Kovid-19 karantinasına uymayanları ihbar edin!

Milas polisi, Kovid-19 sebebiyle evde 14 gün karantinada bulunması gereken ancak sokağa çıktığı tespit edilen bir kişiye cezai işlem uyguladı. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet eden yetkililer, karantina kararına uymayanların ihbar edilmesini istedi.

20200915_karantina_manset_8d882.jpg

Milas’ta Emek Mahallesi Sanayi Caddesi’ndeki vatandaşlar, Kovid-19 salgını nedeniyle evde 14 gün karantinada bulunması gereken bir kişinin sokağa çıktığını fark ederek ihbarda bulundu. İhbarın ardından caddeye gelen Milas Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, karantina kararına uymadığı tespit edilen şahsa para cezası uyguladı ve toplum sağlığını tehlikeye atmaması yönünde uyardı.

Şahıs hakkında, izolasyon kurallarına uymadığı için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği 3,182 TL İdari para cezası uygulanarak, Türk Ceza Kanunu gereğince hakkında adli işlem tesis edilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Tanzim edilen tutanak, Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü Polis Merkezi Amirliğine şahıs hakkında gerekli adli ve idari işlem yapılması için teslim edildi.

Hakkında karantina yada evde izolasyon kararı bulunan vatandaşların kısıtlamalara halk sağlığı adına önemle riayet etmeleri, karantinaya uymayanların ihbar edilmesi, kurallara uymayanlara da istisnasız bir şekilde cezai işlem uygulanacağına vurgu yapıldı.

 

Related Articles