Zeytin ve zeytinyağının başkenti Milas'ta hasat zamanı

Binlerce yıllık memecik türü zeytin ağaçlarıyla, medeniyetlerin ve doğal güzelliklerin beşiği olan Muğla’nın Milas ilçesinde, Türkiye’de ilk defa AB’den coğrafi işaret alan ve “yeşil altın” olarak nitelendirilen Milas zeytinyağında hasat zamanı, 13-14 Kasım tarihlerinde renkli etkinliklerle düzenlenecek olan 7. Milas Zeytin Hasat Şenliği ile kutlanacak.

+14
Haber albümü için resme tıklayın

Haber: Volkan Yıldız

Milas Kaymakamlığı Başkanlığı’nda bir araya gelen kurumların ortak akıl çalışmasıyla “Tadında Milas Var” sloganıyla hazırlıkları tamamlanan 7. Milas Zeytin Hasat Şenliği, 13-14 Kasım 2021 tarihlerinde zeytinyağının ve zeytinin başkenti olan Muğla’nın Milas ilçesinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Ünlü televizyoncu Mesut Yar ve ünlü sunucu Alp Kırşan’ın sunumuyla gerçekleştirilecek olan 7. Milas Zeytin Hasat Şenliği, Baltalı Kapı’dan başlayıp açılışın yapılacağı Atapark’a gelecek olan kortejle başlayacak. Şenlik alanında sergilenecek olan halk oyunları gösterisi sonrasında protokol konuşmaları gerçekleştirilecek ve ardından Atapark’ta kurulan zeytin ve zeytinyağı alanında sunumların, sergilerin olacağı stantlar gezilecek.

İLK HASAT, İLK HEYECAN…

Gün boyu sürecek olan etkinliklerle kutlanacak olan 7. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde, ilçeye bağlı Kurudere Mahallesi’nde protokolün ve davetlilerin, zeytin, zeytinyağı sevdalarının katılımıyla sezonun ilk hasadını yapılacak, soğuk sıkımla elde edilen aromatik, şifa kaynağı Milas zeytinyağının tadına bakılacak.

TADINDA SAĞLIK VAR

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Atapark’ta gerçekleştireceği söyleşide, insanların binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullandığı, sofraların vazgeçilmezi olan zeytin ve zeytinyağının sağlık açısından faydalarıyla ilgili önemli paylaşımlarda bulunacak.

Zeytin Dostu Derneği, zeytinyağı tadım etkinliğinin de yer alacağı “Kaliteli Zeytinyağı Tanıma Programı” ile şenliğe katılanları kaliteli zeytinyağının kendine has özellikleriyle tanıştırarak, bilgilendirecek.

Aregala Türkiye/Sınır Tanımayan Şefler ve Süreyya Üzmez de Atapark’ta birer workshop gerçekleştirecek.

7. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 1. gün etkinlikleri, müzik dinletisi ve Gece Yolcuları konseri ile tamamlanacak.

14 Kasım Pazar günü ise şenliğin ikinci gün etkinlikleri, Çöllüoğlu Hanı’nda Milas ve zeytin temalı fotoğraf sergisiyle başlayacak. Şenlik kapsamında düzenlenen liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında ödül alan öğrencilere Atapark’ta ödül takdimi yapılacak.

Mesut Yar’ın moderatörlüğünde; Ömer RinoDisperati ve Bülent Aydın’ın paylaşımları ile “Kadim Meyve Zeytin” temalı söyleşi gerçekleştirilecek.

TADINDA LEZZET VAR

Aregala  Türkiye/Sınır Tanımayan Şefler, zeytin ve zeytinyağı kullanacakları yemeklerle Atapark’taki workshoplarda izleyenlere zeytinyağlı yemeklerin incelikleriyle ilgili paylaşımlarda bulunacak.

Stantların şenlik boyunca gezilebileceği Atapark’ta, Alp Kırşan sunumu ile Faruk Şef ve Mehmet Şef workshop yapacak. Mahalleler arası yemek yarışmasına katılan gruplar, Atapark’ta yemeklerini jürinin tadımına sunarak şenlikte zeytinyağlı yemek şöleni verecekler.

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda Doç. Dr. Figen Çukur moderatörlüğünde; Prof. Dr. İlkay Dellal, Doç. Dr. Ceyhun Özçelik “İklim Değişikliği ve Zeytincilik” konulu panelle çiftçiler başta olmak üzere ilgili katılımcılara bilgi verecek.

Şenliğe katılanlar, son yılların beğeni toplayan sanatçısı Melek Mosso’nun konseriyle doyasıya eğlenecek.

TADINDA MİLAS VAR

Antik çağlardan itibaren Ege’nin ve Karia coğrafyasının başkentlerinden olan Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenecek olan 7. Milas Zeytin Hasat Şenliği’ne herkesi davet eden Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, içinde bulunduğu toprak, iklim ve tarih itibarıyla çağdaşlarından hep bir adım öne çıkan zenginliğiyle, farklı kültürleri günümüze kadar kesintisiz olarak ağırlayan Milas’ın en önemli lezzetlerinden birinin zeytin ve zeytinyağı olduğunu söyledi.

Zeytinin ve zeytinyağının başlı başına bir geçim kaynağı olmaktan öte bir yaşam biçimi ve kültürel değer olduğunu ifade eden Kaymakam Böke, “Kadim zeytin meyvesinin dünya lezzet tarihindeki yerini anlatmamıza gerek yok. Ama tarif etmemizde fayda var. Zeytinin ve zeytinyağının öncü başkentlerinden Milas’ta zeytin sadece adının özelliklerini taşımıyor. Aynı zamanda inancın, emeğin, ekmeğin, iklimin, suyun, geçmişin ve geleceğin de bilgeliğine rotasını veriyor.

İlk ekimden ilk sıkıma; yani hasat tarihinin tüm evreleri boyunca insanla, kadim kültürlerin inançlarıyla, mutlulukla ve sabırla aynı özü paylaşan zeytin, bugün soframızda ister meyve, isterse yağ olarak konduğu andan itibaren bizi binlerce yılın zaman tüneline sokuyor.

Her aşamasında başka bir lezzetini keşfettiğimiz bu eski dostumuz geleceğimizin, ortak kültür ve biricik ülkemizin de içinde olduğu bir orman gibi bizden sonraki kuşaklara da ‘ata lezzetinin’ rehberi olmaya devam edecek. Ortak tat birliğimizin hiç bozulmadan binlerce yıl daha sürmesi dileğiyle; Hasat Şenliğimizi varlığınızla onurlandırmanızı ister, şenliğimize herkesi davet ederiz.” dedi.

TADINDA BEREKET VAR

Milas’ın 8 bin yıllık zeytincilik kültürünün kesintisiz yaşandığı bir coğrafya olduğuna vurgu yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bereketli topraklarda yetişen ve bereket saçan zeytinin ve zeytinciliğin her zaman Milas ekonomisinin ve insan geçiminin temelini oluşturan önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Başkan Tokat, “Geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliği’nin ilgililerine büyük fırsatlar sunduğunu ifade eden Başkan Tokat, “Milas zeytinyağı, Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret almayı başaran ilk ve tek Türk zeytinyağı oldu. Alınan coğrafi işaret Milas Zeytinyağı’nın marka değerinin artması ve dünya çapında tanınırlığı konusunda çok önemli.

Özellikle son dönemde yaşadığımız salgın neticesinde doğal besinlerle beslenmenin ve köy hayatının değerini bir kez daha anladık. Zeytin ve zeytinyağı insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmeyecek bir ürün. Bizler de üreticilerimizi destekleme adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yemeklerimizin vazgeçilmez ürünü olan zeytinyağının kalitesinin arttırılması ve doğru hasat teknikleri konusunda üreticilerimize bilgilendirmeler yapıyoruz. ‘Tadında Milas Var’ temasıyla 13-14 Kasım’da düzenlenecek olan Milas Zeytin Hasat Şenliğimize tüm halkımızı davet ediyor, şenliğin gerçekleşmesinde ve bugüne kadar gelmesinde emeği geçen tüm paydaşlara yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TADINDA BURAM BURAM MEMLEKET VAR

Milas zeytinyağının değerine değer katmak, zeytin ve zeytinyağı üreticisini bilinçlendirmek, coğrafi işaretli Milas zeytinyağının tanıtımını yapmak amacıyla başlatılan Milas Zeytin Hasat Şenliği'nin 7'incisini gerçekleştirmenin heyecanını ve gururunu yaşadıklarını söyleyen Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Milas'ta başta Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile Milas Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü olmak üzere ortak akıl ve kurumsal işbirliği ile başlattığımız Zeytin Hasat Şenlikleri, Milas zeytinyağının tanıtımı için önemli bir işleve sahip. Milas zeytinyağının adını Türkiye'ye duyurmakta önemli bir araç. Bu şenlikler aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin, zeytinyağı fabrikalarının işletmecilerinin ne kadar değerli bir ürün ürettiklerini de ortaya koymayı amaçlıyor. Bugüne dek yaptığımız Zeytin Hasat Şenliklerinin ardından hep bu gerçekleri gördük ve yaşadık. Öncelikle zeytin üreticisi değerli bir ürün ürettiğinin haklı gururunu yaşamaya başladı. Odamızın zeytinyağımıza kazandırdığı coğrafi işaret sürecinin bir tamamlayıcısı olan bu şenlikler sayesinde üreticilerimiz zeytinliklerine daha bir değer vermeye başladılar. Fabrikalarımız zeytinyağı üretiminde her zaman daha iyi kaliteyi hedefleyen daha özenli bir çalışmanın içine girdiler. Şenliklerimiz, sadece zeytin ve zeytinyağı üreticilerimizi, sadece fabrikacılarımızı değil, aynı zamanda zeytinyağı tüketicilerinin bilinçlenmesinde de etkili oluyor. Zeytinyağı tüketicisi artık soğuk sıkım zeytinyağı talep etmeye başladı. Aldığı zeytinyağının polifenol değerlerine dikkat etmeye başladı. Dolayısıyla Milas Zeytin Hasat Şenlikleri üreticisinden tüketicisine kadar her kesimi bilgilendiren, bilinçlendiren bir süreç oluşturuyor. Bu nedenle bundan sonraki yıllarda da Zeytin Hasat Şenliklerimizi aynı bilinç ve coşkuyla, yine aynı ortak akıl ve kurumsal işbirliği ile yapacağız.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası olarak Avrupa Birliğinden almayı başardığımız coğrafi işaret ile kalitesini taçlandırdığımız Milas zeytinyağı, Türkiye'nin AB'den coğrafi işaret alan ilk ve tek zeytinyağı olma gururunu yaşıyor. Bu gururla düzenlemekte olduğumuz Milas 7. Zeytin Hasat Şenliği zeytin ve zeytinyağı dostlarının buluştuğu bir şenlik olacaktır. 

Milas 7. Zeytin Hasat Şenliğinin başta Milaslı zeytin ve zeytinyağı üreticileri olmak üzere Milas'ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şenliğimize destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Şenliğimizi izlemek için gelecek konuklarımıza şimdiden hoş geldiniz, diyorum.”

TADINDA EMEK VAR

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise bir turizm kenti olmanın yanında tam anlamıyla bir tarım kenti de olan Muğla’nın en önemli tarımsal geçim kaynağının zeytin ve zeytinyağı olduğunu belirtti. Muğla’nın 101.685 ha zeytinlik alan ile Türkiye’deki zeytin alanlarının yaklaşık  yüzde 12’sini oluşturduğunu kaydeden Müdür Saylak, 16 milyon zeytin ağacı bulunan Muğla’da 10 milyon ağacını Milas’ta bulunduğunu söyledi.

AB’de tescilli ilk ve tek Türk zeytinyağı unvanı ile Milas zeytinyağının tüm ülkeyi gururlandırdığını ifade eden Saylak, “Bu kadar bizi güçlü kılan zeytin ve zeytinyağına yönelik çalışmalarımıza daha da önem verdik, hız kazandırdık. Muğla’nın özellikle Milas’ın başı çeken lider tarımsal ürünü zeytini hakkettiği yere taşımak hepimizin görevi. Bu nedenle bir çok çalışmamızı ve projelerimizi zeytini güçlü kılmaya yönelik yapıyoruz. Tüm  çalışmalarımızda tarımın gizli kahramanları başı çemberli kadın üreticilerimize pozitif ayırımcılık sağlıyoruz. Yeniliklere açık olmaları, girişimcilik ruhu ve işe sahiplenmeleri bakımından ortak yaptığımız çalışmalarda başarımız yüzde yüz oluyor. Ölümsüz ağacın yaşatılmasında da kadınların emeği ve elinin değmesi çok önemli.

13-14 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan Zeytin Hasat Şenliğimize İl Müdürlüğü olarak katkı sunmak adına tüm ekip olarak Milas’ta olacağız. ‘Tadında Milas Var’ teması ile gerçekleşecek olan şenliğimize tüm herkesi davet ediyor, şenliğin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

TADINDA DOĞALLIK VAR

Milas yöresinde doğal bitki örtüsü şeklinde yetişen, gelişen ve geçmişi binlerce yıl öteye kadar uzanan, insanlığın ortak mirası konumundaki memecik türü zeytin ağaçlarının çok değerli olduğuna vurgu yapan Milas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı, Milas zeytinyağının Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret almasının çok önemli olduğunu ifade ederek, “Lezzetini ve aromasını doğallığından alan, Milas zeytinlerinin tanelerinden süzülen eşsiz zeytinyağımıza verilen AB tescili, çiftçilerimize bir yol haritası çiziyor. Milas zeytinciliğinin, zeytinyağının kalite çıtasının yükseltilmesi için AB kriterlerinde üretiminin artması, yaygınlaşması için el birliğiyle ve şevkle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Milas zeytinini ve zeytinyağını “Tane Tane Lezzet, Damla Damla Sağlık”  olarak nitelendiren Başkan Atıcı, “Zeytin Hasat Şenliğimizde buluşmak dileğiyle...” diyerek bölgedeki tüm çiftçileri, zeytinciliğe ve zeytinyağına ilgisi olan tüketicileri. yatırımcıları, herkesi 13-14 Kasım 2021 tarihinde yoğun bir katılımla düzenlenecek olan 7. Milas Zeytin Hasat Şenliği’ne davet etti.

09 Kas 2021 - 15:10 Muğla/ Milas- Yaşam

Muhabir  Volkan Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?