Taksicilerin dikkatine!

Muğla Valiliği’nden yapılan açıklamada, ticari taksilerle ilgili yasaklar hatırlatılarak, denetimlerin kararlılıkla devam edeceği vurgulandı ve yolcu almamakta ısrar eden taksi şoförlerine yasal işlem yapılacağı belirtildi.

Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşların güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek amacıyla, Muğla Valiliği tarafından ‘Taksi Denetimleri Hakkında Genel Emir’ paylaşıldı.

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Kamu hizmetlerinin aksamaya mahal vermeksizin, değişen koşullara ve ihtiyaçlara uyumlu bir şekilde tüm vatandaşlarımıza ulaştırılması kamu düzeniyle yakından ilişkilidir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir.

Ticari taksilerde seyahat eden vatandaşlarımızın güvenilir hizmet almalarını sağlamak, yaşanabilecek sorunları en aza indirmek önem arz etmektedir.

İl sınırları içinde bazı ticari taksi şoförlerinin; kısa mesafe, çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı, özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmada imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğu vatandaşlarımızdan gelen şikâyet ve taleplerden anlaşılmaktadır.

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9 uncu maddesinin (ç) fıkrasında; "Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler. "

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (c) fıkrasında; "İl sınırları içinde. huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir.

Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66’ncı madde hükmü uygulanır. "

5326 sayılı Kabahatler Kanununun "Emre aykırı davranış" başlıklı 32 nci maddesine istinaden emre aykırı hareket eden kişiye söz edilen Kanun maddesinde belirtilen idari para cezaları uygulanır.

5326 sayılı Kabahatler Kanununun "Tütün mamullerinin tüketilmesi" başlıklı 39 uncu maddesinin 2’nci fıkrasına istinaden emre aykırı hareket eden kişiye söz edilen Kanun maddesinde belirtilen idari para cezaları uygulanır.

4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun "Tütün Ürünlerinin yasaklanması" başlıklı 2’nci maddesinde hangi alanlarda tütün ürünlerinin kullanılamayacağı ve anılan Kanunun "Ceza hükümleri" başlıklı 5 inci maddesinde ise yasaklanan alanlarda kullananlar hakkında uygulanacak cezalar belirtilmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun "Tedbirsiz ve saygısız araç sürme" başlıklı 73üncü maddesine istinaden; emre aykırı hareket eden kişiye söz edilen Kanun maddesinde belirtilen idari para cezaları uygulanır.

Hükümleri bulunmaktadır.

Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerince;

•             Kısa mesafe ya da çok uzun mesafeye yolcu alınmaktan kaçınılması,

•             Olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaktan kaçınılması,

•             Ödeme konusunda sorun çıkarılması (bozuk para olmaması ya da çok bozuk para verilmesi),

•             Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşlarımızın gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergâhını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi,

•             Araçların bakımsız ve /veya kirli kullanılması,

•             Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi,

•             Seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynanması, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi,

•             Araç içerisinde sigara içilmesi,

•             Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması,

•             Araçta pazarlık usulü yolcu taşınması,

•             Alkollü iken araç kullanılması,    

 Yasaktır.

Aksine davranan şoförler hakkında ilgililerin bildirimi halinde tespit tutanağı düzenlemeye kolluk kuvvetleri ve belediye trafik zabıtası yetkili olup ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli/idari işlemler yapılacak, gerekli idari para cezası uygulanacaktır.

12 Eki 2021 - 10:14 Muğla/ Milas- Gündem

Muhabir  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.

01

MİLASLI - yeteri kadar denetim yapılsa bu kadar şikayet gelirmiydi acaba?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 22:15


Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?