağlık emekçilerimizin çalışma koşulları ve şartlarının iyileştirmelisi ve gelişmiş toplumlarda olduğu gibi sağlık alanında bilimsel gelişmelere büyük önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Bizlerin sağlığı için sevdiklerinden ayrı kalan, gecesini gündüzüne katan tüm sağlık emekçilerimizin, meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum. İyi ki varsınız. Size minnettarız” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın, “14 Mart Tıp Bayramı” Mesajı ise şöyle:

14 Mart Tıp Bayramı, insan sağlığının kutsallığını ve tıbbın önemini hatırlamak ve kutlamak için bir araya geldiğimiz önemli bir gün olmakla birlikte, tıp camiasının büyük emeklerle yürüttüğü sağlık hizmetlerini ve insanlığa olan katkılarını hatırlamak için de bir fırsattır.

Tıp, insanlık tarihinin en saygın ve kutsal mesleklerinden biridir. İnsan sağlığını korumak ve iyileştirmek için çaba sarf eden hekimler, sağlık çalışanları ve tıp öğrencileri, büyük fedakârlıklar göstermektedirler. Her gün, binlerce kişiye şifa dağıtarak, insanların yaşam kalitesini artırmak için gece gündüz demeden çalışmaktadırlar.

Milas'ta da sağlık alanında büyük emekler veren hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız bulunmaktadır. Onların özverili çalışmaları ve mesleklerine duydukları sevgi, ilçemizdeki sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmakta ve halkımızın sağlığını korumakta büyük bir rol oynamaktadır. Milas Belediyesi olarak bizler de sağlık alanında vatandaşlarımıza sunduğumuz etkin ve kaliteli hizmetlerle halk sağlığını önemsiyor, önemli çalışmalara imza atıyoruz. Yakın tarihte açılışını gerçekleştirdiğimiz Gümüşlük, Hacı İlyas ve Burgaz Mahalleleri’nde ikamet eden yaklaşık 15 bin vatandaşımıza doğrudan hizmet veren Milas Belediyesi Şehit Polis Memuru Mehmet İşler ve Eşi Semiha İşler Sağlık Evi’miz ile ilçemizin önemli bir ihtiyacını da gidermenin gururunu yaşadık.

Tüm sağlık çalışanlarımıza minnettarlığımızı sunmak ve onların fedakârlıklarını bir kez daha takdir etmek istiyorum. Her biriniz, insan hayatına dokunarak, toplumumuzun sağlık ve refahı için önemli birer köprü görevi üstleniyorsunuz. Çalışmalarınızın karşılığını, sağlıklı ve mutlu bir toplum olarak alacağımıza inancım tamdır.

Bu vesileyle, 14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, aramızdan ayrılan tüm sağlık emekçilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

13 Mar 2024 - 11:53 Muğla/ Milas- Gündem

Mahreç  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.