Beçin Kalesi restore ediliyor

Milas’ın 5 km güneyinde bulunan Beçin Kalesi, başlatılan restoran çalışmasıyla eski ihtişamına kavuşuyor.

Beçin Kalesi restore ediliyor
Haber albümü için resme tıklayın

Antik Dönemin izlerini yansıtan, birçok uygarlığı misafir eden, kültür ve tarihin harmanlandığı bir antik kale olan Beçin Kalesi, restorasyonla yeniden ayağa kaldırılıyor. Beçin Antik Kenti’nde birçok eserin restorasyonuyla başlatılan çalışmalar, bu defa Beçin Kalesi’nde devam ediyor. Kale surlarında başlatılan restorasyon ile kale eski ihtişamına kavuşuyor.
Beçin Antik Kenti, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ziyarete gelen turistleri adeta büyüleyerek güzel görüntüler elde etmelerini sağlıyor. Tarih severlerin gezi rotasına mutlaka eklemesi gereken bir kale olan Beçin Kalesi, ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Birbirinden farklı birçok uygarlığı misafir eden Beçin’in adı, tarihte Barçın olarak, daha sonrasında ise Peçin olarak anılmış. Beçin Kalesi, tarihi ve coğrafyası ile Türk kültür tarihi açısından önemli bir konumda bulunuyor. Kalenin içinde bulunan yapılar, ilk Türk iskanının yapısını yansıtacak niteliğe sahip. Kalenin tarihi M.Ö. 3 bine kadar dayanıyor. Kalenin yer aldığı tepe üzerindeki insan yerleşimleri Tunç Çağı’nda başlamış olsa da kale Bizans döneminde inşa edilmiş. 14. yüzyılın ilk yarısına kadar küçük bir yerleşim yeri olarak kalan Beçin, bu tarihte Menteşe Beyliği tarafından fethedilerek başkent haline getirildi. Menteşe beylerinden Ahmed Bey tarafından imar edilen kale içi yerleşiminin gelişmesi, başkentin Balat’a taşınması sebebiyle aksadı. 1424 yılından sonra Osmanlı hakimiyetine giren şehir, yönetim merkezinin Muğla’ya taşınması ile de kale içi yerleşimin gelişmesi tamamen önemini yitirdi. Bu yüzden Beçin’de Osmanlı dönemine ait hiçbir yapı bulunmuyor. 18. yüzyılda Beçin, tamamen terk edildi.
Beçin Kalesi İçinde Bulunan Yapılar
Beçin, bulunduğu tepeyi tamamen saran surlar ve yerleşim alanları ile oluşan bir yer. Kale içindeki Roma dönemine ait yapılar zamanla yıkıma uğramış, sadece bir şapel günümüze kadar ulaşmıştır. Diğer kalan sağlam yapılar Menteşe Beyliği döneminde inşa edilmiş yapılardır.

Bu yapılar şunlardır:
•          Yelli Camii ve Medresesi

•          Ahmed Gazi Medresesi

•          Orhan Camii

•          Kızıl Han

•          Kara Paşa Han

•          Lokman Zaviyesi
•          İsimsiz Zaviye

•          Mültezim Evi

•          Büyük Hamam

•          Menteşe Mezarlığı

•          Yelli Hamamı

•          Seymenlik Hamamı

•          Seymenlik Zaviyesi

•          Orman Tekkesi

•          Deve (üç göz) Hanı

•          Emir Havlusu

•          Bey Hamamı


•          Bey Konağı

•          Bey Havuzu

•          Arınma Kuyusu

Kızıl Han: Araştırmacılara göre, XV. yüzyılın ilk çeyreği içinde inşa edilmiştir. Orhan Camii’nin 10 m. güneyinde, Kubbeli Çeşme’nin batısında kalır. Yaklaşık kuzey – güney yönünde bulunan yapının girişi, batı cephesi ortasındadır. Taç kapısı çoğunlukla tahrip olmuş durumdadır. Üst kata çıkış için yapılan merdivenin, günümüze kadar sadece izleri kalmıştır. Üst katta birer kubbe ile kaplı iki mekanın varlığı, bugünkü görünen izlerden yola çıkarak anlaşılmaktadır. Güneyde bulunan kubbeli mekanın güney duvarı üstünde yer alan niş, mekanın mescit olarak kullanıldığını yansıtmaktadır.
Yelli Külliyesi: Külliye, bir cami, bir medrese ve bir hamamdan oluşmaktadır. Günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde ulaşan Cami’nin iki birimli cemaat yeri, çapraz tonozlarla kaplıdır. Diğer cemaat yerinin yalnızca batı kenarları tamamen açık durumdadır. Doğu ve kuzey kenarları üzerinde bulunan açıklıklar dar durumdadır. Biri kuzey cephesinin doğu ucunda, diğeri ise doğu cephesinin kuzey ucunda bulunan iki kapıdan harime girilebilmektedir. Kubbe içinde, kubbenin yükünü azaltmak amacıyla yerleştirilen testiler bulunmaktadır. Bazı araştırmacılara göre, sur dışındaki Yelli Mahallesi’nin XIV. yüzyıl sonlarında veya XV. yüzyıl başlarında meydana geldiği tahmin edilmektedir. Külliyenin, kentin Osmanlı hakimiyetine girmeden hemen önce, XV. yüzyıl başlarında inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir.
Menteşe Mezarlığı: Seymenlik zaviyesi ile Yelli Külliyesi arasında bulunan makiler içinde kalmış durumdaki mezarlığın şu ana kadar açılabilen kısmında, XIV. ve XV. yüzyıllara ait özenli bir işçiliğe sahip mermer mezar taşları bulunmuştur. Mezarların, Antik Dönem mezarlarında rastlanılan şekilde inşa edildiği, mezar çukurunun kayrak taşlarla örtüldüğü gözlemlenmektedir. Bazı mezarlarda, kayrak taşlar üzerine, tuğtaş kırıkları ve harçla sandukalar örülmüş olduğu görülmektedir. Sandukalardan bazıları ise, mermer bloklardan yontulmuş ve üzerleri süslenmiştir. Mezarlık, moloz taşlarla örülmüş duvarlar ile, parsellere ayrılmış şekildedir. Ailelere ayrılan parselleri sınırladığı tahmin edilen bu duvarlara, yörede diğer bazı mezarlıklarda da rastlandığı gözlemlenmektedir.

Ahmet Gazi Medresesi: Kapısı üzerinde bulunan kitabeye göre 1375’te Ahmet Gazi tarafından inşa ettirilen medrese, kentin en sağlam kalmış yapılarından biridir. Bir avlunun etrafında sıralanmış 10 odayı içinde bulunduran medreseye Gotik mimarisi tarzında yapılmış anıtsal kapıdan bir eyvan aracılığıyla girilmektedir. Kapının karşısında Ahmet Gazi’nin üzeri yüksek bir kubbe ile örtülü türbesi bulunmaktadır. Türbe, Gotik hatlar kapsayan sivri bir kemerle medrese avlusuna açılmaktadır. Bu kemerin dış köşelerinde bayrak tutan iki aslan kabartmasının sağda bulunan aslanın elindeki bayrakta Ahmet Gazi’nin ismi yazılıdır. Türbenin içinde Ahmet Gazi’nin mezarını taklit eden ikinci mezarın kime ait olduğu hâlen tespit edilememiştir.
Beçin Kalesi’ne nasıl gidilir?
Beçin Kalesi, Milas ilçesine 5 km uzaklıkta Beçin köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Kale’ye ulaşım, Milas Otogarı’ndan yarım saatte bir hareket eden Beçin dolmuşlarıyla, Milas – Ören dolmuşları ile veya taksi ile sağlanabilmektedir.

30 Mar 2024 - 16:41 Muğla/ Milas- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.