Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladılar

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Valisi Orhan Tavlı ve CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla birer kutlama mesajı yayınladılar.

Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 5 Aralık 1934'te Anayasa, Seçme ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliğiyle kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi. Böylece Türk kadını çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkına kavuştu. Bu vesileyle Gazi Meclisimizin bir kadın milletvekili olarak Gazi Mustafa Atatürk'ü rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. AK Parti olarak bizler de; Genel Başkanımız, Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında kadınlarımız için her türlü pozitif katkıyı veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili Gökcan,  “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”  nedeniyle yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Kadınlarımızın siyasal temsilinde, bürokrasi, akademik, ticaret, iş ve sosyal hayattaki varlığında son on dokuz yılda ciddi mesafeler kaydettik. Hükümetimizde 2 kadın Bakanımız, Bakanlıklarımızda 4 kadın Bakan Yardımcımız görev yapmaktadır. 2002 yılında kadın milletvekili sayısı 24, kadın temsil oranı 4,4 iken şimdi kadın milletvekili oranı yüzde 17,3'e yükselmiştir. Bugün TBMM’de 54’ü AK Parti’den olmak üzere; 101 kadın milletvekili görev yapmaktadır. Kadın büyükelçi oranı da günümüzde yüzde 25'e yükseldi. 

Kadınlarımız siyasete nezaket, muhabbet, zarafet ve asalet getirdi.

Varlığımızı borçlu olduğumuz tüm kadınlarımızla gurur duyuyoruz. Kadınlar hayatın her alanında başımızın tacı, en büyük zenginliğimizdir.

15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimine karşı da kadınlarımız en ön safta yer aldı. Alçaklara 'dur', dedi. Ay yıldızlı şanlı bayrağımızı indirtmedi,  ezanlarımızı dindirtmedi.

Bizim medeniyetimizin her daim kadınlarımızla ayakta durduğunu bilmeliyiz. Türkiye büyüyor, Türkiye gelişiyor. Partimiz hayatımızın tüm alanlarında kurulduğu günden bu yana büyük reformlara imza atmıştır.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme, kültürden ekonomiye kadar her alanda çok güzel mesafeler alınmıştır.

Kadınlarımız bu gelişmede lokomotif görevi görmüştür. Kadının değiştirici ve dönüştürücü gücü ülkemizin en önemli unsurudur.

Hayatın her alanında başarılı olan kadınlarımızın siyasette de daha aktif olmaları, ülke yönetimine katkı sunmaya devam etmeleri gerekmektedir.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olarak biz de kadınlarımız için projeler geliştiriyor, çalışmalar yapıyoruz.

Çok sayıda mevzuat değişikliği, reform, düzenleme ve kanunla kadınlarımıza pozitif ayrıcalıklar kazandırdık.  Kadınlarımız için her alanda çalışmaya devam ediyoruz. Kadınımız bugün, düne göre daha güçlü ve daha saygın.

Bugün biz kadınlara düşen görev;  gençlerimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün koyduğu hedef doğrultusunda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyabilecek bireyler olarak yetişebilmelerini sağlamak ve onlara güvenmektir. 

İnanıyorum ki; başta kadınlarımız olmak üzere necip milletimizin gayretleri ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği 2023 vizyonu çerçevesinde daha müreffeh ve daha saygın bir konuma ulaşacağız.

Bu vesile ile başta Muğla’lı kadınlarımız olmak üzere; tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sağlık, esenlik, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü mesajı ise şöyle:

“Kadınlara ekonomik ve sosyal alanda eşit hakların tanınması ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 8 Mart tarihi ‘Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Aileden başlayarak hayatımızın her alanında ve her anında var olan kadınlarımız, sevgileri, emekleri ve özverileriyle toplumumuzun temel yapı taşını oluşturmaktadırlar. Bu doğrultuda son yıllarda gerçekleştirilen reformlarla birlikte aile hayatında, eğitimde, iş dünyasında, sağlıkta ve diğer tüm alanlarda kadınlarımıza destek olacak iyileştirmeler sağlanmış, önemli çalışmalar yapılmıştır.

Ülkemizin gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında büyük emekleri bulunan kadınlarımız, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde; dolayısıyla güçlü bir toplumun oluşturulmasında kilit bir rol üstlenmektedirler. Sosyal ve ekonomik alanda önemli roller üstlenen, özgüveni yüksek, eğitimli kadınlarımızın sayısının artması 2023 hedeflerimize kararlılıkla yürürken ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır.

Muğla’da da kadınlarımızın hayatın her alanında hak ettikleri konuma yükseltilmesi, aktif iş hayatına ve üretime katılmaları yönünde önemli ve somut adımlar atılmaktadır. Valiliğimiz koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca kadınların yaşam standartlarının yükseltilmesi konusunda gayretli çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle sağlık, mutluluk, huzur ve başarı dileklerimizle, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’ndan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması ise şöyle:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kadınların yüzyıllardır verdikleri evrensel eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemli bir kazanımıdır. Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de 120 tekstil işçisi kadının haklarını ararken hayatlarını kaybetmesinin ardından bütün dünyada önemli bir sembole dönüşmüştür.

Ne mutlu bize ki, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadın erkek eşitliğinin yaşamın bütün alanlarında kusursuz olarak hayata geçirilmesini savunuyordu. Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri hala daha bütün canlılığıyla geçerliliğini korumaktadır: “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”

Cumhuriyetimizin bütün değerleri Tek Adam Rejimi denen ucube sistem ile aşındırılmaktadır. Ne yazık ki, bundan en çok etkilenen kesimlerin başında kadınlar gelmektedir. Herkesin eşit ve özgür birer hak sahibi yurttaş olduğu fikrinin zarar görmesi, kadınların kamusal alanda var olma mücadelesini zayıflatmış, kadınların elde ettiği kazanımları geriletmiştir. Bugün ülkemizdeki kadınlar yoksulluk, şiddet, güvencesizlik sarmalı ile baş etmek zorundadırlar. Günden güne artan kadın cinayetleri ve bu cinayetleri engellemeye yönelik politika zaafiyeti her geçen gün çözülen Tek Adam Rejimi’nin en karanlık yüzlerinden birini oluşturmaktadır.

Şüphemiz yoktur ki, Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın erkek eşitliği anlayışını, başta kadınların eşitlik özgürlük ve adalet mücadelesinin ışığıyla hayata geçireceğiz. Kadını “topraklara zincirle bağlı kılan” karanlığı yok edeceğiz.

Bu inançla, CHP Muğla İl Başkanlığı olarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bütün kadınlara eşitlik, özgürlük ve adalet getirmesini diliyoruz.”

06 Mar 2021 - 15:43 Muğla/ Milas- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?