İSKİTLER'DEN GÜNÜMÜZE KADIN...!

İskitler, ( Sakalar)önce Karadeniz'in kuzeyinde devlet kurdular. 1000 yıldan fazla yaşayan,  (M.Ö. 8. Y.Y. - M.S.3. Y.Y.) İskitler,  batıda Tuna Nehri'ne, doğuda Çin Seddi'ne kadar olan geniş bozkırlara hakim olan göçebe bir Türk kavmidir. İskitler, iyi at binmeleri, ok ve mızrak atmaları sayesinde 7000 km.lik geniş alana hakim oldular.

Tarihte ilk kadın hükümdar, İskit kraliçesi Tomris (Tomyrus) dir. Tomris, Türkçe 'Demir' anlamına gelir. Tomris, doğum sırasında annesinin ölmesi üzerine babası tarafından bir savaşçı gibi yetiştirilir. Bir baskın sırasında babası da öldürülünce yakınları tarafından gizli bir yere götürülür. Bir baskında yakınları da öldürülünce bir Türk boyu tarafından himaye edilir; savaş eğitimi konusunda kendini yetiştirir.

Tomris, kadınlarında olduğu savaşçılar ile yaptığı bir baskında, babasını öldüren iki kabile reisini öldürür ve halkının başına geçer. Başka bir kabile reisinin savaşçı oğlu Argun ile evlenir. Bir süre sonra doğan oğluna babasının adını verir.

Tomris, ülkesini eşiyle birlikte yönetir. Barışçı bir siyaset izler ve ticarete önem verir.

Bu arada, İran'daki Pers kralı 2. Kiros,  yaptığı seferlerle Anadolu'da Urartu ve Lidya Devletine son verir; M.Ö. 546 yılına kadar tüm Anadolu'yu ve adaları ele geçirir. Yunan anakarasına kadar gider. Babil dahil, Mezopotamya krallıklarına son verir.  Doğu'da Afganistan ve Indus Nehri'ne kadar tüm Orta Asya'yı fetheder. Orta Asya'daki küçük devletler, Pers kralı Büyük Kiros'un hakimiyetine girmiştir. Pers kralı 2. Kiros, İskitler' in sahip olduğu topraklara da saldırır, ama her seferinde başarısız olur; bir elçi aracılığıyla ilişkileri düzeltmek ister ve ülkesine davet eder. Tomris'in eşi daveti kabul eder ve oğlu ve bir heyet ile Kiros'un ülkesine giderler ve tuzağa düşürülerek öldürülür. 2.Kiros, gönderdiği elçi ile; kendisine bağlanması ve evlenme şartıyla Tomris Hatun ile uğraşmayacağını iletir. Tomris, bunun tuzak olduğunu düşünerek evlilik teklifini kabul etmez; kocasını ve oğlunu öldüren Pers Kralını öldürmek için ant içer. Tomris, topraklarında yaşayan tüm boyları (halkları) birleştirir; kadın savaşçıların da olduğu büyük bir ordu hazırlar.

Bütün Dünyaya hakim olan Pers Kralı 2. Kiros, evlilik teklifi reddedilince çok sinirlenir; kendisine karşı gelen Tomris'e ders vermek için, çok donanımlı büyük bir ordu hazırlar.

Her iki ordu geniş bir meydanda karşılaşırlar. Çok güçlü olan Pers ordusunda eğitilmiş köpekler olmasına rağmen, atlı askerlerden oluşan İskit ordusuna komuta eden Tomris, uyguladığı 'sahte geri çekilme' (Sahte Ricat)taktiği ile düşmanı hilal içine çekerek  bozguna uğratmıştır. Zaferi kazanan İskit Kraliçesi Tomris, Pers kralı Kiros'un kesik başını, içi kan dolu fıçının içine atarak şöyle demiştir:

"Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum".

Bütün Dünyaya hükmeden, gücünün doruğunda olan,  Pers Kralı Büyük Kiros, hırsının kurbanı olmuş;  küçümsediği bir kadın tarafından hayatına son verilmiştir.

Sadece İskitler'de değil, Göktürkler'de de kadınlar devlet yönetiminde söz sahibidir. Hükümdarın (Hakan- Kağan) eşi Katun (Hatun) devlet işlerinin görüşüldüğü 'Kurultay'da söz sahibidir. Kağan savaşa gittiği zaman Katun, devlet işlerini idare eder. Sadece devletin üst kademesinde değil, aile hayatında da kadın söz sahibidir.

Günümüzden 2500 yıl önce hükümdarlık yapan, devlet yönetiminde söz sahibi olan, erkeğiyle eşit haklara sahip olan Türk kadını bugün ne durumda?

- Çalışma hayatında, erkekle eşit haklara sahip olamıyor...

- Eğitimli kadınlarımız, iş bulamıyor; bulanlar ise iş hayatından uzaklaştırılıyor...

- Siyaset alanında (muhtarlık, belediye meclis üyeliği, belediye başkanlığı, kamu kurumları idareciliği, bakanlık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı) yeterli seviyede temsil edilmiyor...

- Özel hayatında her şeyine (Kıyafeti, kaç çocuk ve nasıl doğuracağı, gülmesi, makyajı, oynaması) karışılıyor...

- 4'lü parçalı eğitim modeliyle, kız çocukları okuldan koparılarak çocuk yaşta evliliklerin önü açılıyor...

- Kadınları ve  kız çocuklarını katlederek hayattan koparan,  şiddet uygulayan erkeklere yeterli ceza verilmiyor; sanki ödüllendiriliyor!.

- Bilim, kültür ve sanat alanında da kadınlar yeterli temsil edilmiyor.

- Osmanlı Döneminde, köle pazarlarında satılırken, Cumhuriyet rejimi ile vatandaş olan kadınların kazanımları elinden alınmaya çalışılıyor...

Yılda bir gün, 8 Mart, 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde yürüyüş yapan kadınlar, müzikle zıpladığı için gözaltına alınıyor...

- 'Kadınların en önemli görevi anneliktir' denilerek kadınlar, çalışma hayatından uzaklaştırılarak  eve hapis edilmek isteniyor.

Bir toplumun yarısını oluşturan kadınların yüzü güler ise tüm toplumun ve Dünya'nın yüzü güler.

Tarih boyunca kadınlar; gücün, üretimin, bereketin, değişimin ve mücadelenin sembolü olmuştur.

Tarihte ilk Türk kadın hükümdar olan Tomris'i,

Kurtuluş Savaşı'nda mücadelenin sembolü olan kadınlarımızı ve onlara gerçek değerini veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve O'nu dünyaya getiren Zübeyde Hanım'ı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Işıklar içinde uyusunlar.

"Ey, kahraman Türk kadını!

Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

Mustafa Kemal Atatürk.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ta, 2021 yılında doğalgaz altyapısının tamamlanacağına inanıyor musunuz?