Kanserle etkin mücadelede önemli hizmet

Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde, kadınların kanser taramalarında kullanılacak olan dijital mamografi cihazının hizmete alındığını duyuran AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, kurulacak olan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde, yeni cihazla birlikte yaygın kanser türleriyle etkin mücadele edileceği söyledi.  

20200915_tomografi_manset_34af1.jpg

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir’in girişimleri ile kanserle mücadele kapsamında Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde, kadınların kanser taramalarında kullanılmak üzere dijital mamografi cihazı hizmete alındı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde kurulacak olan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile yaygın kanser türleriyle kapsamlı bir mücadele başlatılacağını duyuran AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, “Milasımıza, Muğlamıza hayırlı olsun. Desteklerinden ötürü Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca’ya hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

HASTA DEĞİL SAĞLIĞA YATIRIM

Hasta değil, sağlığa yatırım yapmak anlayışını önemseyen Sağlık Bakanlığı’nın insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu bununda ilk basamağında erken tanının yer aldığını bildiren yazılı açıklama yapan Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü, açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verdi:

“Bu nedenden dolayı ilçemizde yeni bir hizmet noktası sağlamak için gelişmiş bir dijital mamografi cihazı ile karşınızdayız.  Her sene ihtiyaca binane mobil mamografi cihazı ile verdiğimiz hizmetin ilçemiz halkından yeterli gelmediğinin farkındayız. Sayısal verilerimize bakarsak 2019 yılında çekilen mamografi sayımız 578’lere ulaşmış iken, 136 HPV testi 289 kişiye GGK bakılmıştır. 2020 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen mobil mamografi cihazındaki arızalardan dolayı yaşanan aksaklıklardan kaynaklanan hizmet eksikliğine rağmen mamografi sayımız 482’yi bulmuştur. Bununla birlikte 124 kişiye HPV testi ve 217 kişiye de GGK testi yapılmıştır.   Halkımıza ihtiyaç ve talepleri göz önünde bulundurularak daha iyi ve daha kolay ulaşımla KETEM kliniğimizde taramalara yönelik tüm hizmetlerimizin 30-65 yaş grubu kadınlara HPV Smear taraması 40-69 yaş grubu kadınlara mamografi çekimi 50-70 yaş grubu kadınlara erkeklere gaitada gizli kan testi aktif bir şekilde vereceğini bildirmekten gururluyuz.”

20200915_cihaz_2_c5507.jpg

20200915_cihaz_3_3dc31.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif