Protokol 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni kutladı

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle birer mesaj yayımlayarak Çanakkale Zaferi’nin 109. yılını kutladılar.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıldönümü nedeniyle protokol üyeleri birer kutlama mesajı yayımladı.

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı şu şekilde:

"Çanakkale Zaferi, Türk ve dünya tarihinde çok önemli sonuçlar ortaya çıkaran, dünyada güç dengelerinin tamamen değiştiği, Türklüğün bir millet olma bilinci ile ön plana çıktığı, bir milletin kendi ulusal benliğine kavuşması için kendine güvenmesi gerektiği gerçeğinin ortaya çıktığı, Kurtuluş Savaşı’nın ilk evresi olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Türk ve dünya tarihine kazandıran, tarihte emsali görülmemiş büyük bir kahramanlık ve fedakârlık mücadelesinin adıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın "milletimizin vatanseverlik, fedakârlık ve cesaret gibi yüksek faziletlerinin sergilendiği büyük bir kahramanlık destanı” olarak tanımladığı Çanakkale Savaşları; imanı, azmi ve direnme gücüyle ayağa kalkan milletimizin itibarını iade etmiş, vatanımızı ebedîleştirmiş, acı ve kanla yazılmış bir destan olarak dünya savaş tarihindeki şanlı yerini almıştır.

Çanakkale Savaşları kanın ve canın yok olma pahasına harcandığı bir yer olduğu kadar hümanizmin her şart ve ortamda nasıl ortaya çıkabileceğinin; namusun, şerefin ve insan olma bilincinin en güzel örneklerini de sunmaktadır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman askerlerini onurlandırmak için ifade ettiği barış söylemi ve onların ailelerine telkini tüm dünyada takdirle karşılanmıştır.   

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Mustafa Kemal Atatürk'ün bahsettiği bu yüksek ruhu, benliğimiz ve varlığımızı millî bilinçle muhafaza ettikçe "Bedr'in Arslanları" gibi Çanakkale'de yatan neslimiz ve kanlarıyla yazmış oldukları bu destan hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Çanakkale’de ecdadımızın yaktığı istiklal meşalesi; bugünde yolumuzu aydınlatmaya, her türlü zorluğu birlik ve beraberlikle aşabileceğimize olan inancımızı güçlendirmeye devam ediyor. 109 yıl öncesinde olduğu gibi gerek 15 Temmuz gecesi, gerekse terör örgütleri ile Güneydoğuda ve sınırlarımız dışında yürütülen operasyonlarda milletimizin tüm fertlerinin imanı, vatan ve bağımsızlık sevdasıyla seferber olması Çanakkale ruhunun bu topraklarda ne kadar canlı olduğunuzun en net kanıtıdır.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferimizin 109. Yıl Dönümünü kutluyor hem kara hem de deniz muharebelerinde, Türk milletinin bağrından çıkmış, istila heveslilerini mağlup ederek Çanakkale’yi geçit vermez bir hâle getirerek bize ebedî vatan kılan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve şanlı gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

MİLAS KAYMAKAMI MUSTAFA ÜNVER BÖKE’NİN YAYIMLADIĞI MESAJ ŞU ŞEKİLDE:

"Şanlı Ordumuzun, vatan topraklarını korumak ve savunmak için vatan ve mukaddesat uğrunda on binlerce Şehit vererek elde ettiği Çanakkale Zaferi, Aziz Milletimizin bağımsızlık yolunda attığı ilk adımın simgesi olmuştur. Bugün Ay Yıldızlı Bayrağımızın altında huzur ve güven içinde yaşamamızı sağlayan, Cumhuriyetimizin mimarı yüce ecdadımızın en güzel eserlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz

Türk Ordusunun dünyanın en güçlü ordularına karşı inanç, azim ve kararlılıkla vermiş olduğu büyük mücadelenin sonunda ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek, 18 Mart 1915 tarihinde zaferle taçlandırdığı Çanakkale Savaşı; milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir.

Çanakkale'de ülkenin her köşesinden aynı amaç için bir araya gelen yüzbinlerce Mehmetçiğin verdiği emsalsiz irade, Millet olma bilincinin tohumlarını atarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve Cumhuriyet'i kurulmasına zemin hazırlamış ve bu toprakları bize vatan yapmıştır.

Bugün bize emanet edilen bu kutsal vatan topraklarında, canımızdan, malımızdan emin olarak gurur ve onurla bağımsız bir hayat sürdürüyorsak bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz.

Bin yılı aşkın süredir bu toprakları kanları ile bizlere yurt yapan aziz şehitlerimizin bizlere bıraktığı mukaddes mirası layıkıyla korumak ve gelecek nesillerimize gurur duyacakları bir ülke bırakmak için var gücümüzle mücadele etmek bugünkü nesiller olarak üzerimizdeki en önemli sorumluluktur.

Bugün vesilesiyle, Aziz Milletimize Çanakkale Ruhunu armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Vatanımızın bütünlüğü ve Milletimizin geleceği uğrunda canlarından vazgeçen aziz şehitlerimizi ve şanlı gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.

MİLAS BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT’IN 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI:

 "18 Mart, tarih sahnesinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanının yazıldığı çok önemli bir gün. Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünü ve Şehitleri Anma Günü'nü bu yıl bir kez daha büyük bir gurur ve minnetle anıyoruz.

Çanakkale'de, vatan toprağını korumak için gözlerini kırpmadan mücadele eden kahramanlarımız, milletimizin bağımsızlık ve hürriyet uğrundaki kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. İşte bu aziz topraklarda, binlerce kahraman evladımız, istiklal ve istikbalimizin teminatı olarak şahadet şerbetini içmiştir.

Bugün, onların aziz hatıralarını yâd ederken, onların bize mirası olan bağımsızlık ve özgürlük sevdasını yaşatma sorumluluğumuzu bir kez daha hatırlıyoruz. Milas olarak, onların emanetini korumak ve yaşatmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutlu zaferin bize armağan edilmesinde emeği geçen tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle yâd ediyorum."

18 Mar 2024 - 09:55 Muğla- Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.