19 MAYIS RUHU!..

19 Mayıs 1919, Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır ve Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcıdır.
1. Dünya Savaşı sonunda ağır bir yenilgiye uğrayan Osmanlı imparatorluğu ile, 30 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzalayan Galip Devletler (İngiltere, Fransa, İtalya ve sömürgeleri) hemen Türk topraklarını işgale başladılar.
İşgalci devletlere karşı Anadolu ve Rumeli topraklarında direniş için cemiyetler, silahlı direniş birlikleri kurulmaya başlandı.
İngilizlerin desteğindeki Yunanlılar 15 Mayıs'ta İzmir'i işgal ettiler. İzmir- Konak Meydanı'nda Yunanlı askerlere karşı ilk defa silahını ateşleyen Gazeteci Hasan Tahsin olmuş ve orada şehit edilmiştir.
İstanbul Boğazı ve limanı İngiliz- Fransız donanmalarının işgali altındadır. Bütün önemli noktaları ele geçirirler. Samsun ve çevresinde Rum çetelerinin Türklere uyguladığı şiddete karşı Türklerin karşılık vermesinden rahatsız olan İngilizler, Padişah Vahdettin' den buradaki karışıklığın düzeltilmesini istediler.
Padişah Vahdettin'in izniyle, başarılı bir subay olan Mustafa Kemal Paşa, 9. Ordu Müfettişi olarak atanır; görevi ise Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki karışıklığı düzeltmek ve bir rapor hazırlamaktır.
Mustafa Kemal Paşa'da Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak düşüncesi içindedir. Ancak niyetini gizler.
16 Mayıs 1919'da, kaptanlığını İsmail Hakkı'nın yaptığı, 41 yıllık bir gemi olan Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan yola çıkarlar. İngiliz Torpidosunun takibinden kurtulmak için rota değiştirerek ve Karadeniz'in azgın dalgaları ile boğuşarak 4 günlük bir çetin yolculuktan sonra 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun'a ayak basarlar.
Samsun'dan hemen Havza'ya giderler ve yavaş yavaş halkın direnişi bastırmak için gönderildiği halde direnişi örgütlemek için mücadele edilir. Amasya Genelgesi yayınlanır; Vatanın bütünlüğü ve Milletin bağımsızlığının tehlikede olduğu; milletin kendi kaderini belirlemesi gerektiği belirtilir.
Daha sonra Erzurum ve Sivas Kongreleri yapılır. Sivas Kongresi yapılacağı zaman; toplantının basılacağı söylentisi, Mustafa Kemal Paşa hakkında verilen idam fermanı ve bütün engellemelere rağmen Sivas Kongresi, 4- 11 Eylül 1919'da yapılır; işgallere karşı kurulan tüm yararlı cemiyetler, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilir. Kış şartlarında aylarca süren yolculuktan sonra, Mustafa Kemal Paşa başkanlığındaki heyet 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelir.
Osmanlı Mebusan Meclisi, İşgal Devletleri tarafından basılıp dağıtıldığı için, Vatanın kurtuluşu ve Milletin bağımsızlığı için Ankara'da bir Milli Meclis kurulması kararlaştırılır.
23 Nisan 1920'de TBMM açılır. Yeni Meclis, yurdumuzun düşman işgalinden kurtulması için;
hem işgal kuvvetlerine, hem Padişah ve hükümetine karşı, hem de padişah ve işgal devletlerinin kışkırtığı ayaklanmalara karşı mücadele edecektir.
Güney'de Fransızlara, Doğu'da Ermenilere karşı,
Batı'da İngilizlerin desteğindeki Yunanlılara karşı; 1. ve 2. İnönü savaşları, Sakarya Savaşı, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Savaşları yapılır...
Ve.. 30 Ağustos 1922'de, eskilerin deyişiyle 'Yedi Düvele karşı' kesin zafer kazanılır.
Türk Ulusunun onurunun kurtulması... Yok edilmek istenirken küllerinden yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin doğması...
'19 Mayıs Ruhu'nun bir sonucudur... Bu ruh, sonsuza dek Türk Ulusu ile var olacaktır.
'Kurtuluş Savaşı olmadı'; 'İngilizlere ve Yunanlılara karşı savaşılmadı';
'keşke Yunan kazansaydı' diyenler; büyük önderimiz M. Kemal Atatürk'e hakaret edenler, Türkleri tarihten silmek isteyen Emperyalist milletleri ve en çok da Yunanlıları sevindirir.

Mustafa Kemal Atatürk'e 'ne zaman doğdunuz' diye sorulduğunda: '19 Mayıs' demiştir.
Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Türk Ulusu'nun doğum günü kutlu olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?