Genel kurulda Ilbıra Dağındaki tahribata dikkat çekildi

Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma, Geliştirme ve Dayanışma Derneğinin Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Mevcut Başkan Abdullah Gürgün güven tazeledi.

Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma, Geliştirme ve Dayanışma Derneğinin (BAFADER) I. Olağan Genel Kurul Toplantısı 04 Haziran 2021 Cuma günü saat 14.00'de Milas-Bafa Mahallesi Park Kahvesi Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya oy hakkı bulunan 22 üyeden 17 üyenin yanı sıra; Milas İYİ Parti ve CHP meclis üyeleri destek amacıyla katıldı.

Genel Kurul Toplantısı Dernek Başkanı Abdullah Gürgün tarafından açıldıktan sonra, Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu.

Divan Kurulu seçiminden sonra, dernek başkanı Abdullah Gürgün derneğin faaliyetleri ile gelir-gider tablosu hakkında bilgi verdikten sonra Yönetim ve Denetim Kurullarının seçimi yapıldı. Bu kurulların oluşturulması için verilen önergenin kabulü sonrası yapılan oylamada liste oybirliği ile kabul edildi ve Abdullah Gürgün yeniden dernek başkanlığına seçildi.

Seçimlerin tamamlanması sonrasında yapılan dilek ve temenni konuşmalarında, Genel Kurula katılan İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Kasım Özkan, Ilbıra Dağı’nda yürütülen madencilik faaliyetleri ve yapılan ağaç katliamına ilişkin TBMM'nde verdikleri soru önergesi hakkında bilgi verdi ve olayın takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Ardından söz alan CHP meclis üyeleri de Ilbıra Dağı konusunda halkın yanında olmaya devam edeceklerini ve desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Toplantıya katılan dernek üyeleri, derneğin daha aktif çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan lokalin temini için Milas Belediye Başkanının ziyaret edilerek destek istenmesini; ayrıca yapılacak ziyarette Bafa'nın içinden geçen Bodrum-Söke karayolunun ve tüm Park Caddesinin orta refüjünün düzenlenmesi ve çiçeklendirilmesinin talep edilmesi gerektiği dile getirdi.

Dernek Başkanı Abdullah Gürgün yaptığı teşekkür konuşmasında, hazırlamış olduğu eylem planını okuduktan sonra yapılacak işler listesini toplantıya katılanlarla paylaştı ve en kısa zamanda resmi kurumlar ile yetkili makamlara nezaket ziyaretlerinde bulunacaklarını ifade ettti.

Genel Kurul sonucu BAFADER'in yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelikleri şu isimlerden oluştu:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELİKLERİ

1.) Abdullah GÜRGÜN

2.) Sevilay GÖÇER

3.) Yücel AKÇAAL

4.) Fatma Senem ÖZKAN

5.) Yüksel ALPKAYA

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELİKLERİ

1.) Malik BİRCAN

2.) Hasan GÜNER

3.) Orhan SERÇİN

4.) Görsev ÖZENLER

5.) Ethem KARAGÖZ

DENETİM KURULU ASİL ÜYELİKLERİ İÇİN

1.) Ünal BİRCAN

2.) Muhammet GÜRGÜN

3.) Şevket AKTAŞ

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELİKLERİ İÇİN

1.) Hasan Ertuğrul ÖZBAŞLI

2.) Mehmet Erkan SERT

3.) Mehmet ATEŞ

BAFA-DER çalışma planı ise şöyle:

1-Dernek üyelerinin buluşmaları, toplanmaları ve etkinliklerini yapabilmeleri için dernek lokali bulunmalı.

2- Bafa’nın içinden geçen Bodrum – Söke karayolu yolu düzenlenmeli, ağaçlandırılmalı, çiçeklendirilmeli ve albenili hale getirilmeli.

3- Yol kenarındaki evler, duvarlar bakımlı hale getirilmeli. Eski karayolları binasına, kuracağımız Bafa yöresel ürünlerinin bulunduğu halk pazarında, ürünlerimiz hak ettiği şekilde pazarlanmalı.

4-Bunun için Ocak - Şubat aylarında yol kıyısında evi, işyeri olanlara zakkum, zeytin ya da uygun görülecek çiçek/fidan dağıtılmalı. Toplu olarak fidan dikim şenliği yapılmalı...

5- Milas yönünden gelirken, ana yoldan BAFA içine girip konuk evleri, okul, park, kooperatif, oradan aşağıya anayola inen yol ağaçlandırılmalı, engeller konularak araba ve motosikletlerin aşırı hız ve kaza yapmaları engellenmeli ve insanların - özellikle yaşlı ve küçük çocuklar- bu caddede korkmadan huzur ve rahatlık içinde gezebilmeli. Buralarda açılacak dükkânlardan Bafa’nın zeytin, zeytinyağı, sabun ve diğer ürünlerini alabilmeli.

6- Eski çarşı ve yukarısının yeniden eski havasına uygun olarak düzenlenmeli.

7- Bafa Pazaryeri düzenlenerek, sürekli açık hale getirilmeli (Burada bir ikinci el pazarı da kurulabilir/kurulmalıdır). Milas Belediyesi, bu konuyu gündemine almıştır. Yakında ihalesi yapılacaktır.

8- Bafa giriş ve çıkışlarındaki göbekler güzel, dikkat çekici hale getirilmeli. Örneğin buralara zeytin ağaçları ve Beşparmak Dağlarındaki mağaralarda görülen ilk aile resimlerinden esinlenerek heykeller yerleştirilmeli ya da yarışmalar düzenlenerek güzel öneriler hem buralar hem de diğer meydanlar için değerlendirilmeli. Yolun üstüne Bafa’ya Hoşgeldiniz/Welcome To Bafa, Güle Güle/Good By yazılmalı. Köy içini işaret eden Merkez/Centrum tabelaları konulmalı...

9- Sokaklar, eskisine uygun Arnavut kaldırımı yapılmalı; tüm evlerin kapı önleri, duvar kıyıları ve meydanlar gönüllü sanatçılar tarafından sanat eserleri, heykel, çiçek ve ağaçlarla süslenmeli. Örneğin Sevgi Yolu’nun iki tarafı duvardır. Bu duvarlar boydan boya sanatçıların resimleriyle süslenip derenin de temizlenmesiyle adına uygun bir yürüyüş yolu durumuna getirilebilir.

10- Semt aralarından geçen dereler belediye tarafından temizlenmiştir. Bunlar ıslah edilmeli ve kıyılarında yürüyüş yolları yapılmalıdır.

11- Köy içindeki sokaklardaki evlerimizin öncelikle dışları restore ve tamir edilmeli. Taş binaların çoğu yarıya kadar düzensiz bir şekilde kireçle boyanmış durumda. Bunlar temiz, albenili hale getirilmeli. Bazıları eski asıl boyasının üzeri yine beyaz kireçle çirkin bir şekilde boyanmıştır. Birçoğunun asıl ahşap pencereleri ve bacaları kırık döküktür. Bunlar aslına uygun tamir edilebilmeli. Sağlam Koca kapılar, iyice azaldı. Hasarlı olanlar tamir edilip verniklenmelidir. Bu çalışmalar için destekleyici şirketler, kurum ve kuruluşlar bulunarak kurtarılmalıdır. Durumu müsait olanların evlerini, eskisine uygun restore, tamir ve bakımlarını yaptırmaları teşvik edilmelidir. Tescilli olup, yıkılmaya yüz tutmuş az sayıdaki ev kurtarılmalıdır. Buralar kültür evleri halinde sergilenmeli, uygun olanlar kafe, lokanta, pansiyon yapılabilmelidir. Bunların birçoğu basit tadilatla düzeltilebilir durumdadır.

12- Bazı evlerin önü çiçeklendirilmiş, ağaçlandırılmıştır. Tüm hemşerilerimizin kendi evinin önüne birkaç çiçek, ağaç dikmesi ve sokaklarımızın güzel hale gelmesi teşvik edilmeli.

13- En güzel balkon, kapı önü, sokak, meydan yarışmaları düzenlenmeli. Her mahalle kendi bölgesinde yarışa hazırlanmalı.

14- Bölgemizin tüm eski eserleri, eşyaları, giysileri, kilimler, halılar, küpler, ev tavanları vb. eskiciler hurdacılar tarafından yok pahasına alınıp götürülmektedir. Fotoğraflar, tablolar kaybolup gitmektedir. Bunlar bir ya da birkaç müzede toplanabilir. Fotoğraf Müzesi, etnografya müzesi ve zeytin müzesi kurulabilir. Eski zeytinyağı fabrikaları bu amaç için kullanılabilir.

15- Bafa bölgesi ve coğrafyası ilk görenleri şaşkına çeviren bir güzelliktedir. Bölgedeki dağlarda, dereler kıyılarında ve gölün etrafında, değişik uzunluk ve zorluklarda pek çok yürüyüş ve bisiklet yolları, kuş seyretme kulübeleri, kuleleri ve konaklama yerleri yapılmalıdır. Bu konuda yalnız yetkili kurum ve kuruluşlar değil; destekleyici, şirket, kurum ve kuruluşlardan da yardım alınabilir, yatırımcılar teşvik edilebilir.

16- Bafa’da artık bir dağcılık kulübümüz vardır. Ayrıca gençlerimize rehberlik, yabancı dil dersleri verilerek, doğadan geçimlerini sağlama olanakları da yaratılmalıdır. Görüştüğümüz Halk Eğitim Merkezi yönetimi, belli sayıda katılımcı sağlanırsa, her türlü kursun düzenleneceğini açıklamaktadır.

16- En fazla dile getirilen sorunlardan birisi de asbestli su borularının değiştirilmesi, fabrikalara filtre takılması ve bunların sağlığa uygun hale getirilmesidir. Bunun için uygun girişimlerde bulunulabilir.

17- Bu bölgede eskiden beri var olan deve güreşi, boğa güreşi, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihlerinde ulusal bayramlarla dini Kurban ve Şeker Bayramları geleneksel hale getirilmeli ve sürekli tanıtımı yapılmalıdır. Kapıkırı'nda yapılan ot festivali büyük ilgi görmüş ama park yeri büyük sorun olmuştu. Bu festival de Bafa'ya kaydırılmalıdır. Ayrıca zeytin festivali de yapılmalı. Zeytinlikten zeytinyağına giden yol konuklara gösterilerek anlatılmalı, zeytinyağı ve yararları konusunda konferanslar düzenlenmeli, zeytinyağlı yemekler tanıtılmalıdır.

18- Öte yandan geleneksel düğünlerimiz kaybolmaktadır. Zaman zaman bu tür düğünler de yapılabilir...

19- Bölgede turizmin canlandırılması ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi için koşullar uygundur. Bu konuda çalışacak, önderlik edecek deneyimli hemşerilerimiz vardır.

20- Girişimcilerimiz ve belediyemiz tarafından konaklanacak yerler, tuvaletler, lokanta, pastane, kahvehane, ailece gidilebilecek mekanlar inşa edilmelidir.

21- Bölgemiz huzur, temizlik, sessizlik, sakinlik açısından örnek olmalıdır... Özellikle emeklileri ve yabancıları çekebilmek için gürültüden uzak olmak, rahatsız edilmemek önemli.

22- Bafa'ya mutlaka bir tarım lisesi ve zeytincilik enstitüsü kurulmasının yolu bulunmalıdır. Budanan, köklenen zeytin ağaçları şu anda sadece yakacak olarak kullanılmaktadır. Oysa bu ağaçtan yapılan süs eşyaları, yontular vb değerlidir. Gerek zeytin ağacını gerekse bölgede bol bulunan, çam, dut vb ağaçlardan değerli eşyalar yapılabilmesi için kurslar düzenlenebilir.

23- Kadınlarımızın gidebileceği bir yer yok. Bugün artık pekçok işletmemizde kadın erkek birlikte çalışıyor. Hemen yakınımızda Milas'ta kadın erkek birlikte oturuyor. İnceleme gezileri yaptığımız Bademler, Şirince, Doğanbey gibi birçok mahallede kadın erkek ayrımcılığı artık yok. Geçmişte bir kadın belediye başkanı seçmiş, bir kadın muhtar adayı çıkarmış olan Bafa’da da kadınlar dışlanmamalı.

24- Koro, zeybek grubu, yerel oyunlar (çelik çomak, uzuneşek, kazık, batarya ateş, sek sek, uçurtma vb. unutulmakta olan oyunlar yeniden canlandırılmalı. Bu alanlarda düzenlenecek yarışmalarla Bafa’nın tanıtımı yapılmalı.

25- Zeytinspor Kulübü ayağa kaldırılmalı. Futbolun yanısıra voleybol, basket, masa tenisi, güreş, savunma sanatları gibi diğer spor dallarına da el atmalı. Esas olarak amatör spor teşvik edilmeli. Çocuklarımız küçük yaştan itibaren teşvik edilmeli, spor olanaklarına kavuşturulmalı, minikler, gençler, yetişkinler ve orta yaşlılar ve yaşlılar takımlarının oluşturulmasına çalışılmalıdır. Dama, satranç, biriç, bilardo gibi oyunlar da gözardı edilmemelidir.

26- Gerek Bafa içinde, gerekse çevresinde temizliğe, doğaya, çevreye, ekosisteme önem vermek, bölgemizi yaşama daha uygun hale getirmek için çaba gösterilmelidir.

27- Ilbıra Dağları, Beşparmak Dağları talan ve tahrip edilmektedir. Bafa Gölü sürekli kirlenmektedir. Bunun önlenmesi için çalışılacaktır.

28- Milas Kaymakamlığı birkaç yıl önce temiz hava projesi başlatmıştı. Buna destek olmalı ve çalışmayı kendi bölgemize de taşımalıyız.

29- Bölgemizde esas olarak tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Bunların atıklarının ve ayrıca Bafa Gölü’ndeki balçığın, alglerin, çöplerin biogaz, gübre ve diğer kullanılabilir şeylere dönüştürülmesi için bir tesisin yapılmasıyla hem çevre korunabilir hem de gelir sağlanabilir. Bu konuda da başta belediye olmak üzere değişik kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunulabilir. Hatta İsveç’te bu konuda uzmanlaşmış bir belediye ile işbirliği olanaklarını da arayabiliriz.

30- Bafa Yardımlaşma Fonu oluşturularak gereksinimi olanlarımızla dayanışma sağlayabiliriz. Okula gitmede ekonomik zorluk yaşayan çocuklarımıza burs sağlayabilmeliyiz.

31- Bafa ve çevresini tanıtmak, yapılan etkinlikleri duyurmak için basın bildirileri, fotoğraflar, videolar, belgeseller, broşürler, kitaplar ve hatta Bafa’da geçen, Bafa konulu ve Bafa’da çevrilen kurgu film(ler) hazırlanmalı.

32- Gazeteci, filmci, fotoğrafçı, ressam, sanatçı, oyuncu hemşerilerimizle oluşturacağımız bir medya grubu kurulabilir.

34- Dışarıdan sanat, kültür, edebiyat, müzik insanlarını Bafa’ya çekmek için, sanat okulları, sanat evleri, sanatçı bursları vb. yollar düşünülebilir.

35-Hemşerilerimizin avukat tutama olanağı bulunmuyor. Gönüllü avukat dostlarımızdan yardım alabilmeliyiz.

36- Bafa Ortaokulunun LGS’de en sonuncu olması eğitim konusunu öne plana çıkarmıştır.

37-Öğretmen-öğrenci veli işbirliğiyle durumu düzelteceğimize eminiz. Dernek olarak eğitime destek olacağız.

38- O nedenle uzun zamandır kapalı bulunan kütüphanemiz bir an önce işler hale getirilmelidir. Kütüphane Bafa Muhtarı ve eşi tarafından temizlenmiş, muhtar Kerim Tekin’e başvurulduğu takdirde kitap ödünç alınacak hale getirilmiştir. Sırada kütüphaneyi düzenli olarak açmak ve burada etkinlikler yapmak vardır. Konu Milas Belediye Başkanı Sayın Muhammet Tokat ile görüşülmüştü. Başkan konuya çok olumlu yaklaşmıştı. Pazaryerinin yeniden düzenlenmesiyle birlikte belediye ek binası da düzenlenecek ve Kütüphane eski yerinde değil, belediye binasında açılacaktır ve bir personel verilecektir. Başkanın bu olumlu yaklaşımı sayesinde, yakın zamanda kütüphanemizi daha etkin bir şekle getirebileceğimizi umut ediyoruz. Kitap sorunumuz yoktur. Kütüphanede epeyce kitap olduğu gibi, pek çok kitapsever dostumuz kitaplarını armağan etmeye hazırdır, etmektedir.

39- Bu kütüphane etrafında kültürel etkinlikler, yazarlarla okuma günleri, söyleşiler, imza günleri, şiir günleri, kurslar, münazaralar, bilgi yarışmaları, kültür akşamları, piyesler, resim-heykel sergileri, sinema akşamları vb. düzenlenmeli, çocuklarımıza okuma, yazma, araştırma sanat, kültür sevdirilmelidir. Atatürk’ün “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” gençlerinin yetişmesi için çalışılmalıdır.

40- Bu konuda gerek Milas Halk Eğitim Merkezi’yle gerekse diğer eğitim kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapmalıyız. Ağaç işleme, marangozluk, demircilik, dil, işletmecilik, ev pansiyonculuğu, gıda, lokanta vb. pek çok konuda kurslar açılabilir.

41- Tüm bu önerilerin yaşama geçirilmesi için kuşkusuz başta derneğimizin sorumlu organları ve üyelerimiz ellerinden gelen çabayı göstereceklerdir. Derneğimiz ayrıca muhtarlık, belediye, büyükşehir belediyesi, kaymakamlık, valilik, karayolları, orman dairesi gibi yetkili kurum ve kuruluşlarla yakın ilişki ve işbirliği içinde olunmasına büyük önem ve ağırlık verecektir.

Ayrıca hem dernek olarak girişimcilik etkinliklerinde bulunma hem de özel sektör ile de görüşme yolları denenecektir.

Burada ilk adımı kendimizin atması, kendimizin elimizi taşın altına koyması önemlidir.

Sloganlarımız:

Bafa söz konusuysa gerisi ayrıntıdır.
Bafa için el ele, kol kola, omuz omuza.

Saygılarımızla
BAFADER YÖNETİM KURULU

10 Haz 2021 - 10:11 Muğla/ Milas- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?