Zeytinin Başkenti Milas'ta Zeytin Mitingi

Milas Kent Konseyi organizasyonuyla "Zeytin Hayattır Hayatıma Dokunma!" sloganı ile düzenlenen  Milas Zeytin Mitingi’nde, yüzlerce kişi maden sahalarındaki zeytinlerin taşınmasının önünü açan yönetmeliği eleştirdi. Mitinge katılanlar, kürsüde konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı, Ağaoğlu ve Net Holding projesine belediye tarafından inşaat ruhsatı verilmesine tepki göstererek protesto etti.

+22
Haber albümü için resme tıklayın

Milas Atapark Meydanı'nda düzenlenen mitinge; Dadadosk (Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü), Mandalya Çevre Platformu, Boğaziçi Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Güllük Körfezi Koruma Platformu, Muğla Cevre Platformu, Milas Kent Konseyi Kadın Meclisi, Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), İkizkoy Çevre Komitesi, Deştin Çevre Platformu, Bodrum Kent Konseyi, HDK Bodrum, TİP Muğla İl Örgütü, HDP Muğla il Örgütü, Yeşil Sol Muğla İl Örgütü, DEV YAPI İŞ sendikası Bodrum, Eğitim Sen Köyceğiz, Yeşil Sol Muğla İl Örgütü, DİSK Köyceğiz, Emekli Sen Köyceğiz, EMEP Muğla İl Örgütü, Kadın Platformu Köyceğiz, Foça Çevre ve Kültür Platformu, Foça Forum, Foça Kent Konseyi, Efeler Kent Konseyi, Aydın Yörük Efe Kültür Derneği, Aydın Cevre Kültür Derneği, İncirliova Kent Konseyi, Söke Yörükler ve Efeler Dayanisma Yardımlaşma Derneği, Tüm Emekliler Sendikası Milas Temsilciliği, Tazelenme Üniversitesi Milas Kampusu, Sol Parti Milas İlçe Örgütü, Aydın Tema İl Temsilciliği, Çekül, Bodrum Tema, Milas Tema, Muğla Tema İl Temsilciliği, Halkın Kurtuluşu Partisi İzmir, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği, İzmir Barosu, Kuşadası Kent Konseyi, Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatifi, Foça Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çiğli Kent Konseyi, Milas 78'liler, Söke Kent Konseyi, HDP Muğla İl Örgütü, Bafa Akçalı Köyü, 2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi, TKP Muğla İl Örgütü gibi çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Atapark’ta toplanan kalabalık, mitinge yürüyüş ile başladı. Mustafa Tezcan ve Grup Pusula'nin müzikleriyle eğlenen katılımcılar, " Zeytin hayattır, zeytinime dokunma", "Havana, suyuma, zeytinime dokunma" "Şu, hava, toprak; temel haktır hak.", "Zeytinime dokunma, huzurumu kaçırma" şeklinde sloganlar attı.

Milas sokaklarında ellerinde pankartlarla sloganlar atarak yürüyen kalabalığa, vatandaşlar evlerinin balkonundan ve arabalarından destek verdi. Müştak Bey, Ulusal Egemenlik ve Cumhuriyet Caddeleri'nde yapılan yürüyüşün ardından katılımcılar tekrar Atapark Meydanı'na dönüş yaptı

"DOKUNDURMAYACAĞIZ"

Elindeki zeytin hasat makinesi ile kürsüye çıkan Milas Kent Konseyi Başkanı Çağlayan Üçpınar, Besalet Alkaya tarafından kaleme alınan zeytincilikle ilgili şiiri seslendirdikten sonra, "1 Mart'ta çıkarılan yönetmelik, 3573 Sayılı Zeytin Kanununa tamamen aykırıdır ve hiçbir yönetmelik kanunun üzerinde değildir.

Bu yönetmeliğin ardından bölgemizdeki Termik Santrallerin işletmesini yapan YK Enerji, Akbelen bölgesindeki zeytinlik alana girerek 25-30 adet zeytin ağacını usulsüz olarak sökmüştür. Bölgede 280 gündür nöbet tutan Akbelen Direnişçileri grubu ve köylüler, firmanın makinasının önüne geçerek daha fazla söküme engel olmuş ve şirket yetkililerinin ve makinasının sahadan çıkarılmasını sağlamışlardır. Zeytinine sahip çıkan Akbelen direnişçilerini ve köylülerini kutluyoruz. Kanuna aykırı olan bu yönetmelik, TMMOB, MUÇEP gibi bir çok oda ve STK'lar tarafından dava edilmiştir ve yürütmeyi durdurma, yönetmeliğin iptali için hukuk mücadelesini başlatmışlardır.

Sökülen zeytinlerin ardından YK Enerji yetkilisi, zeytinlik alanların madencilik faaliyeti için kendilerine tahsis edildiğini ve yöre köylülerin zeytinliklerini de bedeli karşılığı satın aldıklarını, söküm yapılan bölgenin kendi mülkiyetlerinde olduğunu belirtmiştir. Yani özetle, burası kendi mülkiyetimizdir istediğimizi yaparız demeye getirmektedirler. Bu usulsüz ve kanuna aykırı açıklama bile nasıl keyfi bir uygulama niyetinde olduklarını açıkça göstermektedir.

Arazi Mülkiyetine sahip olanlar bile kanunda belirtilen ‘Zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez’ maddesine uymak zorundadırlar. Daha önce de mülkiyetini aldıkları zeytinlik alanlarda 25-30.000 civarında ağacı kestiklerini yöredeki köylüler anlatmaktadırlar. Üstelik de zeytin ağaçlarını para karşılığı köylülere kestirmişler ve kanun hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan köylülere bu suçu işletmişlerdir. Avrupa Birliği Coğrafi İşaretine sahip olan Milas Zeytinyağı , bölgedeki birçok köylünün geçim kaynağıdır...Hayatıdır. 'Zeytinime ve hayatıma dokunma.' diyoruz… Dokundurmayacağız.. Zeytinliklerin yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz: Demokratikleşme  ve Demokrasi Kültürünün yaygınlaşması , Demokratik Reflekslerin oluşması için;  Haklarını bilen…sahip çıkan.. bilinçli toplumlar, bilinçli vatandaşların çoğalması için daha çok çalışmamız gerekmektedir.

İnsani Yaşam Haklarına, Gelir ve Geçim Kaynaklarına sahip çıkmak için çıktığımız yolculukta, Zeytinimize sahip çıkmak adımlarımızdan biridir.” diye konuştu.

BAŞKAN TOKAT KONUŞMA YAPTIĞI SIRADA PROTESTO EDİLDİ

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kürsüye çıktığı sırada protesto edildi. Başta Deştin Çevre Platformu olmak üzere alanda bulunan bazı çevreci gruplar, Ağaoğlu ve Net Holding projesine inşaat ruhsatı verilmesine tepki göstererek Başkan Tokat'a sırtını döndü. Bu süre zarfında bazı belediye yetkilileri ve CHP'li üyeler ile çevreciler arasında gerginlik yaşandı. Islık ve alkış seslerini bastırarak konuşma yapan Başkan Tokat, "Milas zeytinin başkentidir. Böylesine bir çevre mitinginde konuşmacının çok olduğu bir ortamda uzun bir konuşma yapmak istemem. Ama şunu net olarak söyleyelim. Milas’taki ortak akılla Avrupa Birliği Coğrafi İşareti almış Türkiye'nin İlk ve tek zeytinyağı için bütün Milas halkı kenetlenmiş ve ortak akılla mücadele etmektedir. Milas Belediyesi olarak biz de her noktada halkımız ile birlikte zeytin ve çevre mücadelesi içerisinde olduğumuzu  herkesin bilmesini istiyoruz. Yönetmelik değişikliğine karşı danıştay nezdinde dava açıp, davamızı takip ediyoruz. İdari ve hukuki yoldan bu yönetmelik yürürlükten kaldırılıncaya kadar mücadelemizi de devam edeceğiz. Bu noktada bütün çevre faaliyetlerinde ve etkinliklerinde her zaman desteğimize ihtiyaç duyulan bir noktada  bugün de özellikle büyükşehir belediyemizin, Milas Belediyemizin ve Kent Konseyimizin gayretleri ile oluşan böyle bir etkinlikte hep beraber birlik içerisinde ses yüksetmek varken, farklı söylemler içerisinde olmanın takdirini sizlere bırakıyorum. Geçmişten bu yana çevre mücadelesi, hukuk mücadelesi içerisinde olan bir arkadaşınız olarak gerek kişisel, gerek kurumsal olarak mücadelemizi bundan sonra da devam ettireceğiz. Yönetmeliği idari ve hukuki yoldan iptal edilinceye kadar bu mücadeleyi bırakmayacağız." diye konuştu.

"DOĞA İTTİFAKI KURMALIYIZ"

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Adnan Akyarlı ise, "İzmir'den geldik ama konu Akbelen'de. Ama Akbelen de bizim. Biz doğayı seviyoruz. Doğayı seven STK'lar olarak bir aradayız. Siyasette ittifak var ya, biz de bir doğa ittifakı yapmalıyız. Bu ittifakın içinde doğayı kucaklayan herkes olmalı. Bu ülkenin doğasını katletmeye çalışanların kökünü kazımalıyız." dedi.

"DAVALAR AÇTIK"

Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun ise, "Gönlünde çevre sevgisi, insan sevgisi, doğa sevgisi olan dostlar, Milas'a hoşgeldiniz. Biz zeytin ağacına olan sevgimizi içimizde yaşatırız, büyütürüz.  Kıymetlimiz olan zeytin ağacının bizim gibi düşünmeyenlerce yok edilmesine kayıtsız kalamayız. Bizden öncekiler zeytin ağaçlarını hukuken korumaya almışlar. Bunun için yasa yapmış milli irade. Ama bugün yasayla koruduğumuz ağaçları, yönetmelikle söküp atmayı ve maden için kara kömür için yapmayı uygun görmüşler. Sizler ve bizler bu hukuksuzluk ve aykırılığı aşmak için davalar açtık, var gücümüzle çalışıyoruz." dedi.

Muğla Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Şimşek, "Bu yönetmelik zeytinliklerimizin ölüm fermanıdır. Anayasanın maddeleri tarımın üreticinin ve tarım alanlarını korumaktadır." diye konuştu.

Deştin Çevre Platformu Sözcüsü İsmail Şener, “Havamızı, suyumuzu, toprağımızı koruma hakkımız var ama bu ülkede köylüler asgari ücretin dörtte biri gelirle geçiniyor. Ama nasıl geçiniyor? Zeytinini, yoğurdunu, otunu kendi üretiyor. Ama buna da göz koydular ya helal olsun. Akbelen İkizköy halkı direniyor, onur verici bir şey. Bir şeyi unuttular yönetmeliği çıkarırken. 'Biz bunu Milas, Muğla, Yatağan için çıkarıyoruz' demeyi unuttular. Tam da tarif ettikleri yasa burayı işaret ediyor. Bizi yaralayan şeyler var. Sadece bakanlıktan usulsüz raporlar değil yerelden de eşlik eden yöneticilerimiz var. Artık 5'li çete demek suç oldu. Bence 6'lı çete demek gerekiyor. İstanbul'u taşa bulayan Ağaoğlu buraya da göz koydu. Ağaoğlu, hoşgelmedin!" dedi ve "Yapılması planlanan doğayı yok eden projelerde kamu yararı görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İkizköy'de yıllardır direnen KARDOK'un Başkanı Necla Işık, İkizköylülerin 3 yıldır zeytin ağaçlarını kestirmemek için mücadele ettiğini söyledi.

"Topraklarımızı aldığınız yeter!" diyen Işık, "Bugün Milas hepinizin sesi ile inledi. Zeytin için adalet, Akbelen için adalet diyerek inledi! 2-3 kişinin cebi dolacak diye tüm köylüleri rahatsız edemezsiniz. Gaz lambası da oturmaya razıyız." diye konuştu.

Tarım Yazarı Abdullah Aysu de "Siz bu memleketi sevmiyorsunuz, siz yeşilleri sevmiyorsunuz siz kasaları seviyorsunuz. Kasaları doldurmayı seviyorsunuz. Herkes her şeyin farkında!” dedi.

Miting, müzik dinletisinin ardından sona erdi.

17 Nis 2022 - 18:15 Muğla/ Milas- Asayiş

Muhabir  Volkan Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.

02

Mehmet - İnşallah bu işin arkasından alman vakıfları çıkmaz!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 15:11
01

Ayşegül - Her taraf kömür, maden işletmesi,, yeter artık.. Zeytinime dokunma..

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Nisan 23:31


Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?