Milletvekillerinden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı…

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan,  AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile birer mesaj yayımladı.

Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı şöyle:

“Demokrasilerin temel unsurlarından olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır.

Kamuoyunun hızlı, doğru ve tarafsız haber alma hakkını sağlamak demokratik ülkelerin en belirgin göstergesidir.

Medya için yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü güç tanımlaması yapılır. Çünkü medya, işlevi itibariyle toplumun hakkını, hukukunu, çıkarını koruma gibi bir kamu görevi yürütür. Bu açıdan medya çok önemli bir konuma sahiptir.

Gazetecilerin herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan, ülkemizin her bir köşesinde, dünyanın dört bir tarafında olup biteni kamuoyuna ulaştırmasını sağlamak demokrasinin de gereğidir.

Dünyaya açık, ülkesinin ve insanlığın meselelerini takip edebilen, söz söyleyebilen, katılımcı, gerçeklerden kaçmayan bir toplum ancak özgür, şeffaf, hakkaniyetli medya organlarıyla mümkündür.

Basının önemini en somut bir şekilde 15 Temmuz 2016'da gördük. Fethullahçı Terör Örgütü'nün hain darbe girişiminde tüm medya kuruluşlarımız tek yürek oldu, ülkemize sahip çıktı.

Görevini layıkıyla ve onuruyla yapan basın kuruluşlarının halkın doğru bilgilendirilmesi açısından ne kadar elzem ve gerekli olduğu, bu alçakça saldırıya karşı gösterilen ortak tavır sayesinde bir kez daha kanıtlanmıştır.

Tüm özgürlükler Hükümetimizin teminatı altında olduğu gibi, AK Parti iktidarlarımız döneminde, basın özgürlüğü konusunda da önemli adımlar attık.

Bu konuda en büyük hassasiyeti Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan göstermekte, basın özgürlüğü için düzenlemelere önderlik etmektedir.

Çalışan gazetecilerimizin rahat çalışma koşullarına sahip olduğu, emeğinin hakkını alabildiği, kendini geliştirebildiği bir basın ortamına kavuşmaları en büyük dileğimizdir.

Basın emekçisi meslektaşlarımın Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyor, bu vesileyle tüm basın çalışanlarına sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayarak Muğla’da görev yapan basın mensuplarının günlerini kutladı.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Türkiye’de 10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren ve basın mensuplarına hak ve güvence sağlayan yasanın kabul edilmesiyle kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Demir, mesajında gazetecilerin kaleminden çıkacak her cümlenin toplumlar üzerinde derin etkiler yaratabilme kabiliyetine sahip olduğuna işaret etti.

Demir mesajında; “Demokrasinin temel öğelerinden biri hiç kuşkusuz basın gücüdür. Başta Muğla basınımız olmak üzere ülke basınımız, kamuoyunu bilgilendirme, demokrasiyi güçlendirme ve denetim mekanizması olarak başarılı biçimde çalışmaya devam etmektedir.

Zorlu koşul ve şartlarda dahi büyük bir sorumluluk duygusu içinde çalışarak, kamuoyunun haber almasını sağlayan, toplumun genel talep ve görüşlerini adeta bir ayna gibi yansıtma görevini üstlenen, vatandaşımız ile yönetimler, vatandaş ile vatandaş arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız, bu yönüyle milletimizin duygularına tercüman olmaktadır” dedi.

Basında çok sesliliğin önemli unsurlardan biri olduğuna değinen Demir açıklamasının devamında, “Basın mensuplarımızın kaleminden çıkan her cümle, toplumlar üzerinde derin etkiler yaratabilme kabiliyetine sahiptir. Basında elbette çok seslilik en önemli unsurlardan biridir. Teknolojik imkânların artmasıyla internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişleten, her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla basın camiası, Muğla’mızda yürütmekte olduğumuz çalışma ve projelerin paylaşılmasında, ihtiyaç ve taleplerin aktarılmasında, etkin bir mekanizma görevi üstlenerek; milletimizin adeta gören gözü, işiten kulağı olan gazetecilerimizin fedakârlıkları ve gayretleri takdire şayandır.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Demir, Muğla’da görev yapan basın mensuplarının gününü şu sözlerle kutlayarak mesajını sonlandırdı: “Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın ulusun ortak sesidir.’ fikriyle hareket eden, zaman mekân fark etmeksizin, sorumluluk bilinciyle yeryüzü cennetimiz Muğla’mızda gazetelerde, televizyon kanallarında, internet sitelerinde, radyolarında kamuoyunun bilgilendirilmesi adına hakkıyla görevlerini yapan tüm fedakâr ve değerli basın çalışanlarımızın “Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutluyor, üstün başarılar diliyorum.”

“TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KURACAĞIZ”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in mesajı ise şöyle:

“Türkiye’de gazetecilik mesleği zorlu bir dönemden geçiyor. Merkezinde iktidarın ve onun kontrolü altındaki medyanın olduğu bir süreç dünya standartlarında, etik ve bilimsel değerleri savunan dürüst gazeteciliğin altını oyuyor. Politik ve ekonomik sorunlar yumağına rağmen, mesleğini onuruyla sürdüren tüm gazetecilerin, medya emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, bugünün mesleğin sorunlarının konuşulmasına ve çözüm adımlarının atılmasına vesile olmasını diliyorum.

Artık ülkemizde gazetecilik suçla beraber anılır oldu. Türkiye’de gazeteci tutukluluğunda Dünya’da Çin’den sonra 2. sırada. 3. sırada Mısır yer alıyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası verilerine göre Aralık 2020’de en az 70 gazeteci hapiste, başka gerekçeler gösterilerek tutuklanan gazetecilerin sayısı 100’ü aşıyor. 539 gazetecinin yargılamaları sürüyor. Süregiden yargılamalarda gazetecilerimizin pasaportlarına el konularak seyahat özgürlükleri sınırlanmış, politik davalar mesleğin üzerinde sallanan Demokles’in kılıcına dönüşmüştür. Sadece yargılamalar mı? Gazetecilere fiziksel saldırılar da bir hayli artmış durumda.

Ülkemizdeki medya kuruluşlarının büyük kısmı doğrudan ya da dolaylı olarak iktidar tarafından kontrol edildiğini söylüyor. Gazetecilik ilkeleri açısından iktidarı destekleyici bir çizgide olmak ile iktidar tarafından kontrol edilmek arasındaki fark kamu kaynaklarının tahsisinde ve sansür mekanizması açısından belirleyici önemdedir.

İktidar tarafından doğrudan kontrol edilen kuruluşlar reklam ve başka bazı desteklemelerle kamu kaynaklarından pay alarak ayakta durabiliyorken, sektörün muhalif unsurları ekonomik zorluklar nedeniyle iflas bayrağı çekiyor.

RTÜK iktidarın sansür mekanizması olarak işliyor. Sansür dijital medyayı da esir almış durumda. Oysa sansürün hiçbir işe yaramadığını aksine fikirleri özgürce tartışmanın bir arada eşit ve özgür bir toplum kurmak için işlevsel olduğunu dünya demokrasi tarihi gösteriyor.

Türkiye’de binlerce medya emekçisi işsiz. Bu bir utanç tablosu. Eskaza iş bulabilen medya emekçileri de düşük ücretler ve yetersiz sosyal haklar ile yaşamak zorunda. Bir diğer önemli sorun sektördeki yetersiz işçi sağlığı ve iş güvenliği koşulları.

İletişim fakültelerinin nitelikli hocaların KHK’larla tasfiye edilmesi sonucu yaşadıkları bozulma, mesleğin geleceğini tehdit ediyor. Zaten emekçilerimiz, dünya standartlarında bir gazetecilik için gerekli ekipmana ulaşmada da, bu bilgi ve donanımı elde edecek kaynaklara ulaşmada da zorluk çekiyor. Türkiye’de medya bu irtifa kaybını telafi etmek için uzun yıllar çabalamak zorunda kalacak.

CHP olarak, bütün demokratik güçlerle birlikte,  basın emekçilerinin sorunlarını gündeme getirmeye, çözüm önerileri üretmeye, meslekteki sendika, oda ve cemiyetlerin taleplerini baz alan yeni bir medya yaşamı kurmaya yönelik çabalarımız devam edecektir. Cumhuriyet’in 2. yüzyılına, basın özgürlüğünü kurarak gireceğiz.”

11 Oca 2021 - 10:59 Muğla/ Milas- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?