Konut Kira Artışına İlişkin Yeni Düzenlemeye Göre Kira Artışı Ne Olmalı?

11/06/2022 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN 7409 SAYILI KANUN KAPSAMINDA KONUT KİRA BEDELİNİN ARTIŞI

Ülkemizde yaşanan enflasyondan kaynaklı olarak konut kira bedelleri fahiş miktarda artmıştır. Birçok kişi bütçesine uygun kiralık konut bulamazken mevcut kiracılar da fahiş miktarda kira artış oranlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Kira bedellerinin fahiş miktardaki artışını fırsata çevirmeye çalışan kiraya verenler, yasal artış oranının üzerinde kira artışı talep etmekte, kiracının bu artışı kabul etmemesi durumunda haksız şekilde tahliye talep etmektedir. Tüm bu nedenlerle, kanun koyucu tarafından, konut kira sözleşmelerinde kiracıları korumak amacıyla kanuni düzenleme yapılmıştır.

Türk Borçlar Kanunu’nun m. 344/1 hükmüne göre, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde, tarafların, kira artış oranını, tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) on iki aylık ortalama değişim oranından yüksek olacak şekilde kararlaştırmaları mümkün değildir. Ancak 11 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe giren 7409 Sayılı Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile konut kira sözleşmelerinde kira bedelinin artış oranına ilişkin TÜFE dışında yeni bir üst sınır getirilmiştir.

 7409 Sayılı Kanun’un 4. Maddesiyle Türk Borçlar Kanunu’na Geçici Madde 1 eklenmiştir. Bu maddeye göre: “Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1/7/2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde yirmi beşini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde yirmi beşin altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344 üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.”

Öncelikle belirtmek isterim ki kira artış oranına ilişkin getirilen %25’lik yasal üst sınır yalnızca konut kira sözleşmelerinde geçerli olup işyeri kira sözleşmelerini kapsamamaktadır. Bu doğrultuda, işyeri kira sözleşmelerinde, yasal üst sınır olarak yalnızca TÜFE on iki aylık değişim oranı uygulanmaya devam edecektir.

Ayrıca bu kanuni düzenleme yalnızca 11/06/2022 ile 01/07/2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulama alanı bulacaktır. Yeni bir kanunla süre uzatılmadığı takdirde, yenileme dönemi 01.07.2023 tarihinden sonrasına rastlayan kira sözleşmeleri bu hükümden etkilenmeyecektir.

 7409 Sayılı Kanun’un 4. Maddesiyle Türk Borçlar Kanunu’na eklenen Geçici Madde 1’e göre, konut kira sözleşmelerinde, 11/06/2022 ile 01/07/2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar kira bedelinin %25’ini geçemeyecektir. Eğer ki kira sözleşmesinde belirlenen kira artış oranı kira bedelinin %25’ini geçmesi durumunda, kira bedelinin %25’in üzerinde belirlenen miktarlar geçersiz kabul edilecektir. Bir önceki kira yılının TÜFE on iki aylık ortalamalara göre değişim oranının %25’in altında kalması halinde ise %25lik oran değil TÜFE değişim oranı uygulanacaktır.

Kira artış oranına %25’lik sınırlama getiren işbu kanuni düzenleme, Türk Borçlar Kanunu’nun m. 344/3’te düzenlenen 5 yıldan uzun süreli veya 5 yılın sonunda yenilenen kira sözleşmelerinde açılabilecek kira tespit tespit davaları açısından bir değişiklik getirmemiştir. Buna göre, 5 yıldan uzun süreli veya 5 yılın sonunda yenilenen kira sözleşmelerinde, kira bedelinin emsal kira bedelleri, kiralananın durumu ve tüketici fiyat endeksindeki değişim oranı gözetilerek yeniden belirlenmesi mahkemeden talep edilebilecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Seher Çıngıl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.



Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?