MUHASEBECİLER VE HAFTASI

           

İnsanoğlunun yerleşik düzene geçtiği ve mülkiyet ile üretim araçlarının belirli kişi veya zümrelerin egemenliğinde toplanmaya başlaması ile başlayan bir meslek muhasebecilik. Toplumsal iş bölüşümü detaylandıkça, yönetim ve ulusal egemenliklerle birlikte meslekte detaylanarak bugüne geliyor muhasebe mesleği.

            Türk tarihinde muhasebe mesleği, Rum veya Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Acemlerle başlıyor beylikler, Osmanlılar ve Cumhuriyet dönemi olarak bugüne geliyor muhasebecilik. Aradan yüzyıllar geçtikten sonra otuz iki yıl önce ilk yasal düzenlemesi yapılıyor. 01/06/1989 tarihinde on iki temel kavramı esas alarak gün yüzüne çıkıyor muhasebecilik ve bir kanunla yasal statüsüne kavuşuyor.

            Bu kavramlardan birincisi, toplum çıkarlarının gözetilmesi için sosyal sorumluluk; ikincisi, işletmelerin sahip, yönetici, ve personellerinden ayrı kişiliğe sahip olduğuna esas kişilik; üçüncüsü, işletmelerin faaliyetlerini bir süreye bağlı olmaksızın sürdüreceğini tanımlayan işletmenin sürekliliği; dördüncüsü, işletmenin sınırsız kabul edilen ömrünün belli dönemlere bölümlenerek her dönemin sonuçlarının bağımsız olarak saptanmasına yönelik dönemsellik; beşincisi, ulusal para sistemi ile işletmenin olay ve işlemlerinin yansıtılmasını sağlayan parayla ölçülme; altıncısı, işletmenin edindiği varlık ve hizmetlerinin elde edilme maliyetlerinin tespitine yönelik maliyet esası; yedincisi, işletmelerin gerçek durumunun usulüne uygun ve objektif belgelere dayandırıldığını tanımlayan tarafsızlık ve belgelendirme; sekizincisi, işletmelerin mali durumunun ve yorumların karşılaştırılabilir olmasını sağlamaya yönelik tutarlılık; dokuzuncusu, işletmelerin mali tablolarının ilintili bulunduğu kişi veya kuruluşlarca doğru karar vermeleri için yeterli ve açık olmasına yönelik tam açıklama; onuncusunun işletmelerin karşılaşabileceği risklerin göz önüne alınmasını sağlayan ihtiyatlılık; on birincisinin, işletmelerin mali olaylarının yapılacak değerleme ve alınacak kararlara ışık tutacak önemlilik; on ikincisinin ise işletmelerin genel olarak işlemlerin biçimleri ile özlerinin paralel olamaması durumunda işlem özünün biçimden önce ele alınmasına yönelik özün önceliği kavramlarından oluşmaktaydı. Ancak uygulamada bu idealist esaslar geçerli, olamadı. Çünkü devlet işletmeler ve şahıslardan kazançlarının yarısından fazlasını dolaylı, dolaysız veya işlem vergileri ile fonlar adı altında, değişik adlarla toplar duruma gelince muhasebeciler arada kaldı.

            İşletmelerin varlıkları ile borçlarını gösteren, adına bilanço dediğimiz mali tablonun T şeklinde şeması vardı. ( T )’nin sol üst köşesinde, kendi bölümünde bulunanları tanımlayan varlıklar yada aktif, sağ üst köşesinde ise kaynaklar veya pasif yazılır ve bölümleri detaylanır. Sol tarafta işletme ve detayları vardır. Sağ tarafta ise mal veya hizmet teslimi sonrası bakiye alacaklıları, kredi veren kurum kuruluş yada bankalar, hiç katkısı olmadan vergi ve diğer yasal ödemeleri bekleyen devlet ile, sermaye benim ve tüm angaryasını çekiyorum diye bekleyen işletme sahipleri yazılıdır. Özetle sağ taraf işletmeden beklentileri olanlardır. İşletme sahibi kasadan elini çekmez tehlikedir. Bankalar faiz oranlarıyla oynar tehlikelidir. Devlet her an yapacağı ki zamanımızda sık sık yapmakta olduğu yasal değişikliklerle tehlikelidir. Kısaca sağ taraftaki işletme için hepsi tehlike içermektedir. ( T ) ‘ nin ayağını oluşturan orta çizgi ise muhasebecidir. Göğsünü siper etmiş, sağ taraftaki beklentililere karşı işletmeyi korumaya çalışır. Ne kadar başarabilirse.

               Başarabilirse çünkü dağlarda otlayan büyük ve küçükbaş hayvanlardan bile bedel tahsili yapılmaktadır, otlakıye bedeli olarak günümüzde. Elektrik anahtarını açar insanlar açtığı anda vergiler, fonlar. Kontağı çevirir insanlar çevirdikleri anda vergiler, fonlar. Ücretle bir yerlerde çalışır insanlar ücretlerinden hemen kesilir vergiler, fonlar, sigortalar. Tarlasında ürettiklerini satar insanlar sattıkları anda vergiler, fonlar.  Noterlerde işlem yapar insanlar vergiler, fonlar. Araç alırlar fatura kesilirken vergiler, fonlar. Araç sahibi olurlar yoldasın diye vergiler, fonlar. Televizyon ve radyo alırlar vergiler, fonlar. Ev arsa sahibi olurlar vergiler, fonlar. Çeşmenin açılması ve suyun akışı ile başlar vergiler, fonlar. Belediye katı atığını alıyorum diye vergiler fonlar. Sayamadığımız onlarca vergiler, fonlar. Tabi bu vergi ve fonlar tamamıyla girdi olarak devlet tarafından insanlardan tahsil edilir. İnsanlar bunların çok azından haberdar olurlar, muhasebeciler ise hepsinden. Dolaylı, direk veya işlem vergileri, harçlar, damga vergileri veya fonlar hepsinin beyan ve bildirimleri onların sırtından geçer. İnsanlar kazançlarının yarısından fazlasının devletçe alındığını görmesiyle kaçma ve kaçırma çabasına düşer, karşılığında devletin kovalamacası başlar ve muhasebeciler arada kalır. Dolaylı, dolaysız kayıt dışılık artar. Kayıt dışılık sisteminin tüm angaryası muhasebecilerin sırtındadır. İdealist ilkeler işlemez hale gelir. Hele birde büyük devlet alacağı bedellerin devletçe silindiği haberleri yayılınca… Değişik adlarla teşvik ve iadeler ile bazı işlem kalemlerinin haksızca vergi kapsamından çıkarılması ise… İşletme sahiplerince devletin sopasıdır muhasebeci. Devlet için ise… Her angaryası ve bildirim yükünü yüklediği muhasebecinin gözünü açmasını istemez, yük üstüne yük sarar muhasebeciye. Hiç bir şey bulamaz ise poşet beyannamesinde poşetin mikron kalınlığını sorar…

              Velhasıl idealizmle karmaşalar arasındadır muhasebeciler. Bu karmaşa içerisinde bir haftalarını daha sessizce yaşadılar. Her yıl olduğu gibi bir Mart ile yedi Mart arası günlerinde.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Kara - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?