Birlikte başaracağız

Milas Kaymakamı Eren Arslan 14 Aralık Pazartesi günü Radyo Gözlem’in konuğu oldu. Kaymakam Arslan programda yaptığı açıklamada; “Bu hastalığı tek başına yereldeki idari tedbirleri alan makamlar, kolluk güçleri bunlar yenemez. Bunu her zaman söylüyorum ve sık sık tekrarlıyorum. Birlikte başaracağız. Hepimiz birbirimize destek olacağız. Alınan tedbirlere, zorunda olduğu için değil de gönüllü olarak uymalıyız, uygulamalıyız, uygulatmalıyız” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

14 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 12.30’da Radyo Gözlem’de Haber Müdürü Gizem Kapusuz tarafından sunulan programın konuğu olan Milas Kaymakamı Eren Arslan, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle Milas'ta yapılan çalışmalar, önlem ve tedbirleri değerlendirerek, virüse karşı vatandaşların üzerine düşen sorumlulukları paylaştı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Radyo Gözlem dinleyicilerine özel yaptığı açıklamada; “Son günlerdeki vaka artışlarıyla ilgili tabii ki mevsimsel etkiler var. Bunu tıp otoriteleri ifade ediyorlar. Mevsimin kışa dönmesiyle birlikte, soğukların artması, insanlarımızın kapalı mekanlarda daha çok zaman geçirir olması ve virüsün etkinliğini böyle ortamlarda daha hızlı yayıldığının ortaya çıkmasıyla vaka sayılarında gözle görülür, hatta ciddi boyutlarda bir artış var. Ama bu artış sadece ülkemizde değil. Herkes artık Koronavirüs gündemini çok yakından takip ediyor. Avrupa’da da, Amerika kıtasında da çok hızlı bir şekilde virüsün ve vaka sayılarının arttığını görüyoruz. Milas özelinde konuşacak olursak, bizim tespitlerimize göre ilçemizdeki vaka sayılarının artışındaki en önemli etkenin aile içi bulaşma hikayelerinin olduğunu görüyoruz. Filyasyon ekiplerimizle bütün vakaların analizini yapıyoruz. Her vakanın analiz çalışması yapılıyor ve temaslılar, yakın temaslılar takip ediliyor. Bunları incelediğimizde belli mahallelerde yoğunlaşma olduğunu, bu yoğunlaşmanın arkasında yatan faktörlerden en önemlisinin aile içi tema, yakın temas, akraba veya mahalle içi ev ziyaretleri gibi aktivitelerin, yine cenazeler, şimdi biraz azalsa da düğün veya mevlit gibi toplu etkinliklerin bu bulaşama hızını çok çok arttırdığı somut ve net bir şekilde ortaya konulmuş oldu. Yine Pazar yerleri. Özellikle Pazar yerlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak bir sirkülasyonu olduğu için buradan da yoğun bulaşma tespit edildi. Buna yönelikte bir takım tedbirler hem hükümetimizin almış olduğu kararlar çerçevesinde hem İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarımızın almış olduğu kararlar çerçevesinde hayata geçirildi.  

İlçemizde vaka sayısı günlük olarak değişiyor. Bir gün bir ilçede vaka sayısı fazla olabiliyor, başka bir gün başka bir ilçede vaka sayısı artabiliyor. Ama ilçemizin vaka sayısının bizim süreci yönetirken Mart ayından itibaren yürüttüğümüz bütün süreç boyunca en yüksek rakamlara ulaştığı aşikar. Burada tabii ki bu sayının her şeyden önce sağlık sistemimizin kaldırabileceği seviyede tutulması çok önemli. Yani biz şuanda bir ilaçla veya bir başka tür yöntemle virüsü tamamen yok edemediğimize göre, aşılama tamamlanıp toplumda istenilen düzeyde bağışıklık oluşmadığı taktirde bu virüsü en iyi şekilde kontrol altında tutabilmenin iki seçeneği var. Biri bireysel tedbirlerimiz. Hiçbir tedbir kendimizin birey olarak alacağı tedbirlerden, uyacağı kurallardan daha etkili değil. İkincisi, bütün tedbirleri aldık ama bir şekilde hastalığa, virüse yakalandık. Bu durumda da sağlık sisteminin bu yükü kaldıracak düzeyde olması gerekiyor. O açıdan rakamların bir olması, beş olması, yüz olması çok çok önemli değil. Önemli olan bu yükün taşınabilir halde tutulabilmesi. Çünkü tüm dünyaya bu virüs bir kişiden yayıldı. Tüm dünya bir kişiden enfekte oldu. Yani virüsü tamamen toplumda, dünyada izole hale getirip insanlar bağışıklık kazanmış hale getiremedikten sonra rakamlara takılmamak lazım. En önemli şey kendimizi bireysel tedbirlerimizle korumamız. Herkes bu virüsü taşıyor olabilir potansiyel olarak. Tıp insanları, doktorlarımız, uzmanlar bize diyor ki birçok insan hiçbir belirti göstermiyor. Özellikle ve özellikle gençlerimiz. Gençlerde hiç semptom göstermeden, hiçbir belirtisi olmadan hastalığın taşıyıcı olarak çok yoğun bir şekilde bulaş özelliği gösterdiği saptanmış durumda. O yüzden gençlerimizin çok dikkatli, çok tedbirli, kendisine bir şey olmasa bile sevdiklerini, büyüklerini, toplumdaki diğer insanları korumak adına bireysel kurallara, alınan kurallara, uygulanan tedbirlere, hatta bizlere örnek olacak bilinçli bir şekilde dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

İl ve ilçe hastaneleri hakkında da bilgi veren Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Şuanda böyle bir vehamet noktasında falan değiliz. Kimseyi umutsuzluğa, karamsarlığa asla düşürmemek lazım. Şuan için uzun süredir, yaklaşık 9 aydır devam eden bu süreçte sağlık ordumuz canla başla çalışıyorlar. Hekimlerimiz, diğer yardımcı sağlık personelleri, bütün sağlık sistemimiz büyük bir gayretle çalışıyorlar ve şuanda çok şükür gururumuz, iftiharımız olan Milas’ın yeni devlet hastanesinin de hizmete girmiş olmasıyla çok şükür daha rahat, daha ferah durumdayız. Gerek poliklinikler gerek hasta yatak sayımız itibariyle iyi durumdayız ve yapılmış olan bu güzel ve doğru yatırımın faydasını alıyoruz. Buradan da ben emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız, Milletvekillerimiz ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum ilçem adına. Örnek bir hastanemiz var ve şuanda çok şükür yatak kapasitemiz ve sağlık ordumuzun kapasitesi bu yükü götürebilecek düzeydeyiz. Ama vaka artışındaki rakamlar günlük değişiyor. Ama bu yükü en aza indirebilmek tek tek, fert fert hepimizin elinde. Hepimiz sorumluyuz. Yani bu hastalığı tek başına sağlıkçı ordusu yenemez. Bu hastalığı tek başına yereldeki idari tedbirleri alan makamlar, kolluk güçleri bunlar yenemez. Bunu her zaman söylüyorum ve sık sık tekrarlıyorum. Birlikte başaracağız. Hepimiz birbirimize destek olacağız. Alınan tedbirlere, zorunda olduğu için değil de gönüllü olarak uymalıyız, uygulamalıyız, uygulatmalıyız. Sevdiklerimizden, çevremizden yanlış şekilde davranan varsa gönlünü de kırmadan doğruyu göstermemiz lazım. Dediğim gibi hepimiz sorumluyuz.

Özellikle pandemiyle mücadele eden birimlerimiz açısından yeterli kadromuz var. Doktor konusunda ciddi bir sıkıntımız yok. Ama pandemi süreci içerisinde bazı servislerde hizmetin, o servislerin de pandemiyle ilgili tedbir amacıyla azaltılması, kapatılması veya muayenehane sayısının düşürülmesiyle zaman zaman, orada bir yığılma varmış gibi oluyor ama bu yine alınan tedbir, toplumun sağlığını korumak için.  Yani sağlıklı insanlar hastaneye gidip orada hasta olmasın diye oradaki tedbirler. O anlamda hastanemizde sağlık çalışanı eksiğimiz yok çok şükür.

Eski hastanemiz Ağız ve Diş Sağlığı hastanesi şeklinde kararı alındı. Bakanlığımız onayını verdi ve hatta idari kadrolarının da görevlendirilmesi yapıldı. Şuan için o binanın, haliyle eski bir bina olduğu için deprem riski açısından, depremsellik güvenliği şuan inceleniyor. Ona yönelik orada bir düzenleme, iyileştirme veya güçlendirme çalışması gerekirse bu yapılacak. Ondan sonra da ilçemize ve hatta bölgemize hizmet verebilecek düzeyde Ağız ve Diş Sağlığı hastanesi hizmete başlamış olacak” dedi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan programda ayrıca Milaslı vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamalarına riayet ettiklerini, Vefa Sosyal Destek Grubunun çalışmalarına devam ettiğini belirterek, Yılbaşı kutlamalarının toplu halde kesinlikle yapılmaması gerektiğini, virüs yayılımını arttırdığı için eş, dost, akraba ziyaretlerinden kaçınılması gerektiğini söyledi.

1 hafta 10 gün içinde 54 sanayi parseli teslim edilecek

Radyo Gözlem’de yayınlanan programda bir de müjde veren Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Bu zor, sıkıntılı günlerimizde güzel, müjdeli bir haber diye de ifade edebilirim. Milas Organize Sanayi Bölgemizdeki alt yapı çalışmaları, elektrik alt yapısı ve diğer temel alt yapı çalışmaları tamamlandı ve imar parselasyonuyla ilgili küçük bir değişiklik gerekiyordu alana göre. O da yapıldı ve onay süreçleri, bakanlık süreçleri tamamlandı. Çok şükür önümüzdeki günlerde çok kısa süre içerisinde, belki bir hafta, belki on gün içinde 54 sanayi parselimizi talep etmiş olan sanayicilerimize, müteşebbis heyetinin OSB Kanunu ve yönetmeliği uygulama yönetmeliğine göre almış olduğu prensip kararlarına göre noter huzurunda yapılacak kura çekimi ile hak sahibi olan sanayicilerimize, yatırımcılara yerlerini teslim edeceğiz ve inşallah ki çok kısa sürede burada bu sanayi yatırımları, fabrikalar yükselerek ilçemizin ve ülkemizin istihdamına çok önemli bir katma değer sağlayacak” dedi.

İlçemizin bir diğer önemli konusu olan hava kirliliğine de değinen Milas Kaymakamı Eren Arslan; “Milas’ın konumu itibariyle bulunduğu coğrafi alan, etrafını çevreleyen dağların tam ortasında bir çukur havza şeklinde bir yerleşim söz konusu olduğu için maalesef biriken soba veya diğer gazlar havanın sirküle olmamasından dolayı vatandaşlar için rahatsız edici boyutta bir kirlilik örüntüsü arz etmesi. Tabi bunu değiştirme şansımız yok. Sonuçta bu coğrafya bu şekilde. Bunu elimine edemediğimize göre nasıl tedbir alabiliriz? En basit ve en etkili çözüm Hıfzıssıhha Kurullarının almış olduğu kararlar çerçevesinde yakma saatlerinin, uygun yakma tekniklerinin mutlaka ve mutlaka, koşulsuz uygulamak. İkincisi yine kullanılan kömür veya diğer yanıcı maddelerin standartlarda belirlenmiş olan usullere göre hem yakılması hem kullanılması. Yine bunlar da bireylerin kendi sorumluluğu olduğu gibi bu konuda denetleyici olan yerel yönetimlerin, ilgili birimlerin denetimleriyle kontrol altında tutulabilir. Ama esas ve en kalıcı çözüm tabii ki mevcut yakıtlar içerisinde en temiz olarak nitelendirilen doğalgazın kullanılabilmesi. Bu konuda da sağ olsunlar Milletvekilimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir çok yakından ilgileniyor. Ben de takip ediyorum. Biz burada yapmamız gereken yereldeki adımlarla ilgili süreci takip ediyoruz, sayın vekilimizde Ankara’da bakanlık ve hükümetimiz nezdinde gerekli çalışmayı yürüyor. Sanıyorum çok kısa sürede de bu konuda Milas’ımız için güzel, kalıcı ve kesin çözümü içeren müjdelerini kendileri ifade edeceklerdir. Organize Sanayi Bölgemizin hayata geçmesiyle birlikte doğalgaza olan ihtiyacımız veya talebimizin artması noktasında bizim elimizi güçlendirici bir faktör olacaktır ve inşallah Milas o özlediği tertemiz havaya kavuşacaktır” dedi.

Milas Kaymakamı Eren Arslan programın sonunda ise; “Öncelikle ben sağlık çalışanlarımıza Allah güç kuvvet versin diyorum. Biz onları hepimiz elbirliği ile, toplum olarak desteklemeliyiz, el üstünde tutmalıyız. Onlarda yaşayacağımız bir olumsuz durum hepimizi etkileyecek. O yüzden Allah onlara güç kuvvet versin. Bizler de her türlü tedbirle, her türlü destek ile yanlarında olmaya devam etmeliyiz. Özellikle bir kez daha söylemek istiyorum. Gençlerimiz, gençliğin verdiği dinamizm, gençliğin verdiği hayata bakış açısıyla belik bu pandemi sürecini, salgını yeterince hal ve hareketleriyle ciddiye almadan davranırlarsa eğer büyüklerine, topluma büyük kötülük ederler. O yüzden belirti göstermeden bu hastalığı atlatabilecek gençlerimizin herkese karşı sorumluluk hissedip bu kurallara riayet etmesi çok çok önemli. Maskeyi, mesafeyi kesinlikle korumaları çok çok önemli. Zaten bu sağlanamadığı için gençlerle ilgili de bir saat kısıtlaması var. Gençlerimiz hafta içi saat 13 ile 16 arası dışarıya çıkabiliyorlar. Bu kısıtlamanın sebebi şimdiye kadar, yeterince riayet edilmemesiydi. O yüzden gençlerimizden de çok ciddiye almalarını ve büyüklerini, sevdiklerini, toplumu ve kendi geleceklerini korumak adına tedbirlere koşulsuz uymalarını bekliyorum. Her bir ferdin, her bir vatandaşımızın kendi bireysel tedbirlerinin, her türlü tedbirlerden daha önemli ve daha koruyucu olduğunu hepimiz aklımızın bir yerinde tutmalıyız. Evde, çarşıda, pazarda, alışverişte nerede olursak olalım şuan gerçeğimizin bu salgın süreci olduğunu unutmadan tedbirli davranırsak, tedbirlere uyarsak hiçbir sıkıntı yaşamayacağımızı bilmemiz gerekiyor. İnşallah devamı sürecinde de aşıyla, belki bulunacak başka tedavi edici ilaçlarla da bu sürecin bir an önce sona ermesini başta ülkemizin sonra insanlığın feraha kavuşmasını umut ediyorum. Tüm hemşehrilerime sağlıklı, huzurlu, bol bereketli, kazançlı bir hafta diliyorum” dedi.

15 Ara 2020 - 14:57 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?