Siftah Milas Ülkü Ocakları’ndan, bereketi Allah’tan

Milas'taki esnafların ilk siftahı, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapıldı.

20200921_ahilik_haftasiilk_ea718.jpg

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 14- 20 Eylül Ahilik Haftası dolayısıyla sabahın erken saatlerinde ilçemizde faaliyet gösteren esnaflara, içerisinde bilgi notu ve ilk siftahın yer aldığı zarflar bırakıldı.

Sabah erken saatlerde işyerlerini açan esnaflar gördükleri zarf karşısında büyük mutluluk yaşarken, Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği “Siftah Milas Ülkü Ocakları’ndan Bereketi Allah’tan kampanyasının kendileri için hoş bir sürpriz olduğunu ve siftahı hayır duası ile alınan zarfın içerisindeki paranın bereket getirmesini temenni ettiler.

Muğla Ülkü Ocakları Başkanı Burak Demirel imzalı gönderilen zarfta yer alan bilgi notunda ise şu ifadelere yer verildi: “Ahilik, Arapça “kardeşim” anlamı bulunan “Ahi” kelimesinden gelmektedir. “Cömert Yiğit” kavramlarını da içinde barındırır.

Ahilik, ismini teşkilatın kurucusu olan Ahi Evran’dan almıştır.

Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı döneminde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret ve ekonomik gibi çeşitli meslek dallarında çalışanların yamak, çırak, kalfa ve usta sistemiyle gelişmesini meslek sahibi olmanın kolaylaşmasını ve önemli olarak iş ahlakının oluşmasını hedefleyerek kurulmuş esnaf ve sanatkarlar teşkilatıdır.

Ahilik, meslek alanları dışında sosyal hayatın içinde Türklük gurur ve şuurunun İslam ahlak ve faziletleri ile yaşanabilmesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Ahilik teşkilatının da etkisi ile Anadolu’da kadınlar tarafından Bacıyan-ı Rum teşkilatı kurulmuş ve “Aşına, eşine, işine sahip ol” düsturu ile hareket edilmiştir. Bu teşkilat esnaf ve sanatkarlar arasında kadınların yer alması ve sanat, ticaret, ekonomik gibi çeşitli meslek dallarında güçlenmeleri sağlanmıştır.

“Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme.

Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.” Ahi Evran”

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül ise yaptığı açıklamada; “Milas Ülkü Ocakları olarak Ahilik Haftası kapsamında, Muğla Ülkü Ocakları Başkanlığımızın talimatları ile tüm Muğla genelinde olduğu gibi Milas'ta da esnafımıza temsili günün siftahını ve dualarımızı bıraktık.

Bu vesile ile bütün esnaflarımıza bol kazançlar diliyor ve Ahilik Haftası’nın kutlu, bereketli geçmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum” dedi.

20200921_ahilik_haftasi2_4b148.jpg

20200921_ahilik_haftasi3_679c3.jpg

20200921_ahilik_haftasi1_c8d1f.jpg