Protokolden 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajları

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

Çanakkale Zaferimizin 107. yıldönümünü, millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyor; Çanakkale destanının tüm kahramanlarını bir kez daha hürmetle, minnetle yad ediyoruz.

Bir asır önce Çanakkale’de gerçekleşen istiklal mücadelesi, Dünya tarihinde de görülmemiş eşsiz bir destandır. Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu Türk Milletinin asırlık uykusundan uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu abideleştirdiği topraktır.

Çanakkale Zaferi,  Türk Milleti olarak vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın da timsalidir.

Yüz yıl önce olduğu gibi günümüzde de hain FETÖ terör örgütü gibi iç ve dış tehditlerle mücadele ediyoruz.

Çanakkale ruhunu bize miras bırakan o eşsiz kahramanlara vefa borcumuzu ödemek için çalışıyoruz. Çanakkale’den aldığımız cesaretle, Çanakkale’den aldığımız ilhamla, Türkiye’yi hak ettiği seviyelere taşımanın mücadelesini veriyoruz.

Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yürüttüğümüz bu mücadelemizde de hamd olsun ki necip milletimizin yanımızda olduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Dost düşman herkes şunu iyi bilmeli ki, bu kutsal vatanımızdan bir çakıl taşına dahi el sürdürtmeyeceğiz.

Şanlı bayrağımız sonsuza dek bu topraklarda dalgalanacak, minarelerimizden 5 vakit ezan sesi dinmeyecektir.

Çanakkale şehitlerinin torunları olarak, istiklalimizden, istikbalimizden ve özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz.

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize kutsal  bir vatan olarak emanet eden tüm şehitlerimizi ve başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm kahramanlarımızı minnet, rahmet ve  şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

AK Parti Muğla Milletvekili Demir’den Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle yazılı mesaj yayımladı. Demir, mesajında; “Bu zafer, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, aziz milletinin neleri başarabileceğinin dünyaya ispatlanmış anlamlı kanıtıdır” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, 1915 Çanakkale Zaferinin 107’inci yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle yazılı mesaj yayımladı. Demir mesajında, “Bugün de benzerini gördüğümüz sistematik saldırılarla bağımsızlığı baltalanmaya çalışan aziz milletimiz, 107 yıl önce adeta devleşerek emperyalist devletlere unutamayacakları bir ders verdi. Bu zafer, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, aziz milletinin neleri başarabileceğinin dünyaya ispatlanmış anlamlı kanıtıdır” dedi.

Demir, mesajında, “Milletimizin harcı birlikte yoğrulmuştur. Çanakkale Savaşı’nda milletimizin kıymetli evlatları kader birliği ederek aynı cephede savaşmış, vatanın selameti uğruna tek millet, tek devlet, tek dil ve tek bayrak için şehit olmuştur. Bu destansı zaferin temelinde çok güçlü bir inanç, büyük bir vatan sevgisi ve bağımsızlığa olan inanç yatmaktadır. Milletimiz inandığında onun başarıya ulaşmasını engelleyecek hiçbir güç yoktur. Milletimizin ezelden beri taşıdığı vatan sevgisi, bu topraklar üzerinde ebediyen var olacaktır.” dedi.

Demir, “Ecdadımızın kahramanlığının bir nişanesi olarak ülkemizin mega projelerinden 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü de bu zaferimizin yıldönümünde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle açıyoruz. Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığını aziz şehitlerimize ithaf ediyoruz. Gelecek nesillerimizin de gurur duyacağı bu eser, her vatandaşımızın övünç kaynağı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Demir, mesajını; “Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale’de şehit düşmüş başta Muğlalı ecdatlarımız olmak üzere bize bıraktıkları mirasın ve verdikleri mücadelenin bilinciyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl Dönümü mesajı

"Çanakkale Zaferimizin 107. Yıldönümünü, millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyor; Çanakkale destanının tüm kahramanlarını saygıyla, minnetle, rahmetle yad ediyoruz.

Çanakkale Zaferi, dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ve “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe nakşeden şanlı bir destandır.

107 yıl önce Arıburnu'nda, Seddülbahir'de, Kumkale'de, Kirte'de, Zığındere'de, Conk Bayırı’nda ve Anafartalar'da yapılan çarpışmalarda İtilaf Kuvvetlerine karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kahraman askerlerimizin inanç ve azmi, Aziz Milletimizin üstün fedakarlıklarıyla elde edilen eşsiz başarı, İstiklal Harbimizi zafere ulaştıracak direniş ruhuna da ilham vermiştir.

Şerefle ve onurla yazdığımız şanlı tarihimize ilelebet sahip çıkacak, kahraman ecdadımızın bizlere emaneti olan bu cennet vatanı layıkıyla koruyacağız. Aziz Şehitlerimizden devraldığımız mirası, vatanımıza, birlik ve beraberliğimize sonsuza kadar sahip çıkacak olan yeni nesillere emanet edeceğiz. Çanakkale’de yatan yüzbinlerce şehidimizi yad ederken, vatanımıza, bayrağımıza ve milletimizi zafere taşıyan milli ve manevi değerlerimize bağlı kalarak, Çanakkale Savaşlarındaki ruhu, heyecanı, azmi ve kararlılığı her daim sürdüreceğiz.

Bu düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 107. Yıldönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanın her köşesinden gelerek Çanakkale’de destan yazan fedakâr ecdadımızı, kahraman Mehmetçiğimizi, vatan, millet ve bayrak uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz."

Başkan Gürün Çanakkale Zaferi’nin 107. yılını kutladı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Çanakkale’yi geçilmez yapan destanın 107.yılını kutlayan bir mesaj yayımladı.

Dünya tarihini değiştiren, Türk Milleti’nin tek yürek olduğu Çanakkale’nin iyi anlatılması ve işlenmesi gereken bir destan olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Conkbayırı, Anafartalar, Gelibolu ve Çanakkale’nin her karış toprağında Atatürk’ün askeri dehasının, Türk Milleti’nin cesaretinin 107 yıldır parladığını söyledi.

“Atatürk’ün askeri dehasıyla geçilmez yaptığı Çanakkale yeni nesillere iyi öğretilmeli ve anlatılmalıdır”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Dünya ve Türk tarihine baktığımızda Çanakkale Zaferi gibi bir askeri başarının çok nadir yaşandığını görürüz. Kritik öneme sahip boğazlara ulaşmak için dünyanın en güçlü askeri birlik ve donanmaları ile işgal etmek istediğiniz topraklarda öyle bir direnişle karşılaşıyorsunuz ki bir adım bile ilerleyemiyorsunuz. Çünkü karşınızda vatan toprağını savunmak için Anadolu’nun her köşesinden cepheye gelmiş, canını hiçe sayan kahraman Türk askerleri ve onların başında askeri dehası ile dünya tarihini değiştirecek Mustafa Kemal Atatürk var. Çanakkale’nin her karış toprağında, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Gelibolu’da Atatürk’ün ileri görüşlülüğü, Türk Milleti’nin cesaretini görürüz. Bugün vatan toprakları için canını hiçe sayan kahramanlar bu kutsal topraklarda yan yana yatmaktadır. Doğusundan batısına Türk Milleti Çanakkale’de tek yürek olmuş, Anadolu halkı evlatları ile büyük bir zafer kazanmıştır. Uğruna türküler yakılan Çanakkale bir destan, tarih sayfalarına işlenmiş Türk Milleti’nin kahramanlık öyküsüdür. Bir milletin kaderinin değiştiği Çanakkale yeni nesillere iyi öğretilmeli, anlatılmalıdır.

Kurtuluş Savaşı’nın önsözü olan Çanakkale Zaferi ile Türk Milleti Atatürk’ün önderliğinde birleşmiş ve Anadolu topraklarını tekrar Türk yurdu yapmıştır. Türk Milleti’ni en umutsuz olduğu anda cesareti, ileri görüşlülüğü, askeri dehasıyla bir arada tutan Çanakkale’yi geçilmez yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, bizlere gurur duyulacak bir tarih ve böyle yaşanası bir ülke bıraktıkları için teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü mesajı

"18 Mart 1915'te milletimizin yeniden dirilişine vesile olan Çanakkale Zaferi, askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve kararlılığın adıdır. Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin bütün yokluk ve imkansızlıklarına rağmen yedi düvele varlığını bir kez daha kanıtladığı eşsiz bir başarıdır. Yüzbinlerce şehidimiz ve gazimiz, adlarını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Aziz şehitlerimizden aldığımız ilhamla, aynı şuur ve inançla, mukaddes emanetinizi daha yükseklere taşıma gayreti verirken, diğer yandan bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan,  vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin hem bizim hem de dünya tarihi açısından çok önemli bir gün olduğunu belirten Başkan Tokat mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Çanakkale Zaferi Şehitleri Anma Günü hem bir zaferi kutlama günü hem de bizim için kendisini feda eden o büyük neslin şehitlerini anma günüdür. Çanakkale zaferi hem bizim hem de dünya tarihini değiştirdi. Bir ulusun yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle top yekun emperyalizme karşı direncini ve bağımsız yaşama arzusunun simgesidir Çanakkale zaferi.

Yokluklar içerisindeki bir ulus tüm güçlerini ve olanaklarını seferber ederek yedi düvele karşı, dünyanın en güçlü emperyalist ülkelerine ve onlara uşaklık eden diğer ülkelerin askerlerine karşı tarihi bir zafer kazanmıştır. İleride kurtuluş savaşımıza, kurtuluşumuza, kuruluşumuza giden yolda Çanakkale Zaferi çok önemli bir ön sözdür. Bütün dünya Çanakkale de o amansız kapışmayı izlemiş,    kazanılan bu zafer hafızalara derin izlerle kazınmış ve bir daha unutulmamak üzere dünya tarihindeki yerini almıştır. Çanakkale Zaferi Bir toprak, devlet ve gelecek sahibi olabilmek için 1910’lu ve 1920’li neslin bizim için kendisini nasıl feda ettiğinin açık göstergesi ve açık zaferidir.

Bu vesile ile Çanakkale Zaferimizi yürekten ve içtenlikle kutluyorum. 18 Mart aynı zamanda da bir anma günü. Çanakkale’de kaybettiğimiz şehitlerimizi anma günü. Bu anlamda da bir hüznü içeriyor. Daha ilkokul çağlarında, ortaokul, lise, üniversite sıralarından öğrencilerin dahi seferber edildiği, yaşlıların ve kadınların dahi savaşa etkin bir şekilde katıldığı bir toplumun ak gün görmeden bizim için çektiği çilelere katlanıp canlarını verdiği bir destanın adıdır Çanakkale. Bu vesile ile şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anmamız gerekiyor. Tarihe ve o nesle vefa borcumuzu kaybetmeden yüreğimizin derinliklerinde onların mücadelesinin yankılarını yaşatmamız gerekiyor.

Bazı kesimler tarafından Çanakkale Zaferini Atatürk’ten ayrı Atatürk’ü dışlayarak anmak ve o şekilde topluma gösterme gayreti vardır. Hal bu ki daha Çanakkale’den itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün engin liderlik ve askerlik vasfı ileride kurtuluş ve kuruluşa giden yolda bize nasıl bir meşale görevi gördüğünü hepimiz bilmekteyiz. Anafartalar da Conkbayırı’nda ve Boğazlardaki bütün mücadelede Mustafa Kemal’in askerlik gücünü ve liderlik ederek yönetme vasfını en iyi şekilde yaşamışız. Çanakkale Zaferi aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılmış onun üstün mücadelesi ile kazanılmış bir zaferdir ve bunu böyle bilmemiz ve anlamamız gerekiyor.

Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşlarını, Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında ve tarihimizin her döneminde kaybetmiş olduğumuz tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum”

18 Mar 2022 - 09:47 Muğla/ Milas- Gündem

Muhabir  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?