Milas’ta memba kalitesinde su çeşmelerden akacak

Akgedik Barajı içmesuyu isale hattı ve arıtma tesisi inşaatları tamamlandığında Milas ve Beçin Mahallesi’nde yılda yaklaşık 100 bin kişiye memba kalitesinde içmesuyu sağlanacak.

20200928_icme_suyu_akgedikilk_d48a2.jpg

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Milas içmesuyu çalışmaları aralıksız devam ediyor…

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanıyor.

“Milas ve Yöresi İçmesuyu Temini Projesi” ile Muğla iline bağlı Milas ilçesi ve Beçin Mahallesi’nin 2045 yılına kadar içme-kullanma ve endüstri suyu ihtiyacının karşılanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Tamamlanarak işletmeye açılan Akgedik Barajı’ndan yıllık 5 milyon m³ su temin edilecek olup içmesuyu isale hattı ve arıtma tesisi inşaatları tamamlandığında Milas İlçesi ve Beçin Mahallesi’nde yılda yaklaşık 100 bin kişiye ilave memba kalitesinde içmesuyu sağlanacak.

Proje kapsamında 19.640 m isale hattı, 21.000 m³/gün kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi, 2 adet içmesuyu deposu ve 1 adet terfi merkezi bulunmaktadır.

Projenin su kaynağı olan Akgedik Barajında depolanan su ile aynı zamanda 14 bin 800 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanmaktadır. Proje kapsamındaki içmesuyu arıtma tesisinde % 90 ve isale hattında %30 mertebelerinde gerçekleşme sağlanmıştır” dedi.

20200928_icme_suyu_akgedik_4330f.jpg

20200928_icme_suyu_akgedik1_81f22.jpg