Özcan çiftçinin sorununu gündeme getirdi

Muğla Milletvekili Suat Özcan, 15-20 Mayıs tarihlerde mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden aşırı sıcaklardan zeytinin çiçekteyken kuruduğunu, geçimini zeytincilikle sağlayan Milaslı ve bölge çiftçilerin çok büyük zarar gördüğünü söyledi. Milletvekili Özcan bir soru önergesi ile zarar tespitinin yapılıp yapılmadığını, zarar gören çiftçilerinin zararlarının karşılanıp karşılanmayacağını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

20200710_suatozcanilk_7521e.jpg

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, aşırı sıcaklar sebebiyle zeytin ağaçlarının çiçeklerinin kuruması ve çiftçilerin büyük zarar görmesi nedeniyle TBMM’ne verdiği soru önergesiyle bankalığın bir çalışması olup olmadığını sordu.

Son yıllarda iklim değişikliklerini de değinen Milletvekili Özcan; “Gerek kendi bölgemde gerekse başka bölgelerde aşırı sıcaklara bağlı meydana gelen afetlerde zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması yerine Hükümetin Bakanları, İl ve ilçe müdürleri zarar gören çiftçilerimize Tarım sigortası yaptırıp yaptırmadıklarını soruyorlar. Bundan böyle sigorta yaptırın diyerek sözde teselli ediyorlar. Bu yaklaşım bildiğimiz eski dönemlerde böyle değildi. Zarar gören çiftçiler tespit edilir, en azından zarar ve ziyanlarının bir kısmı karşılanırdı. AKP hükümetleri döneminde çiftçimiz diktiği veya ektiği mahsulün yetiştirilmesi için gerekli ilacı, gübreyi zar zor buluyor. Onlar da yüksek primli tarım sigortası yaptırın diyor. Bu durum bu şekilde sürdürülemez” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi 2006’da çıkarılan Tarım Kanunun 21. Maddesine göre, milli gelirin her yıl en az yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilecekti. Hiçbir zaman yüzde 1'i verilmedi. Geçen 13 yılda tarımsal destek için ayrılan kaynak, Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 1'i yerine yüzde 1'in yarısı oldu. Saray iktidarı çiftçilerimizi görmezden geliyor. Yasanın gerekleri yerine getirilmiyor ve çiftçi her yıl devletten alacaklı konuma düşüyor.  Bu nedenle bırakın zararların karşılanmasını, aslında çiftçinin tüm borçları silinmelidir” dedi.

20200710_suatozcan_2acd8.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif