Milletvekili Özcan, Radyo Gözlem´in konuğu oldu

Radyo Gözlem Haber Müdürü Gizem Kapusuz tarafından hazırlanan ve sunulan haber programına katılan CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, hem ülke ekonomisine hem de pandemi şartlarında başlayan yüz yüze eğitimi değerlendirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, programda ilk olarak Milas Çevre yolunu değerlendirerek, Milas´ta çevre yolunun tadilatının turizm sezonunun bitiminden sonra başlayacağının kendisine iletildiğini belirtti. CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan; “Milas Çevre Yolu yaz aylarında yoğun trafik akışı sebebiyle belirli aralıklarla trafiğin tıkanmasına sebep oluyor. Yerel Yönetimlerle iş birliği yapmadan kendi planları doğrultusunda uygulamalar yapıyorlar ve bu da büyük bir eksiklik. Genellikle diğer illerden gelen ve yerel halkımızın da bu yolu kullanmasından dolayı gündüz vakitleri iki sebepten dolayı yol artık hem yıpranmış hem de eskidi. Bu nedenle yoğunluk yaşanması trafiğin tıkanmasına yol açıyor. Milas Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile görüşülerek trafiğin açılıp kapanması yönünde bir düzenlemeye ihtiyaç var. Trafiğin devamı için bu yolun kullanılmasının yanı sıra tadilat yapılarak belli noktalarda giriş çıkışların azaltılması ya da ağırlık verilmesi gerekiyor. Mesela şehre giriş çıkışların belli noktalarda azaltılmalı veya çıkışların az olduğu yerlere kaydırılabilir. O zaman belki trafik biraz daha rahatlayabilir” dedi.

Doğal gazın bir an önce Milas´a getirilmesi gerekiyor

Doğalgazın Milas’a gelmesinin gerekli olduğunu söyleyen Muğla Milletvekili Suat Özcan; “Milas´ta herkes doğal gazın olmasını istiyor. Doğal gazın bir an önce Milas´a getirilmesi gerekiyor. Rüzgarın az olduğu bu bölge de kömür veya sıvı yakıtlarla ısınıyor. Bu da hava kirliliğine yol açarken hava da uzun süre kalıcı olması hastalıklara yol açıyor. Büyük çoğunluğu ise solunum yolu ve benzeri. 21. yüzyılda insan sağlığına önem verilmesi gerekiyor. Turizm gibi bölgeler de doğal gazın olmaması Milas halkı için büyük bir eksiklik ve durum dağıtım firmasının insiyatifine bırakılmış” ifadelerini kullandı.

Ülkemizdeki tarım politikalarını da değinen Milletvekili Özcan; “Bizim ithalat değil, ihracat yapmamız gerekiyor. Üretim maliyetini düşürürsek hem çiftçimizi teşvik etmiş oluruz hem de onlara destek oluruz. Maliyet satış fiyatı ile yakın olmaması ve maliyetin düşük olması gerekiyor. Satış ile fiyat arasında mesafe olmalı ki yeni yıla yeniden yatırım ve üretim yapılabilsin” dedi.

İzmir´in dağlarında çiçekler açarak CHP geldi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. kuruluş yılında partililerimizle kuruluşun anlam ve önemini ifade etmeye çalıştık diyen Milletvekili Suat Özcan; “9 Eylül hem partimizin kuruluşunu hem de İzmir´in kurtuluşunu ifade ediyor. İzmir´in dağların da çiçekler açtı ve Cumhuriyet kuruldu ve yeni genç Cumhuriyetini de getirdi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün o günlerde aldığı kararlarla bugünkü geldiğimiz noktada içte ve dışta olaylara baktığımız da ne kadar gerçekçi ve isabetli olduğunu görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi kurulduktan sonra ülkemiz de devrimler yapıldı ve demokrasiyi yerleştirme de büyük çabalar olmuştur. Dünya da yaşamını sürdüren ender partilerden ve ulu çınarlardan olduğu için bunun kıymetini bilmeliyiz. Bütün siyasi partiler demokrasilerin gerekli temel unsurları olan kurumsal yapı içerisinde yer alır” diyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Anıtkabir Anı defterine yazdığı düşüncelerini okudu.

Geçtiğimiz aylarda Milas’ta yaşanan orman yangınından dolayı etkilenen vatandaşlara da değinen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan; “Yangının özellikle cam şişelerden, yüksek gerilim hatlarından ve yıldırım düşmesinden kaynaklandığı söyleniyor. Yangınların çıkış nedenleri araştırılmalı ve tedbirler ona göre alınmalıdır. Vatandaşımız yangından mağdur oldu. Evi, tarımsal alanlarda başta zeytinlik olmak üzere meyve ağaçları ve hayvanların otlayacağı meralar yandı. Sadece yanan yerlerin bedelini ödemekle olmuyor. Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimiz köylere yem ve saman yardımı yapıyor. Görevli arkadaşlarla köylere gidip muhtar ve vatandaşlarımızla görüştük. Yanan bölgelerde kovanların da bulunduğu ve bitki türlerinin de yanmasından dolayı bal üretememe sorunu yaşanıyor. Ormanlara karşı yeni bir bakış açısı olması gerekiyor. Orman yangınlarının çıkışını engellemek ve yangını kolay söndürülmesi açısından yangın bittikten sonra zararları en kısa sürede nasıl sarılır oluruyla yeni bir orman yasasına ihtiyacımız var” dedi.

İkizköy’de yer alan Akbelen Ormanlarında yapılamaya çalışılan ağaç kesimi konusunda da konuşan Özcan; “Bu insanların bahçesi ve hayvanları vardı. Kente gelince sadece evde yaşıyorlar. Bugün eğer Muğla dünyanın cazibesi haline geldiyse şu doğal haliyle geldi. Elbette yatırım yapılabilir ama doğa ile orada yaşayan insanların durumlarını bozmadan, kötü hale getirmeden yapılmalıdır” diye konuştu.

Yüz yüze eğitimi değerlendirdi

Yüz yüze eğitimi değerlendiren Milletvekili Suat Özcan;”Yeni eğitim öğretim yılına kaygı, tereddüt ve soru işaretleri ile fakat yüz yüze eğitimin büyüsüyle başlandı. Ben de bir eğitimciyim, bu yüzden söyleyebilirim ki öğrencinin sesini duymak, yüzündeki ifadeyi görmek, hissetmek ve anlamak zorundasın. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimi asla karşılayamaz. 18 milyon 241 bin öğrencimize, 942 bin öğretmenimize ve milyonlarca velimize sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum. Pandemi den dolayı yeterli tedbirlerin olmaması ve soğuk kış aylarında doğu taraflarda okuyan öğrenciler büyük zorluk çekecek. Soğuk kış günlerinde sınıflar nasıl havalandırılacak bilmiyoruz. 55 bin okul, 107 bin öğretmen açığı var. Kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen diye statüye ayırıyorlar. 43 bin tane derslik var ve eksik pandemi koşullarında okullarda temizlikçinin olması gerekiyor. Okullara gönderilen maskenin öğrenci sayısından az olduğunu biliyoruz. Öğretmenlerin yüzde 70´ne aşı yapılmış. Kaç kişi aşı oldu, yaş gruplarına ayrılarak bilgiler verilmeli. Bu virüsü en çok dağıtan kesim bugüne kadar belirlenmedi.  Uzaktan eğitim olanağı olmayanların aşıları bir an önce yapılmalı ve eğitim yaşamları sıkıntıya sokulmamalı. Okullar da kronik rahatsızlığı olan öğretmen ve öğrenciler öncelikli olmalı. Toplumun en hareketli kesiminden aşılanmaya başlansaydı bugün geldiğimiz nokta daha iyi olurdu. Vaka sayıları yine ürkütücü olmaya başladı ve ölüm sayıları kaygılarımızı arttırıyor. Eğitimin parasız olması ve devlet okulların yeniden güçlendirilmesi gerekiyor. Okullar arasında bölgesel eşitsizlikler giderilmeli ve yurt sorunu kesin çözüme kavuşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Esnaf yardımına da değinen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, esnafı da ayrımcılığa tabi tutulduğunu, yardımların eşit ve adaletli dağıtılmadığını söyledi. Milletvekili Özcan; “Artık bu ülkeyi yönetemiyorlar ve yönetemedikleri için de her geçen gün sorun üstüne sorun oluşuyor. Bu iktidarın artık değişmesi gerekiyor. Dünya değişirken ülkemizin de buna seyirci kalmaması gerekiyor. Yenilikçi, tasarımlı kentlerin oluşması ve kentlerin ihtiyaca göre değil, önceden görülen ihtiyaçların neler olacağını belirleyen ve bunu da orada yaşayan insanlarla birlikte ortaya koyan bir anlayış olması lazım. Kentlerimizin hem yurt içinde hem de yurt dışında örnek olabilecek sosyal, ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi gereklidir. Cumhurbaşkanı, gerçek değer verilmesi gereken halkı daha çok düşünerek, onların yaşadıkları bölgeyi daha yaşanabilir hale getirmeli, hatta stressiz bir yaşam sunabilmeli. Yaşam kalitesi, katılımcılık, yenilikçilik, sürdürülebilir bir anlayışın olması lazım. Fakat bu iktidar bu ülkenin sorunlarını çözemediği anlaşıldı. Adalet yok desek yeridir. Hukuku emir kulu yaptılar. Ekonomiyi emekçinin ve üreticinin emekçiye ceza niteliğine dönüştürdü. Eğitimi ortaçağın seviyesine getirdiler. İşsizlik halkın çilesi oldu. Bu hesabın sorulması lazım bu hesapta demokratik bir yolla en kısa zamanda vatandaşlarımız tarafından verilecektir” dedi.

11 Eyl 2021 - 13:01 Muğla/ Milas- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.
Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?