MGC Başkan Adayı Bozoğlu projeleriyle konuşuyor

Muğla Gazeteciler Cemiyeti'nin 19 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan olağan genel kurulu öncesi başkanlık adaylığını açıklayan Gazeteci Fatih Bozoğlu meslektaşlarını ziyaretlerine devam ediyor. Gazeteci Bozoğlu, ziyaretleri esnasında da projelerini açıklayarak, Muğla’da gazeteciliğin saygınlığı ile güvenirliliğinin tesisi ve devamı için “Birlikte olursak daha güçlü oluruz” çağrısı yaptı.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Olağan Genel Kurulunda başkanlığa aday olan Gazeteci Fatih Bozoğlu çalışmaları aralıksız sürdürürken, projelerini de açıklamaya devam ediyor., 19 Haziran 2021 tarihinde Muğla Baro Başkanlığı toplantı salonunda yapılacak olan olağan genel kurulda başkan adayı olan Gazeteci Fatih Bozoğlu, Muğla’nın ilçelerinde bulunan meslektaşlarını ziyaretlerini sürdürüyor. Son olarak Milas’ta bir dizi ziyarette bulunan Başkan Adayı Fatih Bozoğlu “Muğla Gazeteciler Cemiyeti kurumsal ve katılımcı bir yönetim sistemi ile yönetilecek. 'Ben değil biz' ilkesi ile bu yönetim şekli tüm üyeler tarafından hissedilecek” dedi. 

“ŞİKÂYET ETMEK OLMAZ DİYEREK GÖREV ALDIM”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkan Adayı olma konusunda ki fikrinin nasıl geliştiğini anlatan Bozoğlu   “Bu karar yönetim kurulu başkanlığı sürecinde başladı. Çünkü bir şeylerin eksik gittiğini gördüm. Bunu ifade ettiğimde yönetim kurulu üyesi olarak görmüş oldum. Görev süremiz bittikten sonra bekleme kararı aldım. Değişen fazla bir şey yok. Beklentiler farklı aidiyet duygusu yavaş yavaş yok olmaya başladı ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti hem üyelerine hem de bütün meslektaşlarımıza çok fazla sahiplenemez görünümü ve saygınlığı konusunda biraz tartışmalar ortaya çıktı. O nedenle artık şikayet etmekle olmaz diyerek görev almak istedim ve yola çıktım. Eğer bir şeyi eleştiriyorsanız hem yol göstermek durumundasınız ya da görev talep etmek durumundasınız.  Ben görev almayı talep ettim. Muğla Gazeteciler Cemiyeti gibi bir kurumda kurumsallaştırarak yapalım isteğiyle yola çıkmış oldum” ifadelerini kullandı.

“HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI”

Bozoğlu “Seçimle işbaşına gelen bütün sivil toplum örgütleri ve partililerde de aynı sorun yaşanıyor. Hep birlikte yöneteceğiz diye vaatlerle başlanıyor ama bir türlü demokrasi uygulamaya konulamıyor ve o zamanda başarısızlık ortaya çıkıyor. İşte bu nedenle ben başarı için yola çıktığımdan dolayı birlikte yönetmek zorundayım. Çünkü birlikte yönetilmeyen sadece başkan odaklı, sadece yönetim kurulunda bir iki kişi odaklı olmuyor. Herkesin elini taşın altına sokması gerekiyor. Özellikle gazetecilik mesleği çok önemli. Yerel basın demokrasinin kılcal damarlarıdır diye söylerdi Nezih Demirkent, çok da haklıdır.” diye konuştu.

“BEN BAŞKANCILIK OYNAMAYA GELMİYORUM”

Bozoğlu açıklamasının devamında şunları kaydetti, “Gazetecilik saygınlığını tekrar kazanabilmek ve güçlü, kurumsal bir cemiyet kurabilmek içinde bu yönetim sistemini benimsemek zorundasınız. Özellikle söylüyorum ben başkancılık oynamaya gelmiyorum buraya. Başkancılık oynamaya gelirsek işte o zaman başarısızlık elde ederiz. Biz seçildiğimizde komisyonlar kuracağız ilk hedefimiz bu. Yani yönetim kurulu üyesi olması gerekmiyor. Sizin uzmanlığınız ne ise eğitim, sağlık, hukuk vs. hangi konuya eğiliyorsanız o konuyla ilgili komisyonlar kuracağız ve o komisyonları çalıştıracağız. Projelerimi oluştururken garantiye sokuyorum ondan sonra açıklamaya başlıyorum. Ben seçilsem de seçilmesem de bu projeleri yürütmek için uğraşacağım. Kurumsal olarak yapabilirsem işte o zaman bende güçlü olurum. Benle birlikte hepimiz güçlü olmuş oluruz. İşte o beni kaldırıp biz yapabilirsem işte başarı o zaman gelmiş olacak”

EĞİTİM BURSU VERİLECEK

Eğitim bursu projesinin yanı sıra eğitim amaçlı projeleri hayata geçireceklerini anlatan Bozoğlu “Türkiye’miz için en önemli konu eğitim. Geçmişten bugüne kadar eğitim konusunda hep sorun yaşamıştır Türkiye. O sorunların sonucunda da eğriye doğru hem ekonomik anlamda hem de sosyal anlamda geriye doğru gitmek durumunda kaldık. Biz gazeteciler içinde aynı şey geçerli. İlk prestij projemiz eğitim bursu. Çünkü bizim geleceğimiz çocuklarımız. Her kurum burs veriyor biz neden vermeyelim. Başlangıçta biraz cüzi olabilir. Ama ben şu anda kendi ilişkilerimi kullanarak 15 burs veren kişiyle anlaşmamı yaptım. Seçildikten sonra belirleyeceğimiz ihtiyacı olanlar ve kız çocuklarımız başta olmak üzere burs vermeye başlamış olacağız. Ürettiğimiz bir sürü proje var. Ama eğitimle ilgili en önemli konulardan bir tanesi bizim arkadaşlarımız içerisinde mastırını yapan eğitim formasyonu almış gazeteci arkadaşlarımız var.  İşte o arkadaşlarımıza hadi gel diyeceğiz eğitim komisyonunun başına geç ve bu işi sen yönet. Yönetim kurulu üyesi olması seçilmesi seçilmemesi bunlara hiç gerek yok. Önemli olan o görevi almak istiyor musun? İstemiyor musun? Başlangıçta eğitim konusunda epey bir aşama kaydedeceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLERİN MADDİ SORUNLARI

Gazetecilerin maddi sorunlarının çözümü konusunda patronlarla diyalog önemli diyen Fatih Bozoğlu “Ben bir sokak gazetecisiyim. Muğla Gazeteciler Cemiyeti veya cemiyetlerin sen şunu böyle yap demek gibi bir yetkisi yok. Böyle bir yaptırımımız yok. Ama şöyle bir yaptırımımız olmalı, bir arkadaşım maaşını alamıyorsa onun patronuyla konuşup bir sorun mu var. Sorun ne maddiyat. O maddi sorunu çözmek için neler yapılabilir. Hep birlikte düşünüp birlik olabilirsek üstesinden gelebiliriz ve belki bizde ona destek olabiliriz cemiyet olarak. Bunun içinde finansal gelirler elde etmemiz gerekiyor. İktisadi işletme kurmamız gerekiyor. Eğer iktisadi işletme kurabilirsek bir lokalimiz olursa ki en önemli projelerimizden bir tanesi o olacak.  Bir başarı sağlayabilmeniz için idareyle ve yerel yöneticilerle iyi ilişkiler kurmak zorundasınız” diye konuştu.

ÜCRETSİZ HUKUK DANIŞMANLIĞI

Başkanlığa seçilirse ücretsiz hukuk danışmanlığı projesi hayata geçireceğini anlatan Bozoğlu “Benim altı yedi tane avukat arkadaşım vardı. Hepsiyle tek tek görüştüm. Dedim ki ben sizden Türkiye’nin, Muğla’nın basın özgürlüğü için destek vermenizi istiyorum. Sizin nasıl baro olarak sesiniz oluyorsa sizde bize destek vermelisiniz. Hepsi tamam dediler. Baro başkanıyla görüştüm. Eğer Muğla’daki meslektaşlarımız bir sorun yaşarsa Muğla Barosu olarak bana destek verir misiniz dedim. Muğla’daki bütün meslektaşlarıma bizim cemiyet ya da başka bir cemiyet hiç fark etmez gazetecilik yaparken yaşadıkları her türlü sorunda destek vereceğinin sözünü aldım. İmza aşamasına geldi, seçildiğim zaman da imza atacak” dedi.

SAĞLIK DANIŞMANLIĞI 

Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyeleri için sağlık danışmanlığı projesini hayata geçirmek istediğini belirten başkan adayı Bozoğlu “Sağlık danışmanlığı konusunda birçok hastaneyle kendi ilişkilerimizden kaynaklı bir indirim söz konusu olacak. Doktor arkadaşlarım ile görüştüm ve sağ olsunlar kabul ettiler. Ücretsiz olarak biz bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yardımcı oluruz dediler. Kadın doğumcu doktor arkadaşla görüştük. Bir indirim söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

TÜZÜK DE DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Muğla Gazeteciler Cemiyeti tüzüğün de değişiklik şart diyen Fatih Bozoğlu “Tüzük değişikliği olmalı. Aslında çelişkilerle dolu ve artık güncellenmemiş eksik bir tüzüğümüz var. Bu tüzüğün mutlaka gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tüzüğün gerçekleştirilmesi de kolay değil. Bir komisyon kurulacak. Yönetim biçimi anlamında da bu önemli. Bizim yönetim kurulumuz olacak. Eskişehir, İzmir, İstanbul gibi gazeteciler cemiyetlerinin tüzüklerini bir araya getirip onların içinden süzerek Muğla’ya uygun güncellenmiş ve bizim cemiyetin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir tüzük çalışması mutlaka olacak ve bir tüzük kurultayı da gerçekleştirilecek” diye konuştu.

KURUMLAR ARASI İLİŞKİ YAPILANDIRILACAK

Bozoğlu “Birlikte yönetelim derken Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin üyeleriyle birlikte o kurumlarla olan iletişimi kurumsal hale getirmek zorundayız. Bizler gazeteciyiz. Eleştiririz, yazarız, çizeriz. Kişisel olarak görüşlerimiz olabilir bu ayrı bir şey. Ama kurumlar arası ilişkileri düzeltmemiz gerekiyor. Ne yazık ki şu ana kadar Muğla Gazeteciler Cemiyeti ile birçok kurum arasında problem var. Şu anda çok büyük sorun yaşanıyor. Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin iyi ilişkiler kurduğu neredeyse hiçbir kurum yok. Böyle olmaz. Bunu mutlaka düzeltmek zorundasınız. Bunda en büyük sorun aidiyet duygusunun olmaması. Cemiyete karşı aidiyet duygumuzun olmaması biz bu duyguyu sağlayacağız” dedi.

“HİÇ KİMSEYİ SUÇLAMIYORUZ”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyelerinin birlik ve beraberliğinin sağlanması gerektiğini ifade eden Bozoğlu “Ben suçluyorum. Neden, Ben bir cemiyete üyeyim. Maddi olarak değil ama en azından manevi olarak sahip çıkılmasını isterim. Düştüğüm, dizim kanadığı zaman üfleyecek şefkatini gösterecek bir büyük olsun isterim. İşte bu bütün cemiyetlerde olduğu gibi Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin de görevi olmalı. Ben dayak yiyorum göreve giderken, Muğla Gazeteciler Cemiyeti beni aramıyor. Olmaz. Ya da hukuksal bir sorun yaşıyorum. Bir şey yapıp yapmamasının hiçbir önemi yok. Bir şey yapıp yapmaması da mühim değil. Arayıp da bir geçmiş olsun demek, yapabileceğimiz bir şey var mı demesi bile yeterli. Bir kere bunu tesis etmemiz gerekiyor. Hepimiz ölümlü insanlarız. Bir meslektaşım vefat etmiş, geçen yıl veya önceki yıl. Bir ailesini aramak gerekmez mi? Onun çocuklarına bir ihtiyacın mı var demek gerekmez mi? Bunlar hem insani, hem de mesleki açıdan benim görevim” ifadelerini kullandı.

“ÜYELERE DESTEK ŞART”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkan Adayı Fatih Bozoğlu, “Cemiyet üyesi olan gazetecilere maddi destekte şart. Kendi şahsımdan örnek vereyim. Ben masanın her iki tarafında da çalışıyorum. Hem işçiyim hem de işverenim. Pandeminin başladığı dönemde ben dergimi çıkaramadım. Reklam istemek için bir yerlere gidemedim. Parasız kaldığım, vergimi ödeyemediğim anlar oldu. Mesela Muğla İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Seda Köktener Başkanım, o gün geldi bir paket getirdi. O kadar değerli ki. İçinde kuru fasulyesi, mercimeği, bulguru. Ayıp değil ben hırsızlık, arsızlık yapmıyorum. Alnımın teriyle para kazanmaya çalışıyorum. Kazanamadığım zamanlar olmuş mudur? Gazeteciler zaten çok para kazanamazlar zaten. Hepimizin durumu belli. Ben hala kirada yaşıyorum. Benim milyon dolarlık bir ev almam mümkün değil gazetecilik yaparak. İşte biz gazeteci arkadaşlar olarak böyle zamanlarda bir elin verdiğini diğer el görmeden yapmak zorundayız. Maddi ve manevi. Bunu yaptığınız anda aidiyet duygusu zaten oluşmaya başlıyor. Benim cemiyetim bana yardımcı oluyor diyorum. Muhabir arkadaşlar kimi zaman paralarını alamıyorlar. İşte bu konjektörden kaynaklı. Pandemi sürecinde hepimiz zor şeyler yaşadık. Ben önce personelin maaşını vereyim, ben kendime sonra bakarım. Soğan ekmek yeriz diyoruz. Ama muhabir arkadaşımız alamadığı zaman belki bir destek verilir ona. Küçük kutu işte bir kuru fasulye, bulgur pilavı, mercimek, zeytinyağı bir şey. Bunun farkında değiliz. Sanmayın ki Muğla’nın bütün geneli çok zenginmiş gibi gözüküyor. Bodrum çok zenginmiş gibi gözüküyor. Bodrum’da yaşamak çok zor. Kiralar çok yüksek. Maliyetler çok yüksek. Muğla’nın genelinde böyle.  Herkesin ilgisi Muğla’da çünkü. Her şey çok pahalı. İşte bu durumda bizim Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak dedim ya o kurumlar arası bağlantı. Yani ben Ticaret Odası’na gidebilmeliyim ve diyebilmeliyim ki; 50 kutuda bize ayırın. Gazeteci arkadaşlarıma dağıtacağım diyebilmeliyim, belediyelere ya da Valiliğe diyeyim. Valilik bu konuda çok büyük çalışma yürüttü. Bunlar nasıl olur; kurumlar arası ilişkiyle. Aidiyet duygusunu oluşturduğunuz zaman işte bunu da birlik beraberliği kurmuş olursunuz” diye konuştu.

CEMİYET YEMEĞİ PRESTİJ OLACAK

Başkan Adayı Bozoğlu cemiyetin yılda bir kez düzenlediği yemekleri ve geceleri de eleştirerek “ Bu yemekler konusuna çok üzgünüm. Hiç birimiz oradaki yemeği yiyerek kalkmıyoruz. O toplantıların bir amacı, bir tarzı, bir kalitesi olması gerekiyor. Cemiyetin yemeği prestij olacak. Ayrıca gazeteci arkadaşlarım yemeğe geliyorlar işte kenarlarda, köşelerde, o taraflarda, bu taraflarda oturuyorlar. Ön tarafta protokol dediğimiz, başkanlar, onların etrafındaki insanlar, daire başkanları böyle bir şey yok. Başkanlarımda ayrı ayrı meslektaşlarımın bulundukları masalara oturacaklar. Gazeteci arkadaşlarım önde oturacak. Bu işin usulü bu. Bizim gecemizse gazeteciler rahat edecek” dedi.

LOKAL İSTİYORUZ

Gazeteci Bozoğlu birlik ve beraberliği sağlamak için lokal şart diyerek, “Muğla merkez başta olmak üzere o lokali gerçekleştirebilirsek işte o birlik beraberlik çok daha iyi olacak. O lokali hem misafirleri kabul etmek, gidip gelmek, yemek yedirmek için hem bakanlar düzeyinde veya siyasetçiler düzeyinde, işadamları düzeyinde basın açıklaması yapabilecekleri, toplantı yapabilecekleri bir nokta olsun diye oluşturmaya çalışacağız” dedi.

YEME İÇME SEKTÖRÜNDE İNDİRİM

Bozoğlu Muğla’nın ilçelerinde ki gazeteci üyeler için yeme-içme sektöründe indirim protokolleri düzenlemek istediklerini söyledi. Bozoğlu “Muğla çapında bu hareketin içine girmeye başladık. Neden derseniz haberlerini yaparken veya onlara destek verirken yeme içme sektörünün son 1 yıl içerisinde yaşadığı daha doğrusu 14 ay içinde yaşadığı sıkıntılardan kaynaklı birçok işletmeyi de tanımaya başladık. Bu konuda bazı firmalarla hemen görüştük. Gazeteciler Cemiyeti üyesi arkadaşlarımıza, protokol imzalayacağımız yeme ve içme iş yerlerinde indirim uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM SEMİNERLERİ ARTTIRILACAK

Bozoğlu, başkanlık döneminde eğitim seminerleri genişletilecek diyerek şunları kaydetti, “Çünkü bizim vizyonumuz ne kadar geniş olursa topluma onu aktarmakta o kadar kolaylık sağlarız. Bu nedenle farklı farklı konularda, farklı farklı sektörlerle ilgili eğitimin içinde tanışma seminerleri yapılabilir. Öncelikle Tükçe’mizin doğru kullanımını öğrenmemiz gerek. Ayrıca haber yazımı ve fotoğraf, kamera çekim teknikleri ile ilgili seminerler vereceğiz. Bu seminerleri de işin ustaları verecek tabi ki.”

BASIN MÜZESİ KURACAĞIZ

Muğla’da bir basın müzesi kurmak istediklerini belirtip bu projeyi de anlatan Fatih Bozoğlu “Muğla ili o kadar verimli ki. Hani dağlarından, bal ovalarından yağ akan bir yer. Usta gazeteciler açısından da öyle insanlar yetişmiş ki, Yunus Nadir’ler, Nadir Nadir’ler, İlhan Selçuk’lar, Turhan Selçuk’lar, Oktay Akbal, Melih Cevdet Anday yani o kadar zenginiz ki. Yerel gazeteciler açısından bir düşünürsek müthiş bir zenginliğimiz var. Özellikle rahmetli Ünal Türkeş’in, Menteşe Beyliği’nden bugüne kadarki basın konusunda da bir sürü müthiş çalışmaları var. Bir kütüphanesi var. Oradan edindiğimiz şeyleri bir basın müzesi haline getirmemiz gerekiyor.  Kimi makinesini belki artık ıskartaya çıkartmıştır, oraya koymak ister.” diye konuştu.

MGC KİMLİK KARTLARI

MGC’nin kimlik kartlarının geçerli olacak hale getirileceğini hatırlatan Bozoğlu “Hep kurumlar arası ilişkiye giriyoruz. Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak içinde çip olan ve barkot olan bir kimlik kartı bastıracağız. Bunlar toplu taşımada da kullanılsın, belli yerlerdeki indirimlerde de kullanılsın. Kurumlar arası ilişkiyi kurduğunuz anda zaten başarı kendi kendine geliyor. Hiçbir işi tek başına yapmanız zaten mümkün değil. İşte o nedenle komisyonlar vasıtasıyla yönetelim istiyorum. O nedenle kurumlar arası ilişkilerle ve kurumlarla hareket edelim istiyorum” ifadelerini kullandı.

AKARYAKIT İNDİRİMİ SAĞLANACAK

Üyeler için akaryakıt indirimi sağlanacağını kaydeden Başkan Adayı Bozoğlu, Türkiye’nin en büyük akaryakıt firmalarından bir tanesinin CEO’su ile görüştüğünü belirterek, “Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olan gazetecilere indirim yapılmasını istedim. Bu süre zarfında üyelerimiz için müjdeli bir haber geldi ve akaryakıtta indirim için o sözü aldım” dedi.

İŞ DÜNYASI DESTEK OLMALI

Bozoğlu “MGC’ye diğer konularda da destek olacak birçok firma var. Buraya geliyor Muğla’nın tamamına milyonları hatta milyarları bulan bir ciro yapıyorlar. Ünlü markalar, marketler vs. Biz de onların yeri geliyor haberlerini yapıyoruz. Onlar da taşın altına elini sokacaklar. Gazetecilere birazcık destek olacaklar. Bizim dik durabilmemiz için o kurumların, iş dünyasının bize birazcık o desteği vermesi gerekiyor” dedi.

ÖZEL HABERLER ÇIKACAK

Pek çok yerel gazetenin çok ucuz reklam aldığının belirten Bozoğlu, “ Birlikte ortak çalışmalar yapılabilir, yapılmalıdır da. İşte bunun da nasıl olabileceği eğitime bağlı. Çünkü o kadar hazıra alıştık ki. İyi bir şey gibi gözüküyor ama işte belediyelerden, valiliklerden hazır haberler geliyor. Koyuyoruz geçiyoruz. Herkes aynı haberi, aynı fotoğrafı kullanmaya başladı. Bu da biz gazetecileri tembelleştirdi. Bu konuyla ilgilide bir çalışma yapılması gerekiyor. Eğer eğitim sürecini iyi tamamlarsak, o haberleri kullanmak yerine kendi haberlerini yazmaya başlayacaklardır. İşte o zaman habercilik başlayacak. Özel haberler çıkacak. Onu yapmaya başladığımızda da her şey değişecek diye düşünüyorum. O da eğitimden geçiyor” ifadelerini kullandı.

HIZLI EKONOMİK İNTERNET

Bölgede ki gazetelerin hızlı ve ekonomik internete ihtiyacı olduğunu belirten Bozoğlu “Bir konu daha var yine. Hepimiz internet gazeteciliğini kullanıyoruz. Bu internet gazeteciliğinde de hız bizim için çok önemli. Özellikle Youtube ve Facebook da, sosyal medya kanallarında hızlı olmamız gerekiyor. Bu konu ile ilgili bir firma ile görüştüm. Gazetecilere özgü özel bir indirim, onun da anlaşması hazır. Cemiyet Başkanı olduktan sonra onun da imzasını atacağım” diye konuştu.

 

10 Haz 2021 - 10:31 Muğla- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?