“Muğla’da rantiyecilere geçit vermeyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Muğla’yı ziyaret etti. Özel; Ortaca ve Marmaris ilçelerinde düzenlenen halk buluşmalarında vatandaşlara hitap etti.

“Muğla’da rantiyecilere geçit vermeyeceğiz”
“Muğla’da rantiyecilere geçit vermeyeceğiz”
+4
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Muğla’yı ziyaret ederek Ortaca ve Marmaris ilçelerinde halkla buluştu.

Özel, Ortaca halk buluşmasında yaptığı konuşmada, “Ormanın en kıymetli varlığı Muğla’nın ormanlarıdır, ormanlarımıza sahip çıkacağız, ormanlarımızı koruyacağız. Ormanlar, Akbelen’deki mücadele, bütün Türkiye’nin elinde” dedi. Özel, “Ortaca’nın sosyal demokratlarından, milliyetçi demokratlarından, muhafazakar demokratlarından, Ortaca’nın yerlisinden, köylüsünden, başka yerde doğmuş, Ortaca’da karnı doymuş olanlardan, herkesten, gencecik, pırıl pırıl, çalışkan ve Ortaca’ya çok önemli işler yapacak olan, bizim de sonuna kadar arkasında duracağımız Evren Tezcan kardeşimize hepinizden destek bekliyorum” ifadesini kullandı.

Özel; “Seçimlere sadece 2 gün kala kampanyanın son 2 gününde burada komşu kentimde, Manisa’dan sonra belki en çok konuşma yaptığım, en çok gelip gittiğim, her ilçesinde izimin olduğu, bana emeği olan, benim emeğimin olduğu güzel Muğla’mızdayım. Geçen seçimde kenti hatalarımız yüzünden kaybettiğimiz, 5 yıldır içimizi sızlatan Ortaca’dayım. Bu sefer Ortaca’yı almaya geldik. Hayırlı ve uğurlu olsun. Bu sefer bölünmek var mı? Ayrı düşmek var mı? Bu sefer sandıkta hep beraber olacağız, kol kola olacağız. Ortacamıza, Evren Tezcan Başkanımızı belediye başkanı yapacağız” dedi.

“PARTİMİZE VE MUĞLA’YA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEK”

“Evren Başkan genç, 45 yaşında. Yurtdışında tahsil görmüş. 8 yıl boyunca ilçe başkanlığımızı yapmış. Pırıl pırıl bir kardeşim. Evren, Ortaca’nın evladı” diyen Özel ayrıca, “Evren gibi başkan Ortaca’ya yakışacak inşallah. Ahmet Aras, Muğla Bodrum’da başarılı işler yaptı. Muğlalılara sorduk. Anketlerde en çok onu istediler. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayımız oldu. Sizlerin takdirleriyle 3 gün sonra, Pazar günü inşallah Muğla’nın yeni büyükşehir belediye başkanı, Ahmet Aras. Ben buradan sevgili Osman Başkanıma, Muğla’ya yıllardır emek veren, büyükşehrin kurucu başkanı Osman Gürün Başkanımıza ve ekibine bugüne kadar yaptıkları için yürekten teşekkür ediyorum. Ona kuvvetli bir alkış gönderiyoruz. Osman Başkan bundan sonra partimizde CHP’nin belediyelerde eşgüdüm, eğitim, denetimi sağlayacak olan komisyonunda Yılmaz Büyükerşen hocamızla birlikte görev yapacak. Partimiz ve Muğla’ya hizmet etmeye devam edecek” ifadesini kullandı. Özel, şunları söyledi:

“ORMAN KÖYLÜLERİNİN SORUNLARI ÇOK”

“Buraya gelmişken orman köylülerinin sorunlarını dile getirmeden olmaz. Orman köylüleri hükümetin yok saydığı bir grup. 500 bin orman köylüsü var. 3,8 milyar lira devletten alacaklı durumdalar. Bu sene enflasyon yüzde 120. TÜİK’e göre enflasyon yüzde 68 ancak orman köylülerinin yapmış oldukları hizmet karşılığı aldıkları paraya yapılan zam sadece yüzde 20. Orman Genel Müdürlüğü 5 yıldızlı otellerde kamplar yapıyor. Kampa katılanlara beşer bin liralık ayakkabı hediye ediyor. Orman köylüsü 30 gün çalışsa 9 bin lira para alıyor. Bugün için Türkiye’de emeği en çok sömürülen, devlet tarafından hiç görülmeyen, sesini duyuramayan bir kitle. Seçimlerden sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız, Ortaca Başkanımız hep beraber orman köylüsü için ne yapabiliyoruz diye çalışacağız. Ayrıca ben onların sesini bütün Türkiye’ye duyuracağım. Söz veriyorum kendilerine. Muğla maalesef, ormanların orman köylüsü ile doğrudan irtibatı kesilip, orman yangınları ile ilgili doğru tedbirler alınmadığı, yine geçtiğimiz yıllarda uçak olsun Türkiye’ye uçak uygun değil deyip Türkiye’yi bir koca yaz savunmasız bıraktıkları o süreçte, 2021 yılında 66 bin dekar orman kaybettik. Bu toplam orman varlığımızın yüzde 8’iydi. Tam 93 bin futbol sahası büyüklüğünde orman kaybettik. Ne zaman hatalarını gördüler, uçaklar kiralandı, hazırlıklar yapıldı, takip eden yıl bu kadar büyük yangın ve kayıplar yaşanmadı. Ahmet Aras o süreci en derinden yaşayan, hepimizle içi yanan birisi olarak Muğla Büyükşehre talip olduğunda yapacaklarını söylerken, Muğla’nın orman varlığını artırmak, ormanları ranttan, madencilerden, yangınlardan korumak için her türlü tedbiri alacağını, fedakarlığı yapacağını anlattı. O konuda güvenimiz tamdır, desteğimiz arkasındadır.”

“BİZ BURADAYIZ”

“Ormanın en kıymetli varlığı Muğla’nın ormanlarıdır, ormanlarımıza sahip çıkacağız, ormanlarımızı koruyacağız. Ormanlar, Akbelen’deki mücadele, bütün Türkiye’nin elinde. Akbelen biliyorsunuz, orada bulunan santrale kömür yetişmediği için, maliyetler çok yüksek, mazot çok pahalı, dışarıdan kurtarmadığı için maden alanları verilerek büyütülmeye çalışılıyor. Orada çalışan emekçi kardeşlerimiz için bizim belediye başkanlarımız önerdi. Gelin dedi onları bütün belediyelere paylaştıralım, CHP olarak sahip çıkalım. Ama ormanlarımızı kömüre feda etmeyelim. Dinlemediler. Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz, bir genelge ile Cumhurbaşkanlığı o alanı büyütmeye kalktı ama ardından Cumhurbaşkanının talimatıyla buraya gelen, Muğlalı olmayan, Muğla’yı bilmeyen, geçmiş dönemlerde yaptığı görevlerden sonra nasıl AKP’li olduğu belli olmayan birisi çıktı, foyaları ortaya çıktı, dedi ki biz burayı geri aldırtacağız. Sakın ha sakın kimse o geri almanın kalıcı olduğunu sanmasın. Seçim üstünde Akbelen Ormanlarında 5 kat fazla bir katliamın yaratacağı infialden korkup Cumhurbaşkanı kararını geri aldılar. Ama açıkça söylüyoruz. 1 Nisan tarihinden sonra her an aynı karar gelebilir. Ama karşısında aslanlar gibi Muğla örgütümüz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız var. Büyükşehir belediye başkanımız var. Biz buradayız.”

“GERİ DURMAYACAĞIM”

“Şimdi ilk 45 gün, 50 gün önce meydanlara çıktığımızda, o gün emeklilerin sorunlarını dile getirirken meydanın 5’te biri emekliydi. Toplumun da 5’te biri emekli zaten. Emeklilere dedim ki sizin sesinizi duyuracağım. Sesime kulak verin. Sesimize ses verin. Bizim yanımıza gelin. Sesinizi yükseltelim. Hakkınızı alalım. Şimdi bir bakalım. Bayrakları kaldırmayın, sadece emekliler el kaldırsın. Bütün emekliler burada, helal olsun size, hepinizi seviyoruz, hakkınızı söke söke alacağız. Emekliler Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi iktidara geldiği gün 3 Kasım 2002’de 1,5 asgari ücret maaş alıyorlardı. Doğru mu? 1,5 asgari ücretinize dokunmasalar, sizinle uğraşmasalar, efendim TÜİK enflasyon hesaplayacağız, enflasyona ezdirmeyeceğiz diye emekliyi kandırmasalar bugün 1,5 asgari ücret tam 26 bin lira. Ama bugün en düşük emekli maaşı 10 bin lira. O gün 1,5 asgari ücretlik en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu, bugün sadece 2,5 çeyrek altın alıyor. Emekliler AKP iktidarı boyunca, TÜİK yüzünden, TÜİK ne demek? Tayyip’i üzmeyen istatistik kurumu. Tayyip beyi üzmüyor, sizi üzüyor, sizi kandırıyor. TÜİK’in rakamları ile zam aldığınız için bugün en düşük emekli maaşı 2,5 çeyrek altın alıyor. Ayda 5,5 çeyrek altın. Sizin cebinizden çekip alınıyor. Çalınıyor. Bundan 6 yıl önce 2018’de ilk kez emekli ikramiyesi almıştınız. Bizler, Kemal Kılıçdaroğlu birer maaş demişti. 2015’te biz de vereceğiz dediler. 3 Ramazan, 3 Kurban oyaladılar, 6 bayram hakkınızı vermediler, sonra bin lira verdiler. O gün beğenmediğimiz o bin lira 24 kilo dana kıyma alıyormuş. Bugün verdikleri 3 bin lira, 4 Nisan günü yatacak. Kasaba gidin 6 kilo dana kıyma alıyor. Bakın sadece bayram ikramiyenizden, 6 yılda 18 kilo kıyma kayıp. Bugün emekliler bir kilo kıyma alabilmek için sabah 4’te kuyruğa giriyorlar. Yarı fiyatına kıyma almak için. Kim kime 1 kilo bedava kıyma veriyor? Sizin hakkınızdan 18 kilo kıymayı çalıp aldılar. Bir şey kaybedildiği yerde bulunur. Siz sofranızdan, bayram sofranızdan, evladınızın, torununuzun, yemeğinden, tencerenizden, 18 kilo kıymayı her ay 5,5 çeyrek altını ne zaman kaybettiniz? Ben söyleyeyim. Bir seçim sandığında kaybettiniz. Peki bir şey nerede bulunur? Kaybedildiği yerde bulunur. O zaman kaybettiklerinizi aramak için Pazar günü sandık başına gitmeye hazır mıyız? Hakkımızı arayacak mıyız? Emekliye yapılanın hesabını sandıkta soracak mıyız? İşte o zaman sizi hesaba katmak zorundalar. Ben 2 aydır sizin hakkınızı söylüyorum. Bakın sesim bitti, kalanı ile bugün burada, Marmaris’te konuşacağım. Sesim soluğum bitti ama sizin hakkınızı söylemekten geri durmadım. Durmayacağım.”

“KARINCANIN KARDEŞİ VARDIR, O DA CHP’DİR”

“1 Nisan’dan sonra hep birlikte olacağız. Emekli dediğin ömrünü karınca gibi çalışmakla geçirdi. Bu millet, devlet için çalıştınız. Kiminiz öğrenci okuttunuz, kiminiz sınır boyunda nöbet tuttunuz. Kiminiz kalorifer yaktınız, kiminiz yolları süpürdünüz, kiminiz vergi dairesindeydi, kiminiz adliyede. Ama bu millet için, bu devlet için arı gibi çalıştınız. Şimdi sıra rahat etmeye geldi ama sizi unutan, sizi dışlayan, sizi görmezden gelen bir iktidar var. Ama çalıştığınız zaman gibi olun. Karıncalar gibi olun, yan yana olun. Peş peşe olun, birlikte olun. Karıncalar isterse taşıyamayacakları yük, içinden çıkamayacakları güçlük yoktur. Siz karıncalar gibi çalışıp, emeklilikte de karıncalar gibi birlikte olursanız, sizi hor görenlere sizi ezdirmeyiz. Karıncanın kardeşi var onun da adı CHP’dir.”

“PROJELERİNİ TÜM MUĞLA’YA YAYACAK”

“Bir yandan çiftçinin içinde bulunduğu, tarımın içinde buluğundu durum çok vahim. Malum, 4 liralık mazotu 19 lira yaptı geçen seçime kadar.  Bıçak kemikte dedik, yapmayın dedik, yeter dedik. Dedi ki seçin beni doları da enflasyonu da mazotu da düşüreceğim. Seçileli 10 ay oldu ve 19 liralık mazot 44 lira oldu. Bu para böyle olunca, mazot ekerken lazım, dikerken lazım, biçerken, taşırken lazım. En büyük sıkıntılardan biri Türkiye’nin en çok limonu nerede üretiliyor? Muğla’da ve yüzde 70’i Ortaca’da. Bu sene limon dalında kaldı. Limon halde 15 lira, dalında 1,5 liraya alan yok. 50 kuruşa veriyorum diyor alan yok. Mazot 44 lira olunca adam gelip toplayıp, koyup götürmeye bile kurtarmıyor. Bu mazota da çiftçiye destek vermeyenleri de narenciye ve limon üreticisini bu hale düşürenleri de sandığa gömeceğiz. Başka çaresi yok. Diyor ki Muğla Büyükşehir olunca Ahmet Aras emeklilere yararlandıracak mı? O da diyor hep anlattım, anlatmaya da devam edecek. Muğla Büyükşehir Belediyesinin hangi imkanı varsa, kapılar ardına kadar emeklilere açık olacak. Bu arada amca sen Ahmet Aras’tan kamp yerini bırak da şu hükümetten emekliden ayda 5,5 tane aldığı çeyrek Pazar günü git sandıkta geri al. Muğla Büyükşehir Belediyesi emeklisine de emekçisine de esnafına da köylüsüne de sahip çıkacak. Narenciye için dondurma üniteleri ile kışın para etmeyen narenciyeyi yazın beş yıldızlı otellerde sattıran projelerini bütün Muğla’ya yayacak. Muğla Büyükşehir Belediyesinin önümüzdeki dönemde emeklinin, emekçinin, çalışanın ve çiftçinin sonuna kadar yanında olacak. Siz Ahmet Aras’ın yanında olacak mısınız?”

GENÇ SEÇMENE ÇAĞRI

“Buradan bir çağrım da gençlere. Gençler el sallayın göreyim. Emekli kadar yok ama az da değiliz. Gençler size özellikle rica ediyorum. Evet bu hükümet sizi bu ülkeden soğuttu. Her biriniz yurtdışına gitmek istiyorsunuz. Her biriniz yarınlarınız için kaybolan umutlarınızın tazelenmesini istiyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu Cumhuriyeti kurdu ama bunu genel başkanlara, milletvekillerine, belediye başkanlarına emanet etmedi, Cumhuriyeti kurdu ve gençlere emanet etti. Biz festivalleri yasaklayan, konserleri yasaklayan, gençlerin üniversitelerine kayyum atayan, ne yiyeceğine, ne içeceğine, ne giyeceğine karışan bu anlayışa karşı gençlerin yanında ve arkasında olacağız. Ama bunun için 31 Mart Pazar günü gençlerin kendilerine, geleceklerine, ülkelerine sahip çıkmak için sandık başına bekliyoruz. Bütün gençleri sandığa bekliyoruz. Son olarak Ortaca’dan Marmaris’e gidiyoruz. Ortaca’ya bir uğrayalım, sizleri görelim. Bir seslenelim dedik. Ortaca’ya geldiğimde hep ilgi gördük, hep gözlerinin için pırıl pırıl insanlar gördük. Bugün de bu meydana gelen herkese çok teşekkür ediyorum.”

“HEPİNİZDEN DESTEK BEKLİYORUM”

“Ortaca’nın sosyal demokratlarından, milliyetçi demokratlarından, muhafazakar demokratlarından, Ortaca’nın yerlisinden, köylüsünden, başka yerde doğmuş, Ortaca’da karnı doymuş olanlardan, herkesten, gencecik, pırıl pırıl, çalışkan ve Ortaca’ya çok önemli işler yapacak olan, bizim de sonuna kadar arkasında duracağımız Evren kardeşimize hepinizden destek bekliyorum. Tertemiz, pırıl pırıl bir aile babası ve dört dörtlük bir insan. Hem eğitimi, hem çalışkanlığı ile Ortaca’nın yüzünü güldürecek, 5 yıl önce bıraktığımız emaneti sizlerin taktiri ile Pazar günü geri alıyoruz. Evren kardeşimizi belediye başkanı yapıyoruz inşallah. Bu dönem umudumun en yüksek olduğu nokta şu, ikisi el ele. Büyükşehir ve Ortaca. Birbirlerini çok seviyorlar, birbirlerine çok güveniyorlar. Ortaca’ya hizmet etmek için omuz omuza ve kol kola verecekler. Muğla Büyükşehir’in de imkanları ile yüzünüzü güldürecekler. Söz veriyoruz. Son sözümüz de şudur. Karşımızda korkunun, tehdidin, kötü sözün ittifakı var. Malum AKP ve MHP her gün birbirine benziyor. Yanlarına bir de Hüda-Parcıları, domuz bağcıları, avukatlarını ve affedilenlerini aldılar. Kadınlarına saygısızca davranıyorlar. O korku ittifakının karşısında ittifakımızın adı umudun ittifakı. Güzelliklerin ittifakı. Onların adı Cumhur İttifakı, bizimkinin adı Türkiye ittifakı. Türkiye ittifakı adını ülkemizden, gücünü milletimizden, renklerini ay yıldızlı şanlı bayrağımızdan alır. Kırmızı, beyaz. En büyük Türkiye. Biz Evren ile iki takımı tutuyor. Önce milli takımı tutuyoruz, bir de Ortaca Belediyespor’u tutuyoruz. Bölgesel Amatör Lig’e çıkmış. Bölgesel Amatör Lig’den Ortaca Belediyespor’u Evren kardeşim çok daha yukarılara taşıyacak, inşallah bir maçını da birlikte izleyeceğiz. Evren başkanı Ortaca’ya, Ahmet başkanı hem Ortaca hem de Muğla’ya, hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Büyük bir başarı için adaylarımız size emanettir.”

CHP lideri Ortaca’nın ardından Marmaris’e geçti.

“NE MARMARİS, NE MUĞLA’DA RANTİYECİLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Muğla Marmaris’te halk buluşmasında yaptığı konuşmada, “Geçen hafta Cumartesi Ankara mitingini işaret ettiler, fos çıktı. Pazar İstanbul’da ‘müjde’ dediler, fos çıktı. Bugün açıklama yapmış, ‘Temmuz ayında düzeltme yapar enflasyona bakarız’ diye. Sizleri perişan eden zaten enflasyon hesabı değil mi? Gerçek enflasyon yüzde 120. TÜİK 68 diyor, Tayyip Bey size yüzde 33 zam veriyor. TÜİK ne demek, Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu. Tayyip’i üzmüyor, emekliyi mahvediyor. O yüzden Temmuz’a vade yalanlarına karnımız tok” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Marmaris’te Halk Buluşmasına katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada, “Uzun, yorucu bir maratonun sonunda seslerimiz yorgun ama enerjimiz en üst seviyede. Çok sevdiğim, memleketim kadar sevdiğim, Manisa siyaseti kadar yakından tanıdığım ildeyim. Muğla’dayım, güzel Muğla’nın alnı açık, başı dik, yüreğinde vatan, millet, bayrak ve Atatürk sevgisi olan güzel insanlarımla birlikteyim. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün Marmaris’te bu buluşmayı, sizlerle bir araya gelmeyi, seçimlere birkaç gün kala sizleri selamlamayı, sizlerle hasret gidermeyi istedim. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Marmaris’in geçmiş dönemlerde ilçe başkanlığını yapan, benim çok yakından tanıdığım, 30’lu yaşlarında kıpır kıpır çalışkan bir ilçe başkanıyken takdir ettiğim bir kardeşimin, Acar Ünlü kardeşimin, yine çok genç bir yaşında önemli bir sorumluluğu üstlenmek üzere çıktığı yolda ona destek olmaya, güç vermeye geldim. Hep birlikteyiz, Acar’ın yanındayız. Arkasındayız. Marmaris’in aşılması gereken önemli sorunları var. Bunu aşmak için bundan önceki dönemde hem Mehmet Başkan’ın, hem çok sevgili, değerli büyüğümüz Osman Başkan’ın çok önemli gayretleri oldu. Her ikisine de bugüne kadar yaptıkları hizmetler, verdikleri emekler, bugün böylesi bir bayrak devir tesliminde gösterdikleri partililik için yürekten teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönem Ahmet Aras, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına Muğlalı hemşerileriniz ve sizlerin takdirleriyle, teveccühleri ile gelecek.”

“AKBELEN’DE AĞAÇLARA MAL OLAN O ACİL KAMULAŞTIRMALARI YAPAN PARTİ OLDUĞUNU UNUTUN İSTİYORLAR”

“Marmaris Belediyesi’nin önümüzdeki dönemde yapılacak çok işi var. Tabii bu büyükşehir yasası çıkarken, özellikle Manisa milletvekili olan AKP’li Hüseyin Tanrıverdi şöyle söylemişti. ‘Bu büyükşehir yasası ile büyükşehirde bir para basamazsın, bir de ada basamazsın, onun dışında bütün yetkiler büyükşehirde’ demişti. Şimdi Acar Ünlü için, büyükşehir belediye başkan adayımız Ahmet Aras’ın ona el vereceğim, omuz vereceğim, yetki vereceğim demesi Marmaris için çok önemlidir. Takdir ediyorum, destek oluyorum. Pazar günü bir seçim var. Biz bütün Türkiye’de anketler yaptık. İlin, ilçenin sesini dinledik. Profil çalışmaları yaptık. Beklentilerini değerlendirdik. Yaptığımız ankette en yüksek oyu alan Acar Ünlü’yü Marmaris’te sizin takdirlerinize arz ettik, onu sizlere emanet ettik. Bu önümüzdeki Pazar seçimde kimle yarışıyoruz diye yolda bakıyorum. AKP’nin adayına bakıyorum, bir türlü bulamadım. Sonra dedim ki AKP’nin adayı kim? İsmini söylediler. Baktım ben yahu dedim gördüm de ben o arkadaşı muhtar adayı sandım dedim. Neden muhtarın parti rozeti olmaz. Muhtarın partisi olmaz, logosu olmaz, genel başkanı olmaz. Ama siyasi partinin adayıysan, partinin logosundan, genel başkanının resminden, partinin isminden utanmayacaksın. Eğer utanacak bir şey varsa yola çıkmayacaksın, göreve talip olmayacaksın. Neden utanıyorlar biliyor musunuz? Onun gizlediği ampulün, mesela Akbelen’de ağaçlara mal olan o acil kamulaştırmaları yapan parti olduğunu unutun istiyorlar. 13 gün boyunca canım ormanlar yanarken, Tarım Bakanı ‘uçağa lüzum yok, helikopter yeter’ deyip de -ki ikinci yangında uçak geldi ve hemen söndürdü- 13 gün cayır cayır ciğerimiz yanarken, ciğeriniz yanarken o basiretsizliği yapan AKP’nin logosundan utanıyor, onu unutturmaya çalışıyorlar. Marmaris vatanına, milletine ve Atasına bağlıdır. Marmaris’te AKP’nin adayı Tayyip Erdoğan’ın Atatürk ve İnönü’ye ‘iki ayyaş’ dediğini unutturmak istiyor, o yüzden resmini asmıyor. Slogan bulmuş. ‘Sen, ben, biz’ diye. Bizim gençlik kolları tercümesini yapmış. ‘Sen, ben, reis’ diye. Bütün Marmarisliler bilsin, eğer AKP’nin adayı Marmaris Belediye Başkanı olursa bugüne kadar gözünüz gibi sakındığınız ne varsa, tamamı AKP’nin kontrolüne geçecek. Bu belediyeyi belediye başkan adayı şeklen yönetecek. Fiilen başkaları yönetecek. Zaten diyor ki ben siyasetçi değilim diyor ya esas tehlike orada. Onu bir reklam gibi, bir maket gibi, bir kukla gibi karşınıza koyacaklar, Marmaris’i gelip talan edecekler, kundaklayacaklar, yanan yerleri imara açacaklar, Marmaris’in canını okuyacaklar canına.”

“NE MARMARİS, NE MUĞLA’DA RANTİYECİLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

“Bakın Eskişehir’de benzer bir aday var. Logoyu, partiyi gizliyor ama AKP’lilerle otururken kaydı çıktı. Diyor ki ‘Bir gelelim, şu Eskişehir Belediyesinin imkânlarını bir alalım, bunu Birlik Vakfı, TÜRGEV, TÜGVA, Ensar’a, bizim vakıflara açacağım’ diyor. Bakın eğer Marmaris Belediyesi’ni AKP’li belediye başkanı kazanırsa, o vakitten sonra bütün koylarınız, biri TÜRGEV’e, biri TÜGVA’ya. Cennet Adası mesela ne yapmaya almış o adayı? Cennet Adası’nı AKP’ye yakın bir iş adamı almış. Cennet Adası’nda sahiplik var ama maliklik yok. Eğer AKP alırsa Cennet Adası’nı bile yerleşime, imara açacaklar. Hesap bu. Marmarislilere soruyorum. Marmaris’i AKP’ye verip de Marmaris’in koylarını, varlıklarını, TÜRGEV, TÜGVA, Ensar’a kaptırmaya siz razı gelir misiniz? Bakın tehlike o kadar büyük ki. Osman Başkan ne büyük rant projelerine nasıl direndi Muğla Büyükşehir’de. Muğla’da 4 katı geçen bina yok. Ama eğer Muğla Büyükşehir’e AKP’nin adayı gelse, Muğla’da nasıl her yerde dikey mimarı, Muğla’nı her yerinde dikey mimarı, her yerinde rant, her yerinde milletin varlıklarının yağmalanması söz konusu olacak. O yüzden ne Marmaris, ne Muğla’da rantiyecilere geçit vermeyeceğiz.”

“MUÇEV BİLE ARKADAN DOLANARAK NE REZİLLİKLER YAPTI”

“Şu hususu dikkatle dile getirmek isterim ki birileri efendim biz gelirsek Marmaris’te 12 ay turizm olacak. Kardeşim bir ülkede, bir şehirde, bir ilçede 12 ay turizm olacaksa bunu Turizm Bakanlığı yapacak. Doğru politikalarla yapacak. Örneğin şimdi olduğu gibi dünyanın en az para harcayan, gecede 99 dolar para harcayan, en yoksul turistlerini değil Türk turist bile yurtdışına gittiğinde 639 dolar harcıyor gecede, bize gelenler 99 dolar harcıyor. İspanya, Avrupa’nın en ucuz turizm merkezi, orada bile 220 dolar harcıyorlar, burada 99 dolar harcıyorlar. Burada 4 mevsim turizm yoksa örneğin Marmaris’e ilk hangi turistler geldi, Finlandiyalı turistler. Finliler. Öyle değil mi? Onlar gecede 900 dolar harcar. İskandinav ülkeleri, İsveç, Norveç, Danimarka. Gecede bin dolar harcar, buraya gelen 99 dolar harcıyor. Burnunu her şey dahil otelden dışarı çıkarmıyor. Bunları yapan AKP şimdi gelmiş Marmaris’i paylaşmak için, ranta açmak için, türlü hesaplarını hayata geçirmek için. Osman Başkan geçit vermedi diye Muçev kurdular, biliyorsunuz değil mi? Muçev. O Muçev bile arkadan dolanarak ne rezillikler yaptı. Ama ilçe belediyesi AKP’ye geçerse yandı gülüm keten helva.”

“ZİHNİMİN BÜTÜN DİRİLİĞİYLE KOŞTUM GELDİM”

“AKP bizi Marmaris’te yenebilir mi? Hayır. Ama büyük bir tuzak ve tehlike var. Geçmişte partimizden 3 dönem görev yapan, geçen seçimde karşımızda bir başka partiden aday olan, sayın başkan bu sefer de bir başka partiden aday. Anketlere baktığınızda kazanma ihtimali yok. Pazar günü seçim sonuçlarını göreceksiniz, Özgür Özel olarak sizi şerefimle temin ederim. Kazanma ihtimali yok. Kazanma ihtimali sıfır. Ama ne var? Biraz fazla oy alırsa kaybettirme potansiyeli var. O yüzden buraya, sesim bitmiş, ayaklarımda derman yokken, zihnimin bütün diriliğiyle koştum geldim, hasta yatağımdan kalktım ve geldim. Hepinizin şöyle bir görevi var. Pazar günü oy kullanmaya kadar, bütün komşularınıza, esnafsanız müşterinize, öğretmenseniz okuttuğunuz öğrenciye, sanayideyseniz aracını tamir ettiğiniz müşteriye, alışveriş yaptığınız esnafı, tarla komşusuna, ev komşusuna, geçmişteki asker arkadaşına. Mümkünse yüz yüze. Yoksa telefonla, tek tek ulaşarak, şunu anlatacağız. Eğer Acar’ın dışında başka bir partiye, CHP dışında başka bir partiye, Acar Ünlü dışında başka bir adaya oy verirseniz, AKP kazanacak. Ama Acar Ünlü’ye oy verirseniz, sadece CHP kazanmayacak. İYİ Partililer, demokratlar, Marmaris kazacak. Marmaris Atatürkçülerde kalacak. Bunu anlatmamız lazım. CHP dışında atılan her oy hangi partiye atılırsa atılsın, Pazar günü sonuçlar çıkacak. Buradayız. AKP’ye atılmış demektir. Çünkü Acar Ünlü ile AKP yarışıyor. Acar Ünlü, AKP’nin birkaç puan önünde. Acar Ünlü ile Ahmet Aras’ın el ele vermesi. Kol kola vermesi, bütün sorunları çözecek. Size şunu söylüyorum. Acar ile Ahmet Başkan omuz omuza verecekler. İkisinin de arkasında kaya gibi genel başkanları duracak. Her meseleyi halledeceğiz.”

“GİDİN YİTİRDİKLERİNİZİN HESABINI SANDIKTA SORUN, SANDIKTA BULUN”

“AKP iktidara geldiğinde emeklilerin maaşı 1,5 asgari ücretti. Şimdi kimse bayrak kaldırmasın, indirin bayrakları el kaldıracak emekliler. Emekliler bir el kaldırsın göreyim. Görüyor musunuz? 1,5 aydır çağırıyorum, önce bir avuçtu emekliler. Emekliler sesime ses verdiniz. Sesime kulak verdiniz, koştunuz, geldiniz hakkınızı hep beraber arayacağız. Söke söke alacağız. Tayyip Erdoğan ilk geldiğinde emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Hiç ellemese, size karışmasa bugün 1,5 asgari ücret 26 bin lira. Ama TÜİK dedi, enflasyona göre vereceğim dedi. Enflasyona emekliyi ezdirmeyeceğim dedi. Sonuç 10 bin lira. O gün en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Bugün 2,5 çeyrek altın alıyor. O gün en düşük emekli maaşıyla 8 çeyrek altın alan emekli 5,5 çeyrek altını kaybetti. Bugün bir emekli bir çeyrek altın düşürse kahrolur. Koşar gider her yerde arar ne oldu diye. AKP geldi geleli bir emekli değil her emekli. Bir sefer değil her ay. Bir çeyrek değil 5,5 çeyrek altın kayıpta. Bu kaybettiklerinizi arayacak mısınız? Bir şey düşürüldüğü yerde, kaybedildiği yerde bulunur. Madem ki AKP geldi, kaybettiniz. Onu bir sandıkta kaybettiniz, işte önümüzdeki Pazar. Gidin yitirdiklerinizin hesabını sandıkta sorun, sandıkta bulun. Hepinizi sandığa davet ediyorum.”

“TEMMUZ’A VADE YALANLARINA KARNIMIZ TOK”

“Yine 6 yıldır alınan bayram ikramiyesi 6 yıl önce bin liraydı, itiraz ediyorduk. Bir maaş olsun diyorduk. Beğenmediğimiz bin lira 24 kilo kıyma alıyordu. Bugün 3 bin lira oldu bayram ikramiyesi, 2-3-4 Nisan günlerinde yatacak. Şimdi o bayram ikramiyesi 6 kilo kıyma alıyor. 6 yılda sadece bayram ikramiyesinde 18 kilo kıyma kayıp. Ramazan’da 30 iftar, 30 sahur var. Allah oruçlarınızı kabul etsin, ardından bayram sofrası var. 1 kilo ucuz, 250 liraya kıyma için sabah 4’te kuyruğa giriyor insanlar, belediyelerin hizmetinden almak için, kim kime 1 kilo kıyma veriyor, 18 kilo kıymayı sizden aldılar. Adeta mutfağınızdan çaldılar. Emekliler, kendilerine yapılan bu büyük haksızlığa karşı yıllarca sustular ama 1,5 aydır, biz konuştuk, sonra başka parti ve liderler konuştu. Tayyip Erdoğan önce dedi ki ‘Yüzde 4,5 büyüme var. Herkesin keyfi yerinde, Özgür Efendi emeklileri kışkırtmaya çalışıyor’. Baktı, gazeteler yazıyor, televizyonlar haber yapıyor, emekliler git gide çoğalıyor. Meydanlar doluyor, taşıyor. İşte gördünüz. Yüzde 70’i emekliler. Önce biz de yapacağız bir şeyler dediler. Geçen hafta Cumartesi Ankara mitingini işaret ettiler, fos çıktı. Pazar İstanbul’da ‘müjde’ dediler, fos çıktı. Bugün açıklama yapmış, ‘Temmuz ayında düzeltme yapar enflasyona bakarız’ diye. Sizleri perişan eden zaten enflasyon hesabı değil mi? Gerçek enflasyon yüzde 120. TÜİK 68 diyor, Tayyip Bey size yüzde 33 zam veriyor. TÜİK ne demek, Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu. Tayyip’i üzmüyor, emekliyi mahvediyor. O yüzden Temmuz’a vade yalanlarına karnımız tok. Ne diyor Mehmet Şimşek? ‘Kemer sıkacağız, sıkı para politikası yapacağız.’ Ne diyor Mehmet Şimşek acı reçete içireceğiz. 1 Nisan’dan sonra eğer bu iktidar yine en yüksek oyu alırsa, yine emekliden, çiftçiden, işçiden, esnaftan destek alırsa diyecek ki ne yaparsam yapayım oy veriyorlar. Şimdi sarı kart. Sarı kartı gösterirseniz gücünüzü görecekler. Değerli emekliler, eğer bu Pazar günü, ömrü boyunca çalışan emekliler, karınca gibi çalışan emekliler, bu Pazar günü, karıncalar gibi yan yana durursanız, karıncalar gibi peş peşe yürürseniz, kaldıramayacağınız yük, aşamayacağınız engel yok. Kardeşiniz olarak söz veriyorum, sizin öyle arkanızda değil yanınızda değil, sonuna kadar önünüzde yürüyeceğim. Hakkınızı alacağız. Size yukarıdan bakanlar, küçük karıncaları ezer geçerim sananlara da söylüyorum. Karıncanın kardeşi var. Onun da adı CHP’dir.”

“MARMARİS’İ HARAMİLERE TESLİM ETMEYİN”

“Şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki biz elbette bir yerel seçim yapıyoruz. Acar Ünlü gibi pırıl pırıl bir genci, Ahmet Aras gibi pırıl pırıl bir genci göreve getirip onlara kentimizi emanet edeceğiz. Ama bu ülke üstünde oynanan oyunları bozmanın da Muğla ve Marmaris üzerindeki bütün hesapları bozmanın da bir tek yolu var. 31’inde küskün, kırgın, kızgın olmadan hep birlikte sandığa koşacağız. Bu seçimde küskün, kırgın, hasta ve yorgun varsa onu mutlaka tespit edin. Koluna girin, eğer zorluğunuz varsa, ilçe başkanlığımıza başvurun. Mutlaka götürelim oy kullandırtalım. İkna edemediğiniz varsa, ikna edecek birini bulun. Eğer Marmaris bu seçimde bir korkulu rüya görürse bunu telafi etmek mümkün olmaz. Ama Marmaris’e sonuna kadar sahip çıkacak, Marmaris’i kendi namusu gibi koruyacak, Marmaris için Acar bir şekilde çalışacak muhteşem bir adayımız var. Ona sahip çıkın. Adayımıza sahip çıkın. Acar Ünlü’ye sahip çıkın. Marmaris’e sahip çıkın. Şimdi bu meydandan bir şey duymak istiyorum. Benim her birinize, Marmaris’te Marmaris’i seven, ülkesini, vatanını seven, Atatürk’ü seven herkese verdiğim görevi hep beraber yerine getirmeye var mıyız? Bu iki, üç gün siz biliyorsunuz, normalde CHP’ye oy verecek olup, bu seçimde oylar bölünürse bize tehlike yaşatabilecek seçmeni biliyor musunuz? Onu bulacak mıyız? İkna edecek miyiz? Benden selam söyleyin. Geçen seçim buraya geldim, konuşmayı yaptım. Siz çağırdınız. O gün gereğini yaptılar. Şimdi Pazar günü Acar kardeşim için, onun son derece çalışkan ve dürüst. Kendisinin günün 24 saati, ayın 30 günü enerjisini Marmaris’e verecek, başkanım hem yetkilerini paylaşacak, hem bütün desteğini verecek. Acar Ünlü’ye, Ahmet Aras’a, Marmaris’in gelecek 5 yılına Genel Başkan Özgür Özel şahsen kefalet koyuyor. Acar seçildiğinde muhteşem projelerle, geçmiş dönemde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda efsane yazan Yılmaz Büyükerşen’in genel koordinatörlüğünde, onunla birlikte Osman Gürün Başkanımızın genel koordinatörlüğünde hangi CHP’li belediyelerde en iyi projeler varsa onu Marmaris’e getireceğiz. Acar’ın sağ omzuna konacak el Mansur Yavaş’ın elidir, söz veriyoruz. Acar’ın sol omzuna konacak el Ekrem İmamoğlu’nun elidir, söz veriyoruz. Acar ile el ele, omuz omuza Ahmet Aras çalışacak. Genel Başkanları Özgür Özel var güçleri ile arkasında duracak, söz veriyoruz. Gidin kiminle konuşmanız gerekiyorsa konuşun. Kimi ikna etmeniz gerekiyorsa ikna edin ama Marmaris’i haramilere teslim etmeyin. Söz mü? Açık konuşmaya geldim, bu işin şakası yok. Şakaya gelmez. Ben size güveniyorum, inanıyorum. Yarın sabah yataktan belediye başkan adayı olarak kalkın ve bu seçimi alın. Size güveniyorum, bu seçimi alacak mısınız? Hadi kalkın ayağa, alın bu seçimi. Kendinizi alkışlayın.”

29 Mar 2024 - 12:54 Muğla- Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.