10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajları

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla birer mesaj yayınladılar.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajında, toplumumuzun tüm bireylerinde insan hakları bilincinin oluşmasını ve benimsenmesini temenni ederken, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, toplumumuzda insan hak ve özgürlüklerinin, karşılıklı sevgi ve saygı duygularının daha da pekişmesi dileğinde bulundu.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı şöyle:

“Bugün, tüm insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabulünün 72. yıldönümü kutluyoruz.

İnsan haklarını ortak temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan beyanname, bugün de dünyanın her köşesindeki milyonlarca insanın umudu ve güvencesi olmaya devam etmektedir.

Ülkemizin beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alması, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için önemli adımlar atması, bu konudaki hassasiyetinin bir göstergesidir. Son yıllarda devletimizin yürüttüğü çalışmalarla hem insan haklarının kullanılmasında hem de bu hakların ihlalinin önlenmesinde büyük aşama kaydedilmiştir.

Bu çerçevede, en yüksek evrensel değer olan insan hak ve özgürlüklerini benimseyerek, sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görmeli, her türlü ayrımcılıkla mücadele etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, toplumumuzun tüm bireylerinde insan hakları bilincinin oluşmasını ve benimsenmesini temenni eder, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü mesajı ise şöyle:

“Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli, her biri evrensel bir değer olan bireye saygı ve bireysel özgürlükler ilkesine dayanmaktadır. Bir hukukçu olarak üzülerek izlediğim konuların başında ülkemizdeki insan hakları ihlalleri gelmektedir. Ülkemiz, bu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü derinleşen bir yoksulluk ve koronavirüs salgınının gölgesinde geçirmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 21'inci Maddesi'nde 'Herkesin, ülkesinde kamu hizmetlerinden eşit yararlanma hakkı vardır.' yazmaktadır, ancak ülkemizde ne yazık ki durum endişe vericidir. Başta sağlık ve eğitim sistemleri olmak ücretsiz olarak tüm vatandaşlara eşit sunulması gereken temel haklar, ne yazık ki giderek sadece maddi yeterliliği olan vatandaşlara sunulur hale gelmiştir.

Koronavirüs salgını ile krizde olan ekonomimiz, çıkmaza girmiş; işçisinden esnafına, köylüsünden emeklisine, memurundan sanayicisine toplumun bütün kesimlerini etkilemiştir. Birçok kişi işsiz kalmış, evine ekmek götüremez duruma gelmiştir. Salgın nedeniyle yüz yüze eğitim imkansız hale gelmiş, uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Tableti, bilgisayarı olan çocuklar uzaktan eğitimlerine devam ederken, bu koşullara sahip olmayan çocuklarımız eğitim haklarından mahrum kalmıştır. Oysa, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 25'inci maddesinde 'Herkesin, kendisinin ve ailesinin sağlığı ve iyi yaşaması için yeterli yaşama standartlarına hakkı vardır; bu hak, beslenme, giyim, konut, tıbbi bakım ile gerekli toplumsal hizmetleri ve işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, yaşlılık ya da kendi denetiminin dışındaki koşullardan kaynaklanan başka geçimini sağlayamama durumlarında güvenlik hakkını da kapsar' denilmektedir. Türkiye'de hakça ve adil bir düzenin tam olarak tesis edilebilmesi için hepimize büyük görevler düşmektedir. İnsan hak ve özgürlüklerinin evrensel ölçütlere ulaştırılması konusunda toplum olarak gereken azim ve çabayı mutlaka göstermemiz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bireysel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi ile hukukun bağımsızlığının ve üstünlüğünün sağlanması toplumsal refaha ulaşma yolunda atılması gereken en önemli adımdır.

Ülkemizde ve dünya genelinde savaşların, işgallerin, kan ve gözyaşının sona ermesi, açlığın, hak ve adaletsizliğin, hukuksuzluğun ve yoksulluğun pençesinde kıvranan tüm insanların, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması ve korunması için azami çabanın sarf edilmesi, bireysel ve kurumsal alanda herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi, toplumsal barış ve huzura en büyük katkıyı sağlayacaktır.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü içtenlikle kutluyor, toplumumuzda insan hak ve özgürlüklerinin, karşılıklı sevgi ve saygı duygularının daha da pekişmesi dileğiyle, tüm halkımıza en içten saygı ve selamlarımı sunuyorum.”

10 Ara 2020 - 09:48 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?