Güllük’teki pahalı su kullanımı TBMM’de

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan Güllük Mahallesi’nde yaşanan pahalı su kullanımını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Güllüklülerin pahalı su içmelerine karşı olduklarını söyleyerek; “Bu adaletsiz bir durum!” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas’a bağlı Güllük Mahallesi’ne her ziyaretinde vatandaşların kendisinden tek taleplerinin pahalı su konusu olduğunu belirtti. Güllük ziyaretlerinde her zaman bu haklı feryatlarla karşılaştığını Belirten Milletvekili Özcan, bu konuya çözüm için mahallinde yani Büyükşehir Belediyesi (MUSKİ) nezdinde çözüm yolu aradığını, yasal süreçler ya da zamanında yapılan antlaşma ve sözleşmelerden dolayı kurumun çözme konusunda yetkisinin sınırlı olduğunu fark ittikten sonra çalışmaları başlattığını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi vererek yasal süreçler ile çözüme katkı sağlamaya kararlı olduğunu söyleyen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, pahalı su kullanımını bir örnekle dile getirdi.

Milletvekili Özcan; “Bir örnekle bunu açıklamak isterim. Aynı tarihte belediye olup aynı tarihte 6360 sayılı Büyükşehir yasası ile hükmü şahsiyeti sona eren Ören ve Güllük’te oturan farklı iki şahsın bir ayda 20 metreküp su kullandığını kabul edelim ve tüm vergiler hariç olmak üzere ödeyecekleri su bedelini hesaplayalım.  Ören’de (MUSKİ) 28,60 TL, Güllük’te ise (ÖZEL ŞİRKET) 103.05 TL’dir. Güllüklü vatandaşlarımız nerdeyse 4 kata yakın pahalı su içmektedirler. Bu ne insan haklarına ne de aynı ilin farklı iki mahallesinde yaşayanlar açısından adaletlidir.”

Bu konunun çözümüne kadar uğraşı içerisinde olacağını belirten Muğla Milletvekili Suat Özcan, Güllüklü hemşehrilerinin yanında, onlarla sonuna kadar mücadele edeceğini belirtti.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan tarafından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yazılı olarak cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Güllük Muğla ili Milas ilçesi Madalya körfezi kıyısında kış nüfusu 6.000 yaz nüfusu 30.000 nüfusa ulaşan bir mahallesidir. 6 Haziran 1987 tarihinde Belediyelik olup, Muğla ilinin 6360 Sayılı yasa ile Büyükşehir olması ile birlikte 30 Mart 2014 yılında hükmü şahsiyeti yani Belediyelik sona ermiştir.

Danıştay görüşü ve Bakanlık oluru sonrası yapılan ihale sonucunda Güllük Belediyesine ait içme ve kullanma suyu temini, tesisi ve atık su arıtma tesisi yapımı ve işletmesi işi için özel bir şirket ile 29.08.2006 tarihinde 35(otuz beş) yıllığına imtiyaz sözleşmesi imzalamıştır.

Muğla’nın büyükşehir olmasının ardından sözleşmenin idare tarafı MUSKİ Genel Müdürlüğü olmuştur. Şirket su fiyatlarını sözleşme gereği mülga Güllük Belediye Meclisinin 2005 yılı su tarifelerini baz alarak her altı ayda bir TÜFE artış oranında arttırarak tespit etmektedir. En son şirketin uyguladığı tarifelere göre metreküpü konutlarda ilk kademe 4,58 TL son kademesi 9,16 TL,ticari işletmelerde ise ilk kademe 8,24 TL son kademesi 10,08 TL gibi yüksek fiyatlarda olup MUSKİ nin beldelerde uyguladığı su tarifesi ise konutlarda ilk kademesi 1,43 TL son kademesi 3,25 TL, işyerlerinde ilk kademesi 2,68 TL son kademesi 4,49 TL dir.Bu durum orada yaşayan vatandaş ile devleti karşı karşıya getirmekte olup keza 6360 sayılı yasa ile getirilen indirimlerden faydalanmak ve diğer beldelerde yaşayan vatandaşlar karşısında eşitsizliğe ve haksızlığa uğradığı görülmektedir. Bu itibarla;

1-            6360 Sayılı Büyükşehir yasasına 2015 yılındaki ek düzenleme ile beldelerde yaşayan vatandaşlara sağlanan indirim ve kolaylıklardan faydalanması anlamında bu belde de yaşayan vatandaşların mağduriyetini önleme bakımından herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

2-            Bulunmakta ise bu çalışmalar ve yasal süreçlerin durumu nedir?

3-            Yaklaşık 8200 aboneye hizmet vermekte olan söz konusu şirketin bilanço kayıtlarına yıllık 2(İki) milyon TL zarar eden bu firmaya yönelik herhangi bir yaptırım ya da destek çalışması bulunmakta mıdır? varsa bu çalışmalar nelerdir?

04 Tem 2020 - 09:34 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?