Barolardan Akbelen direnişine destek

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de, YK Enerji tarafından sökülen zeytin ağaçları için İzmir, Aydın, Muğla Baroları Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Egeçep, İzmir Tabip Odası temsilcileri, çevreciler ve İkizköylülere dayanışma ziyaretinde bulundu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

261 gündür ormanlık ve zeytin alanlarının maden ocaklarına açılmasını engelleyen köylüler ve çevrecilere Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, Aydın Barosu Başkanı Av Anıl Yetişkin, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Egeçep Eş Sözcüsü ve İkizköy Avukatlarından Av. Doğu Işık, İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Üyesi Oya Otyıldız’dan destek geldi.

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun alanda yaptığı konuşmada; “Akbelen ormanının gerçek savunucuları, Akbelen Ormanı için gönüllerini, kalplerini, yuvalarını ormana koyan sevgili dostlar. Onlara destek için bugün burada bulunan çok değerli misafirlerimiz değerli Baro Başkanlarım.

Hepimizin yuvası, hepimizin ocağı sayılan ormanlarda başlayan ve Akbelen’de tecelli etmekte olan ama ülkenin birçok yerinde farklı farklı tezahürlerini gördüğümüz ihlallerin önüne geçmek için yarattığınız güç birliği ve bugün burada bulunuşunuz nedeniyle sizlere yarıca teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum, Muğla Barosu ve şahsım adına. Geçen yıl ormanların kesilmesiyle ilgili başlatılan ve fiili olarak direnişe dönüştürülen Akbelen ormanları sürecinde, 31 Mart günü bu kez yine aynı fosil yakıt kömür için bu kez zeytin ağaçlarımızın sökülmesine giden sürecin önünü açan bir yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelikle ihtiyaç duyulması ve Tarım Müdürlüğü’nden görüş alınması uygunluk alınması halinde yeraltında bulunan kömür madeninin üstündeki ağaçlar sökülmek suretiyle kaldırılabileceğine işaret ediyordu. İkizköy ve Akbelen yöresi zaten daraltılmış olan bu çevresinde yaşam alanında bunların nelere mal olduğunu çok yakından bilen ve bu nedenle bizzat yaşamlarının içinde bunu deneyimleyen arkadaşlarımızdan kuruluydu ve ilk etkisini ne yazık ki yine ormanlarımızın yanında zeytinlik sahada söküm çalışmalarının yaşanmasıyla gösterdi. Elbette bu söküm çalışmalarının başlamasından önce bunun yaratabileceği etkiler konusunda hepimiz ve en başta İkizköy Akbelen gönüllüleri ve dernekleri yaşanabilecekleri öngören davayı açarak, yürütmeyi durdurmaya çalıştı” dedi.

Aydın Barosu Başkanı Av Anıl Yetişkin ise yaptığı konuşmada; “Ben buradaki direnişin, buradaki ağaç katliamına dur diyen tüm efe yürekli köylülerimizin vatandaşlarımızın, baro başkanlarımızın, meslektaşlarımızın gönülle, hayata bağlılıkla bu ağaçları savunacaklarına inancımla geldim Aydın’dan. Tüm meslektaşlarımızın da selamını getirdim. Ölümsüz ağaç ama hayat ağacıdır zeytin. Aynı dertten Aydın’da biz de mustaribiz. En yakın zamanda Aydın’daki jeotermal sahaları için zeytin alanlarının talan edileceğini de biliyoruz. Ama biz de ilk dakikada hemen tepkimizi vererek Danıştay’da bu yönetmeliğin iptali için başvurularımızı yaptık, yürütmeyi durdurma talebimizi de sunduk. Burada bir hususu daha belirtmek istiyorum. 1939 yılında zeytin ağacının korunması hakkında kanun çıktı. Ancak 2021’de zeytin ağaçlarını bir yönetmeliğin, bir maddesine dayanarak sadece enerji üretmek amacıyla yok edilmesine izin verilmek isteniyor. Buna ancak hukuki yönden direndik ama esas olan gönüllerle, hep birlikte direnmek. Bir ağacı kurtarmakla başlayacağız herşeye. Bir ağacı kurtaracağız, bir ömrü kurtaracağız, bir ormanı kurtaracağız, hayatlarımızı kurtaracağız ve şunu asla unutmamak gerekiyor bu ağaçlar, bu ormanlar, bu zeytinler bizlere dedelerimizden miras falan değil. Bunlar bize çocuklarımızın emaneti, vatanımızın emaneti” dedi.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel; “Az önce arkadaşlar bize teşekkür ettiler, dediler ki iyi ki varsınız, iyi ki geldiniz, desteğiniz bizi güçlü kılıyor. Tam tersi bir teşekküre ihtiyaç var. Burada bulunanlara, burada direnenlere, ağacına, toprağına, doğasına sahip çıkanlara teşekkür etmek gerekiyor. Bizim onlara gönülden bir teşekkür borcumuz var” dedi.

Ege Çevre ve Kültür Platformu Eş Sözcüsü ve İkizköy Avukatlarından Av. Doğu Işık; “Egeçep olarak direnişin 261’inci gününde İkizköylülerin yanındayız. 31 Mart günü yaşananların hayatın olağan akışı içerisinde kesinlikle bir izahı olamaz. Yasaya aykırı, yok hükmünde bir yönetmelik çıkardılar. O yönetmeliğe dahi uygun davranmıyorlar. Oldu bittiye getirilerek zeytin ağaçları katlediliyor. Ancak bizler, her zeminde, her zaman zeytinimizi, doğamızı korumaya devam edeceğiz. Egeçep’ten tüm Akbelen direnişçilerine selam olsun”

İkizköy Çevre Prlatformu Avukatlarından Yankı Tan; “1 Mart 2022 tarihinde tesadüf olmadığını bildiğimiz bir şekilde Akbelen Ormanı’nda yapılacak keşife saatler kala yürürlüğe giren Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin etkileri, Danıştayın bu kadar yaşamsal bir konuda dahi ağır işleyen mekanizmaları yürütmeyi durdurma kararını değerlendirene kadar 31 Mart 2022 tarihinde kendini yine Akbelen ormanında göstermiştir. İkizköy’ün kamulaştırılmış Işıkdere Mevkii’nde 3 yıldır zeytincilik kanununa dayanarak Akbelen sakinlerinin ve dostlarının kestirmediği zeytin ağaçlarının YK Enerji A.Ş. iş makineleri ile taşınmak adı altında katledildiği haberini aldık. Büyük kısmı parçalara ayrılmış 80, 100 yaşlarında 17 adet zeytin ağacının sökülmüş olduğu, aynı gün olay yerine giden meslektaşlarımız tarafından tespit edilmiştir” dedi.

Daha sonra İkizköy hukuk ekibinden Av Yankı Tan ve İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Üyesi Oya Otyıldız birer konuşma yaptı.

03 Nis 2022 - 18:57 Muğla/ Milas- Gündem

Muhabir  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?