HAYAL GÜCÜ, YARATICILIK…

             Seçim önündeyiz, hani derler ya; ortalık toz duman ve öyle. Anketler birbirini kovalıyor, partililer ve partiler birbirlerini kurum veya kişilik olarak hırpalıyor. İçi boş, niteliksiz, kişiliksiz veya kof bir seçim süreci yaşıyoruz. Diyeceksiniz ki, hay huy içerisinde; nereden çıktı bu yaratıcılık ve hayal gücü? Öyle demeyelim. Aslında politikacılar dâhil, akademisyenler ve dünyanın her yerinde aklı başındaki herkesi heyecanlandırıyor: Yaratıcılık ve hayal gücü

             İnsanlar olarak türümüz eşsiz hayal gücüne sahiptir. Karmaşık fikirler oluşturma, sonra da bu düşün, düşünce ve düşünmeleri hayata geçirme yeteneğimiz, başka hiçbir yaşam formunun veya makinenin kapasitesinin yetemeyeceği bir dizi bilişsel süreci gerektiriyor. Bizler içinse böyle şeyler yapmak büyütülecek bir iş değil. İster yemek hazırlıyor, ister bir arkadaşımıza muzipçe bir ileti atıyor olalım, sürekli yapageldiğimiz bir şey, karmaşık fikirler oluşturup sonra da hayata geçirmek. Biz bunları günlük faaliyetler sayıyor olabiliriz, ancak gene de hayal gücü ve yaratıcılık gerektiriyorlar. İyi beslendiğinde en olağandışı şeyleri başarmamızı sağlayabilen düş ürünü bir doğal yetenektir hayal gücü; yaratıcılığın özüdür.

              Hayal gücümüzü kullanmak zihnimizi ve yaşam deneyimimizi zenginleştirir ve canlandırır.  Düşündüğümüzde, beynimizi çalıştırdığımızda kendimize geliriz. Şimdiye kadar hiç meraksız veya kayıtsız tipte bir sanatçıya rastlamadım. Aynısı başarılı şefler, bahçıvanlar, spor koçları ve açıkçası kendi konusundan tat alan ve yenilik yapmaya gönüllü herkes için de geçerli. Gözlerinde elle tutulur bir yaşam kuvveti yayan bir parlaklık taşır tüm bu insanlar. Yaratıcı olmanın ve hayal gücünün böyle bir etkisi vardır.

               Bu doğuştan gelen yeteneği nasıl işler duruma getiririz? Nasıl yaratıcılığımızı otomatik pilottan çıkarıp öncelikle kendi yaşamlarımıza ve belki de dünyadaki tüm insanların yaşamına değer katabilecek orijinal, gözü pek anlayışlar, kavrayışlar ve kavramları doğurabiliriz? Ve daha özgül, ayırt edici olarak; maddi ve uğraşmaya değer bir şeylere dönüşebilecek, yenilikçi düşüncelere çıkan yolları bulabilmek için hayal gücümüzü nasıl tetikleyebiliriz? Yıllardır bu sorular zihnimi meşgul ediyor. Başlangıçta yeni fikirler ve yaratıcı insanlar beni etkisine aldığı içindi bu ilgi. Ve ardından eğitimcilik, muhasebecilik ve sanat dünyasında çalışan, şimdi ise arada sırada makaleler üretmek ile yazılar yazmak, mesleğimin bir parçası oldu.

               Yaratıcı yetenek hepimizin sahip olduğu bir şeydir, bu kadarına hiç şüphe yok. Doğru, bazı insanlar müzik bestelemekte diğerlerinden daha yetenekli olabilir, ama bu beste yapamayanların “yaratıcı olamadıkları”, “hayal kuramadıkları” anlamına gelmez. Gerçek şu ki, hepimiz o ya da bu türde yaratıcılıklar yapabilecek kabiliyetteyiz. Her birimiz zamanın ve mekânın dışına çıkma ve birbiriyle veya içinde bulunulan zamanla bağdaşmaz soyut fikirleri ve çağrışımları dikkate alma ve kavramsallaştırma kapasitesine sahibiz. Gündüz düşleri kurarken veya yorum yaparken, hatta yalanlar söylerken yapıyoruz bunu.

               Yaratmak ve hayal kurmak için kendimize güven esastır. Sanatçıysak resim yapmalı, heykel yontmalı veya yazmalıyız. Yaptığımız herhangi bir işte araştırmacı, sorgulamalı, kararlı ve istikrarlı olmalıyız. Sahneye çıkmak veya şarkı söylemek için izin almayı beklememeli ve çıkarak gerekeni yapmalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Kara - Mesaj Gönder

# tüm, bir, daha, alan

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.

01

Sultan Ak - Güzel bi yazı olmuş bazen imkanlar verilmez ama bi şekilde cabalamak emek vermek boş boş beklemekden iyidir bi şekilde karşılıgını alcamıza inammak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Mart 12:53