Emekliler Milas'tan iktidara haykırdı!

Muğla'nın Milas ilçesinde TÜM Emeklilerin Sendikası Milas Temsilciliği basın açıklamasında bir araya gelen emekliler, yaşam koşullarının zorluğuna dikkat çekerek, uygulamaları sebebiyle iktidarı eleştirdi.

Emekliler Milas'tan iktidara haykırdı!
Emekliler Milas'tan iktidara haykırdı!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

TÜM Emeklilerin Sendikası Milas Temsilciliği, Milas Şehir Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Milas'taki emekliler katıldı. 

"Bugün Tüm emeklilerin sendikası olarak Ardanuç’tan Edirne’ye, Giresun’dan Mersin’e kadar onlarca il ve ilçede sefalete, yoksulluğa açlığa mahkum edilmeye tepkilerimizi en güçlü bir şekilde AKP iktidarına duyurmak için alanlardayız. Hepiniz hoş geldiniz. " diyerek sözlerine başlayan TÜM Emeklilerin Sendikası Milas Temsilcisi Mustafa Ali Demirci, emeklilerin durumunu anlattığı ve iktidarın uygulamalarını eleştirdiği açıklamasında şunları kaydetti:

"Biz emekliler deneyimlerimizden süzülen bilgeliğimizle diyoruz ki, işsizliği, yoksulluğu, pahalılığı ortadan kaldırmak için devlet öncülüğünde planlı bir kalkınma atılımı ortaya koyarak kamucu bir ekonomiye geçmekten başka çaremiz yok. Çünkü: Bıçak kemikte, Eti geçti duydun mu, Duymadınsa duy artık, Be hey Allahın kulu, Bıçak kemikte, Duyda silkin ne olursun, Bu ne biçim uyku bu, Bıçak kemikte

Mustafa Kemal Atatürk “emekli devletin aynadaki görüntüsüdür” der. 22 yıldır ülkeyi yöneten Akp iktidarı ve yandaşları tarafından aynada emekliler için açlık,  sefalet ,yoksulluk görüntüsü oluştu. Artık eski ilkokul kitaplarındaki güler yüzlü dedeler ve keyifle örgü ören anneanneler ve babaanneler kalmadı.

Devlet  ne duruma düştü düşünün.

İlk olarak artık Emekli tanımı değişti. Artık emekli denince akla 3 kez zam yapıldığı halde maaşı On bin Tl’yi geçmeyen kişi geliyor.

Akp iktidarının ve genel başkanının söylediği ”Emekliyi enflasyona ezdirmedik” sözü 2024 yılının en büyük yalanı olarak seçildi. Cünkü en düşük emekli maaşı 7500 tl den 10.000 tl ye yükseldi. Artış Oranı %33 enflasyon ise TÜİK e göre bile yıllık % 72 fark % 39 gel de buna yalana inan

Ayrıca en düşük emekli aylığı Aralık 2002 de asgari ücretin %139 u iken 2024 te %59 a geriledi. En düşük emekli aylığının 2002 deki düzeyini koruması için 23633 Tl olması gerekiyordu. Yani emekli aylığı AKP döneminde 13.000 tl eksildi. Bu mu enflasyona ezdirmemek.

Enflasyona ezdirmedik diyorlar ancak diğer yandan AKP’nin tüm belediye başkan adayları emeklilere ayni ve nakdi yardım vaatlerinde birbirleriyle yarışıyorlar. Şimdi biz kime inanalım sayın Erdoğana mı yoksa belediye başkan adaylarına mı  

Bizde diyoruz ki;

Zam, Zulüm, Yosulluk İşte AKP

Akp iktidarına göre emekli devlete bir yük. Bu yükten kurtulmak için AKP kendine Kenan evreni örnek alıyor. Kenan evren’in devrimcileri bir bir idam ederken “asmayalım da besleyelim mi” mantığını örnek alarak emeklileri yoksullaştırıp, açlığa mahkum ederek ölüme terk edip yavaş yavaş yok etmeyi hedeflemektedir.

Bir Türk dünyaya bedeldir diye atasözümüz vardı. Artık durum tersine döndü. Şimdi 1 HANS, 4 Türk’e bedel oldu.

Hans-maaşı-2000 euro-70.000 Tl.

Mehmet-maaşı-17.000    70.000/17.000= 4 Mehmet ediyor.

2018 yılında verilen 1000 TL bayram ikramiyesi ile 189 dolar yada 3 Çeyrek altın alınırken bu gün 32 dolar alırken çeyrek altın almıyor. Bu mudur emekliyi enflasyona ezdirmemek.

Sayın Erdoğan diyor ki: Emekliye maaş ve ikramiye artışı ile seyyanen zam veremeyiz hazineye yük gelir ve kaynak yok diyor. Ancak; Somali’nin IMF borcunu ödüyor ,Faiz lobisine ödüyor, Yazlık ve kışlık saraylara, makam aracı ile uçaklara para buluyor, uzaya 55 milyon dolara turist yolluyor, geçiş, yolcu ve hasta garantili projelere ödüyor, mültecilere 50 milyar dolar harcıyor, Demirören’e geri ödemesiz 750 milyon dolar veriyor, en önemlisi beşli çetenın vergi borçları silinirken para var. Ama emekliye gelince para yok.

Emekliler pazara gittiğinde filesi dolmuyor.

Markete gittiğinde ancak etiketleri inceliyor.

Pazara akşamları gidiyor,

Emekli randevu alıp hastaneye gidemiyor. Doktor bulamıyor, bulsa da reçetesindeki ilacı alamıyor.

Kasaba gidip et almayı bırak ucuz ekmek almak için kuyruğa giriyor

Dost sohbeti yapacağı bir fincan kahve içeceği mekan bulamıyor

Bir simit bir çay içmesi bile neredeyse hayal oldu

Artık emeklinin tek gittiği yer parklardaki boş belediye bankları oldu, oda hava soğuk ve yağışlı değilse

Bu koşulları bize reva gören AKP iktidarından hesabı emekliler soracak diyoruz .Buradan saraya sesleniyoruz

AKP den hesabı emekliler soracak!

Söz veriyor muyuz.

Bir çok kuruluşun yaptığı araştırmaya göre ,açlık sınırı 22 bin TL. Oysa emeklilerin 3/2 si 10 bin TL maaş alıyor. Bu durumda emeklilerin nasıl geçindiğini hesaplamak yıllardır çözülemeyen bir matematik sorusu.

Tüm emeklilerin sendikası olarak siyasi iktidardan taleplerimiz şunlardır:

1-Emekllerin sendikal örgütlenmesinin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Emekli sendikalarına örgütlenme  özgürlüğü tanınmalıdır. Toplu sözleşmeli sendikası yasası derhal çıkarılmalıdır.

2-2008 de uygulamaya konulan emeklilik yasası yürürlükten kaldırılmalıdır. Maaş bağlama oranları yenilenmeli en düşük emekli maaşı işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir.

3-Memurlara verilen seyyanen zam tüm emeklilerin maaşlarına eklenmelidir.

4-Cep harçlığı durumuna düşmüş bayram ikramiyeleri yerine yılda 4 defa olmak üzere en az asgari ücret tutarında her emekliye verilmelidir.

5-Emeklilerin yaş durumu, kronik rahatsızlıkları ve ilaca olan gereksinimleri dikkate alınarak sağlık hizmetlerine erişimleri kolay ulaşılabilir olmalıdır. Sağlıktaki katkı payları kaldırılmalıdır. Özel yada devlet demeden hastanelerde muayene tetkik ve tedaviler ücretsiz olmalıdır.

AKP iktidarına sesleniyoruz taleplerimizi dikkate alın. Eğer duymaz iseniz eylemlerimizi yükselterek sürdüreceğiz.

Değerli dostlar, emekliler bizlerin umutla beslenmeye, boş vaatlere karnı tok haklarımızın çalınmasına sessiz kalmayacağız, barışçıl ve demokratik tepkilerimize devam edeceğiz. Çünkü kurtuluşumuz kendi  ellerimizdedir Onun yolu da örgütlenmekten ve birlikten geçer.

Öyleyse hep birlikte bir kez daha haykıralım.

Emekliler birleşin, İktidara yerleşin!

Ellerimizdedir

Beklenen güzel günler

Ellerimizdedir

Gecelerinde aç yatılmayan

Gündüzlerinde soğuktan üşünmeyen

Güneşli güzel günler

Ellerimizdedir

Yaşasın birlikte mücadelemiz

Yaşasın tüm emeklilerin birlik ve dayanışması

Tüm Emeklilerin sendikasında örgütlenelim, sesimizi daha gür çıkaralım"

19 Mar 2024 - 16:51 Muğla/ Milas- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.