Sakarya İlkokulu Zeytin Müzesi Olamaz

Gazeteci, Araştırmacı Yazar Nevzat Çağlar Tüfekçi, Sakarya İlkokulunun Zeytin Müzesi olamayacağını belirterek; “Sakarya İlkokulunun okul olmaktan çıkarılıp, başka bir işleve büründürülmek istenmesi Milas’ın yakın tarihine ve Milas’ın kent kimliğine saygısızlık ve hatta hakaretti. Bunu, hangi aklı evvel akıl etmişse, Milas’ın tarihini, kültürünü bilmeyen ve Milas’a yabancı bir kişi olmalıydı...” dedi.

(Fotoğraf: Sakarya İlkokulu Öğrencileri ve Öğretmenleri. 1934 yılı. İçlerinde Dr. Marko Müsafir gibi Musevi öğrenciler de var. Marko Müsafir arşivi)

Sakarya İlkokulunun Zeytin Müzesi yapılması için girişimler olduğunu ifade eden Gazeteci, Araştırmacı Yazar Nevzat Çağlar Tüfekçi; “CHP’li ve siyasi temsil niteliği olan bir tanıdığım aradı. “Sakarya İlkokulunu Zeytin Müzesi yapacaklarmış, haberin var mı?” dedi. “Yok,” dedim. “Sen nereden duydun?” dedim. Bürokraside yetkili bir konumda olan bir kişinin kendisini aradığını ve bu bilgiyi verdiğini söyledi, “Kaynağın güvenilir mi?” dedim. “Evet,” dedi. “İsminin açıklanmasını istemiyor ve Sakarya İlkokulunun Zeytin Müzesi olmasını istemeyen ve Sakarya ilkokulunun okul olarak kalmasını isteyen bir kişi,” dedi.

Daha sonra bir araştırma ve soruşturma yaptım. Siyasi temsil niteliği olan kişinin söyledikleri doğruydu.

Sakarya İlkokulunun okul olmaktan çıkarılıp, başka bir işleve büründürülmek istenmesi Milas’ın yakın tarihine ve Milas’ın kent kimliğine saygısızlık ve hatta hakaretti. Bunu, hangi aklı evvel akıl etmişse, Milas’ın tarihini, kültürünü bilmeyen ve Milas’a yabancı bir kişi olmalıydı.

Bir Milaslı olarak benim açımdan bu durum kabul edilemezdi ve karşı çıkılmalı, gerçekler halka ve bu yanlış işi yapmak isteyenlere okulun tarihi arka planıyla anlatılmalıydı. Hemen konuyu sosyal medyada dile getirdim ve tutumumda yalnız olmadığımı gördüm. Çok sayıda Milaslı ve Milassever kişi, bu durumun yanlışlığını dile getirdi, Milas doğumlu Musevi hemşehrilerimiz de bunların arasındaydı" dedi.

MİLAS İLÇESİ SAKARYA İLKOKULU TARİHÇESİ

1922 yılında o zamanın Muğla Valisi Müştak Bey’in büyük çabasıyla öğretime açılmıştır. Önce Numune Mektebi adı altında 3 sınıflı olarak öğretim yapmış, daha sonra 5 sınıflı erkek okulu olmuştur.

Okulun adı sırasıyla Numune Mektebi, 1. Okul, 1948’de Sakarya İlkokulu olmuştur.  1957 yılındaki depremde zarar gören okul büyük onarım geçirmiştir. Okul, ilk açıldığında 163 öğrencisi vardır.

                                 Erkek                          Kız                               Toplam

Öğretmen                  5                                 6                                   11

Öğrenci                    192                            203                                395

Kaynak: Cumhuriyetin 50. Yılında MUĞLA 1973 İl Yıllığı, S: 118,

Gazeteci, Araştırmacı Yazar Nevzat Çağlar Tüfekçi'nin sosyal medyada yayınladığı metin ise şöyle:

"MİLAS'ta bir zeytin müzesi kurma girişimi varmış. Daha önce de vardı. Hatta Gölcüklüler'in zeytinyağı fabrikası düşünülmüştü. Mirasçılarıyla anlaşma sağlanamadı. Olmadı.

Şimdi zeytinyağı müzesi için SAKARYA İLKOKULU düşünülüyor, yazışmalar yapılıyormuş.

Zeytinyağı müzesi için, Sakarya ilkokulu yanlış bir yer seçimidir. Bu okul Milas'ın takın tarihiyle özdeşleşmiştir. Milas'ın ilk açılan ilkokuludur(1922). Bu mekan okul olarak varlığını sürdürmelidir. Menteşe ilkokulu kapatıldı, Milli Eğitim Müdürlüğü yapıldı. O da yanlış bir karardı.

Milas'ta zeytin ve zeytinyağı müzesi kurulmalı ama şehir dışında kendi doğal ortamında eski bir zeytinyağı fabrikasında olabilir. Orada park sorunu olmamalı.

Sakarya İlkokulu, bir eğitim kurumu olarak varlığını sürdürmelidir. Milas'la özdeşleşen simge değerlerle oynanmamalıdır.!.."

Paylaşıma yapılan yorumlar ise şöyle:

Gülören Sungur (Ecz.): Sakarya İlkokulu okul olarak kalmalıdır.

Marko Müsafir (Milas Doğumlu Musevi): Müze yapılırsa çok üzülürüm benim ilkokulum çocukluğum orda geçti çok hatıralarım var o okulda

Osman Mentese (Önder Zeytin Üreticisi): Sakarya İlkokulu tarihi yapısı ile Milas’ın kültür değeridir. Bu binada zeytin müzesi olmaz, zeytin müzesi eski bir zeytinyağı fabrikasında olmalıdır. Sakarya İlkokulu, ilkokul olarak işlev görmeyecekse, kültür merkezi, konser salonu olabilir. İsmimizi taşıyan Menteşe İlkokulun Müdürlük binasına dönüştü ruleti de yanlıştı. Giden müdür Isa Bal in vebali vardır. Sanki kendine lux makam yeri yaptırdı.

Gönul Yeşim Çobanoğlu: Bence de yanlış bir karar.

Binyamin Roditi (Milaslı Musevi): Sn. Nevzat Çağlar Tüfekçi, tamamen hemfikirim. Sakarya İlkokulu, Menteşe ilkokulu kesinlikle Milâs’ın Tarihsel simgeleridir, korunmalıdır...

Dursun Çetin (Av.): Doğru yorum. Yer olarak Şadan Gölcüklü Zeytinyağı Fabrikası olabilir. Yetkililer araştırsın. Anılarımız tazelensin.

Hüseyin Öner: Gölcüklülerin zeytinyağı fabrikası için yeniden görüşülebilir, orası uygun olur diye düşünüyorum.

Abdullah Kan (Öğretmen-Sendikacı): Zeytin müzesinin yerini belediye ve diğer ilgili devlet, sivil toplum kuruluşları bir toplantı yaparak birlikte belirlemeli, büyük ve iyi insanlar yetiştiren bir okulun bu şekilde harcanması doğru değil, Kıracağız köyünde eski fabrika olabilir, park yeri, ulaşım gibi sorunlar dikkate alınmalı... Yıkarak değil, yaparak yükselebilirsiniz.

Baki Öner ( Milaslılar ve Milas’ı Sevenler Derneği Başkanı): Urla/İzmir’de kurulmuş olan(özel) Zeytin Müzesinin görülmesini öneririm. Konuya çok ışık tutar düşüncesindeyim. Benim sevgili Ali Osman Menteşe ve daha birçok hemşehrim, arkadaşımla görme fırsatım oldu.

Ahmet Akbelen: Nevzat bey ben de size katılıyorum. Burası okul olarak kalmalıdır. Başka yer mi kalmamış sanki verilen karar yanlıştır.

Orhan Cavlı (Em. Polis): Tarihi yerler neyse o olarak kalmalı. Saçma sapan bir düşünce. Yarın burada belki zeytinyağı fabrikası da kurarlar. Kokudan pislikten şehirde durulmaz.

İbrahim Özfen (Mali Müşavir): Hocam, Otel ya da AVM bile düşünürler. Kimin aklına geldiyse bu düşünce Sakarya İlkokulu mezunu olarak kınıyorum.

Turgay Çelik: O okulda okuyan birisi olarak şiddetle kınıyorum.

Mehmet Gezginci: müzesi ile ilgili benim Sakarya ilkokuluma dokunma. Oradaki öğrencileri gördükçe benim gibi mutlu olanlar da vardır. Anamın da okulu, anam 90 yaşında.

Ekrem Tataroğlu: Hocam fikrinize katılıyorum eski zeytin yağı fabrikası yada zeytinin doğal ortamında olmalı. Şehir dışında bir yer çok mantıklı.

Halil Aker: Sakarya İlkokulu eğitim ve kültürden ayrılmamalı. Milas için zeytin müzesi geç bile kaldı. Zeytinyağı fabrikası içinde olması daha iyi olur.

İsmail Hakkı Onat (Hekim): Çok, Çok, Çoook Yanlış Bir Karar. Okulun Tarihine De Saygısızlık Olarak Değerlendiriyorum. Ne Alaka? Sakın, Sakın, Sakııın Bu Sözümü Kişisel Saldırı Olarak Algılamayın. İlgililere Tekrar Düşünmeğe Ve Uygun Yakışır Bir Mekân Bulmaya Davet Ediyorum. Bu Konuda Danışılacak Değerli İnsanlarımız Var. Biz Yaptık Oldu Demeyin. Büyük Hata. Sanırım Bulunan Uygun Mekân Herkesi Sevindirir. Dededen, Aileden Gelen İsmi, "Lakabı" Zeytinci ve Yağcı Bir Ailenin Bireyi Olarak Yazıyorum. Dr. İsmail Hakkı Onat İHO

Yüksel Şentürk (Emekli): Beyin görüşlerine katılıyorum.64 sene önce mezun olduğum bir Milaslı olarak

Hüseyin A. Kunduracıoğlu (Gezgin-Yazar): Öncelikle Milas a böyle bir müze gerekli midir? Milas gerçekten de zeytin kültürünü özümsemiş bir yerleşim midir? Geçim kaynaklarından biri olması, zeytini özümsemiş anlamı mı taşır? Özel sektör bu konuda neden elini taşın altına sokmaz? Urla başta olmak üzere Kuzey Ege deki müzeler incelendi mi? Her yer yapıyor diye düzenlenen Zeytin şenliğinde sergilenen zeytin küpü 5 yıldır Atapark’ta duruyor.

Süheyla Şen: Milas'ımızın en eski en köklü okulu, benim de okulum. Zeytin müzesi için ancak eski bir zeytinyağı fabrikası kullanılmalı, Sakarya ilkokulu Okul olarak kalmalıdır.

Süreyya Gürgün (Bafa): Milas’ın mahallelerinde örneğin Bafa’ da hiç kullanılmayan eski taş bina fabrikalar var. Müze için böyle bir yerin seçilmesi çok önemli bence. Hem seçilecek yerin gelişimine hem de Milas’ın daha da büyümesine yardımcı olur. Her şeyi Milas merkezde toplamak yanlış bir karar. Sakarya ilkokulunu tarihi bir geçmişi var zaten. Bu şekilde korunmalı. (Keşke parkı da eski haline getirebilsek.)

Bengi Mergen (Ecz.): Merkezi hükümetin taşrada yapacağı radikal uygulamalarda yörenin sivil toplum kuruluşları ile istişare etmesi daha demokratik olmaz mı? SAKARYA ILKOKULU gibi tarihi bir simgeyi bu kadar kolay harcamamalıyız. Milas’ın 1920’li yıllardan kalma ve çok değerli bir mimari ve sosyal mirasıdır bu bina... 7-8 bin nüfuslu Milas’tan kalan bu tarihi yapının kıymetini bilelim. Yöneticilerimizle en kısa zamanda irtibata geçip bu trajediye mani olmaya çalışalım...

Mustafa Kemal Enginsu: Milas Söke çıkışı olabilir park sorunu olmayacak ve satış olan bir yer olabilir

Hüseyin Girinci (Öğretmen): Sonumuz Menteşe İlkokulu gibi olmasın! Milas için simge olmuş, bu yerin adını ve kullanım amacını değiştirmek isteyenlere karşı direniriz...

Mustafa Saylak (Em. Öğretmen): Sakarya İlkokulu kuruluşu sanırım 1922 (adını Sakarya Meydan savaşından almış), sevgili yöneticilerimiz neden adı konmuş sokağın adını değiştirirler anlamıyorum, yeni bir sokak, cadde, meydan yarat yeni adını koyunuz, keza aynı şekilde zeytin müzesini yapacak yer mi yok, hem oğlumun hem de kızımın ilkokulu, oylama yapsalar daha iyi olur, teşekkürler Nevzat hocam.

Tuncay Kalyon (Em. Kültür Bakanlığı): O okulda okuyan insanların ortak anılarını, yaşadıklarını yok etmek için kasıtlı yapılan bir iş... Ne yazık ki ülkenin tüm değerlerini bu yolla yok etmeye çalışıyorlar. Müze için yer bulunur... Okul görsel olarak zaten ben tarihim diyor...

Ebru Kılıç: Sakarya İlkokulu olduğu gibi kalmalı. Zeytin müzesi yerine, Milas'ın orijinal değerlere sahip köylerinin tanıtımına ağırlık verilmeli. Karya Sempozyumu'nun tanıtımına ve bu sempozyumun sponsorlukları özendirilmeli. Zeytinyağının coğrafi yer işareti almış olması çok güzel bir gelişme ama ille de müze yerine, zeytin bilgi ve belge merkezi, zeytin ve zeytin ürünleri araştırma-geliştirme merkezi de kurulabilir.

Celal Oruç (Öğretmen): Daha önce Merkez Ortaokulunu bu şekilde kapatmak için uğraştılar. O zaman sevgili Nevzat hocam da köşesinde dile getirmişti. Milas’ın simgesi haline gelmiş bu eğitim kurumlarına sahip çıkmak gerekir. Zeytin müzesi yapılacak daha güzel yerler bulunabilir.

Turgut Asar: Değerli hocam Nevzat Bey, yorumlarını ve önerilerinizi yüzde yüz katılıyorum. Biliyorsun bizler köy ilkokullarından mezun olup Milas Ortaokulunda okuduk. bizim dönem bitirme sınavlarına, Haziran ayında Sakarya ilkokulu salonunda girerdik. Çok kişinin anıları vardır. Kesinlikle yapılmamalıdır. Bana göre eski bir yağhane olabilir. Selimiye, Bafa veya Çomakdağ köyleri uygun olur. Turizm bölgeye yayılmalıdır diye düşünüyorum. Okulumuzu hep birlikte sahip çıkalım. Gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim.

Abdullah Yalcıntaş (Gökçeada): Katiyetle öğrenim okullarının adının başka isimler adı altında anılmamalıdır insanlara takma isme benzetmemeli birde Milas’ın kendine has tarihi ismi vardır bu tarih adı altında her yerin adı kendinde kalmalıdır

Halil Şener Mergen (Em. Öğretmen): İzninle paylaşıyorum.

Yelda Taflan: Sakarya okul mezunu olarak kınıyorum. Başka yerlerin de konumu değiştirmek açısından sıçana yol yaptırmamak lazım

Ahmet Gümüşkesen (Mali Müşavir): Sakarya ilköğretim okulu çok tarihi bir yer ve bu tarih öylece devam etmeli neden bunun için daha uygun bir yer ve ortam yok mu ki de son çare mi bu ne ki nasıl bir zihniyet bir fikir birliği ve düşünce yapısıdır yok mu daha iyi bir fikri ve düşüncesi olan kişi yada yetkililer lütfen MİLAS a akılcı ve mantıklı yollarla sahip çıkalım bencil olmayalım sonra çok geç olabilir ki geri dönüşü olmayan yollara girerek son pişmanlık fayda etmeyen konuma düşmeyelim kendimizi dünya aleme güldürmeyelim lütfen siyasete de alet etmeyelim.

İlhan Özkan (Av.): Nasıl bir tercihtir bu, Milas’la özdeşleşmiş, adres tariflerinin- adeta- o merkez alınarak yapıldığı, 70 yaş gurubunun anne ve babalarının dahi orada okuduğu bir ilkokul nasıl olur da, zeytinyağı müzesine çevrilir, gülelim mi, ağlayalım mı, YOKSA Cezaevine çevrilmedi diye şükür mü edelim...

Mustafa Candan: Menteşe okuluna yapsınlar. Sakarya okullu dokunulmaması.

Ersin Köksal: Çok yanlış yer seçimi bence de. Şehir dışında ve park sorunu olmayan, insanların kolay ulaşım sağlayacağı ve hatta turizm içinde düşünülmesi gereken bir yer seçilmeli

Nihat Argun (Em. Öğretmen): Şehrin gözde yerleri, dönüştürülmek isteniyor. Sakarya İlkokulu ilk olabilir.

Ata Bayır (BTP Milas temsilcisi): Bir oylama yapılsa Milas halkı tarihi önemi ve kutsal eğitim kurumu olması nedeniyle kesinlikle izin vermez. Burada kaymakamlığımıza, milli eğitim müdürlüğümüze çok önemli görev düşüyor. İlçe Ziraat odası başkanı da bu konudan sorumludur

Savaş Selçuk (Hekim): Gördüğüm kadarıyla tek katlı bu güzel okul binası okul olarak kullanılmayacaksa toplantı ve kültür merkezine dönüşebilir.

Ali Mengü Andolsun: İşleyen okullar yok edilmesin. Kapanan hastane atıl bir vaziyette bırakılacağına bu şekilde değerlendirilebilir. Yoksa burasıda kısa zamanda kötü amaçlı kişilerin barındığı yer haline gelecektir.

Hanife Santurkaya: düşünce Menteşe Okulu kapatıldı şimdide Sakarya okuluna mı geldi sıra orada çocuklar okumalı.

Neşe Yücel Yılmaz: Bir şeyi yaparken bir şeyi bozmak tam da bize özgü...

Savaş Selçuk: Milas'ta Zeytinyağı müzesi yapılacak eski bir yağhane yok mudur? Binlerce Milaslının anılarındaki bir tarihi okul zeytinyağı müzesi için gerçekten yanlış bir seçim olmuş.

Nebil Budakoğlu (Muhasebeci): Sizlere katılmamak mümkün mü Menteşe okulunu bitirdiklerii gibi Sakarya okulumuzu da bitirmek istiyorlar okulumuza dokunmayın zeytin müzesini otopark sorunu olmayan başka bir yere atıl durumdaki eski bir yağhaneye yapılabilir.

Süreyya Gökçeoğlu (Bilgisayarcı): Amaç okul kapatmak olamaz mı?

Ersin Köksal: Çok yanlış yer seçimi bence de. Şehir dışında ve park sorunu olmayan, insanların kolay ulaşım sağlayacağı ve hatta turizm içinde düşünülmesi gereken bir yer seçilmeli.

Emel Peker: Titreyerek şoke oldum, Nevzat sana bütün kalbimle katılıyorum, çok yanlış bir karar.

Mehmet Ateş (Milas Belediye Meclisi Üyesi): Saygıdeğer Milaslı Hemşerilerim, yorumlarınız çok güzel ama sloganvari. 30- 40 kişinin karşı görüş yazısı, yetersiz gelir, amaca ulaşmada eksik kalır. Menteşe İlkokulu kapanırken de benzer şeyler yaşandı. Ama sonuç ne yazıkki hüsran oldu. Aynı hatayı bir daha yapmayalım. Milasımız kültürünün Bir parçası olan okullarımızın adları ve işlevleri birbir yok ediliyor. Devrim İlkokulu, Menteşe İlkokulu, şimdi de Sakarya İlkokulu tarihten siliniyor. El ele vererek barışçıl Tüm baskı unsurlarını yaşama geçirip uygulanmamış olan bu kararı durdurmamız gerekir. Okul Aile Birliği, mezunlar, Milas halkı bu kararı durdurabilir. Zeytin Müzesi projesi de önceki yorumlarda olduğu gibi Milas Merkezde veya Bafa’da eski bir zeytinyağı fabrikasında uygulanabilir. Saygılarımla.

İlgin Saylam (Yeminli Mali Müşavir): Gelen yorumlardan da anlaşıldığı gibi bu önerinin üzerinde durmaya değmez. Yanlış da ısrar olmaz Milas'ın en önemli kurumlarından birini kimse yok edemez. Çok anı var orada. Milaslıların çoğu ben de dahil Sakarya'dan geçtik. Zeytin Milas'ımızın bir başka kıymeti. İki Kıymeti birbiriyle çarpıştırmayalım. Zeytin müzesi için de Milas'ımıza yakışır bir yer elbet bulunur.

Galip Akar (Çiftçi): Eski tekel binası ne güne duruyor, orayı yapsınlar.

Şenay Krc: Çok haklısınız hocam bazı değerler vardır yerine konulmayan Sakarya İlk Okulu' da onlardan bir tanesi dediğiniz gibi şehir dışında bir yer seçilebilir doğal ortamda zeytin ve zeytinyağımızın tanıtım müzesini iyi akşamlar dilerim.

Mustafa Görgen (Em. Bağ-Kur İl Müdürü): Sakarya ilkokulumuz okul olarak kalmalı....

Zeki Çakıroğlu (CHP Muğla eski Milletvekili): SAKARYA İLKÖGRETİM OKULU MİLAS' özel değeri. Benim mezun olduğum okul. Ek bina Dr. Mustafa Tireli. Reşit Özer. Eczacı İ. Selçuk Ekmekçioglu. Ben ve birçok kıymetli Milas sevenlerinin maddi katkıları ile yapıldı. Laboratuvarını tek başına Dr. Mustafa Tireli kurdurdu... Beyler bu işe soyunanlar biraz araştırma yapmalı. Boş zurna çalmak için uğraşmayın. Ustalar size öğretmez... Akortunuz bozulur.. Giderayak Milas'ın ayarları ile oynamayın... Tarihten ders alın. Milâs ayarları ile oynatmaz...

Emrah Mergen (Mali Müşavir-Sakarya İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı): Asla izin vermeyiz Nevzat abi yarın konuyla ilgili görüşmeler yapacağım seni ararım.

14 Tem 2021 - 10:06 Muğla/ Milas- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.

03

Salih Özçelik - Hangi akıl bir eğitim öğretim yuvasını kapatıp müzeye dönüştürmeyi düşünüyor. Bir eğitimci olarak devlete ait eğitim öğretim yuvalarını ne gerekçe olursa olsun kapatmak isteyenleri kınıyorum. Eğer güçleri yetiyorsa 40 50 kişilik derslikleri daha aza indirgemek için okul açmayı tavsiye etsinler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 18:09
02

Hıdır Polat-e.öğretmen - 1969 yılında öğretmen okulu sınavına bu okulda girmiştim.Milas'ın simge okullarından biri.Eğitim kurumu olarak kalmalıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 23:44
01

Güler Aşıcı Haberi Oku - Haberi okudum çok çok üzüldüm Sakarya İlk Okulu ki leri zokzol plokutmadıkiHer önünde geçişte herkes çoçukluğunu yaşıyordur EminimOkul olarak Kalmalıdır Çoğu kişide bu düşüncededirYazık olur okulumuza

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 20:34Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?