İMPARATORLUKLAR MEZARLIĞI; AFGANİSTAN.

Afganistan, Orta Asya'nın güneyinde yer alan; doğuda ve güneyde Pakistan; batıda İran; kuzeyde Türkmenistan; Özbekistan ve Tacikistan; kuzeydoğuda Çin ile komşu olan bir ülkedir.
Etrafı dağlarla çevrili, zengin maden kaynaklarına sahip; dünyanın uyuşturucu merkezi konumunda olan
Afganistan; çok sayıda farklı aşiret ve etnik grupların yaşadığı, farklı dillerin konuşulduğu, farklı kültürlerden oluşan bir ülkedir.
Emperyalist devletlerin işgaline uğrayan Afganistan toprakları, uzun yıllar boyunca süren savaşlara rağmen işgalci devletlerin mezarlığı olmuştur.
İlk olarak, 1839- 1842 yılları arasında Britanya İmparatorluğu ile Afganistan Emirliği arasında savaşta; İngilizler, iki defa Kabil'i ele geçirdiler; ancak direniş karşısında ikisinde de geri çekilmek zorunda kaldılar.
İkinci işgal; Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev'in Kızıl Ordu'yu Aralık 1979'da, Afganistan'a göndermesiyle olmuştur. Rus işgali sırasında, Pakistan istihbarat servisi(ISI) tarafından, Pakistan'da kurulan medreselerde mücahitlere dini ve askeri eğitim verildi. Bu öğrenciler, Taliban'ın temelini oluşturdu. Taliban, Peştuca ( Afganistan ve Pakistan dili) "Talebeler" anlamına gelir.
Taliban, Pakistan'da doğdu; ama ABD, Suudi Arabistan'dan gelen yüklü para desteğiyle kısa sürede ve halkın desteğiyle çok güçlendi.
Direnişe daha fazla dayanamayan Sovyetler Birliği askerleri 1989'da Afganistan'dan çekilmek zorunda kaldı.
Ve... Sonunda...
Sovyetler Birliği Devleti'de 1991 yılında dağıldı.
Ancak, Rusya'nın desteğiyle Afganistan'da kurulan Afgan yönetimi, 1992'ye kadar iktidarda kaldı.
Pakistanlı araştırmacı gazeteci Ahmet Rashid'e göre; Pakistan'da, 1971'de 900 olan medrese sayısı 1988'de, 8 binin üzerine çıktı.Ayrıca sınırlarda kayıt dışı 25 bin okul vardı. Bu okullarda dini ve askeri eğitim gören mücahidlere ABD'nin 1985'de yaptığı para yardımı 250 milyon dolara, daha sonra da yıllık 650 milyon dolara ulaştı.
1985'de ABD Başkanı Ronald Reagan, mücahidlere Stinger uçaksavar füzesi verilmesi kararını verdi ve bu silahlar Pakistan aracılığıyla Afganistan sınırında İslamcı gruplara dağıtıldı.
Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra, ABD ile Rusya arasındaki soğuk savaş bitince ABD, bir süre bocaladı. Ancak, ABD'nin güçlenmesi için yeni bir düşman gerekliydi...
El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in adamlarının 11 Eylül 2001'de, ABD'de gerçekleştirdiği, ikiz kulelerin terör eylemiyle yıkılmasını bahane ederek; kendisinin besleyip büyüttüğü Taliban'a savaş açtı ve 2001 yılında Afganistan'ı işgal etti.
ABD birlikleri ve ABD'nin eğitip, donattığı Afgan birlikleriyle Taliban birlikleri arasında, 20 yıl boyunca kanlı savaşlar yaşandı. Sonunda yenilgiyi kabul eden ABD ve NATO ülkeleri, 11 Eylül 2021'e kadar Afganistan'dan çekileceğini açıkladı. ABD , hava desteğini çekince Taliban, kısa sürede Afganistan'ın bütün şehirlerini ve en son başkent Kabil'i ele geçirdi.
Taliban, ele geçirdiği şehirlerde yaşayan insanlara karşı katı şeriat kuralları uyguladı:
- Şeriata dayalı Anayasa yürürlüğe girdi ve Hanefi mezhebi üstün tutuldu.
-Şeriatın günlük hayatta uygulanması için Emr-i bil Maruf( İyiliği emretme) Bakanlığı kuruldu.
-Kız çocuklarının okula gitmesi, kadınların çalışması yasaklandı. Kadınlar, toplumdan soyutlandı ve eve hapsedildi.
- Kadınların yanında aile bireyi bir erkek olmadan dışarı çıkması yasaklandı. Kadına 'Burka'( Kafesli çarşaf) giyme zorunluluğu getirildi. Peçesini açan kadınlara kırbaç cezası verildi.
- Erkeklere takke ve sakal zorunluluğu getirildi. Sakalını kesenlere 6 aydan başlayan hapis cezası verildi.
-Ayrıca, erkeklere evine en yakın camide 5 vakit namaz zorunluluğu ve görevliler tarafından camide yoklama zorunluluğu getirildi. Mazeretsiz camiye gitmeyenler cezalandırıldı.
- Televizyon, bilgisayarlar, Laptoplar şeytan işi sayıldığı için yasaklandı ve kırıldı.
- Namaz sürelerini bilmeyenler kırbaçlandı.
- Haklarında şikayet olan( eşi dışında bir erkekle cep telefonu ile konuştu diye)kadınlar, meydanda kırbaçlandı.
- Afgan Televizyonunun yayını durduruldu. Fotoğraf, resim, müzik, heykel İslam'ı bozduğu gerekçesiyle yasaklandı.
Hatta geçenlerde bir komedyen, halkı güldürdüğü gerekçesiyle kafası kesilerek idam edildi.
- Bütün okullar, medreseye dönüştürüldü. Ders kitaplarındaki görseller yok edildi.
- Medreselerde 3. sınıftan itibaren erkek öğrencilere en az 3 m.olmak üzere sarık sarma zorunluluğu getirildi.
- İslam Devleti'ne karşı gelenler, 'hain' ilan edilerek idam edildi.
- Çeşitli sebeplerle çok sayıda kişinin eli kesildi; kesilen eller şehir merkezinde sergilendi.
-İdamlar, Recm( Kadının bedeninin kuma gömülmesi ve kafasına atılan taşla öldürülmesi) cezaları, el kesmeler Cuma namazından sonra gerçekleştirildi ve halka seyrettirildi.
- Resmi kurumlarda Peştu dili zorunlu kılındı.
-Toplu taşıma araçlarındaki aynalar, kadınlara bakılacağı gerekçesiyle kaldırıldı.
-Ele geçirilen şehir ve köylerdeki azınlıklar( Hazara'lar) toplu halde katledildi. Kadınlar ve çocuklar öldürüldü.
******

ABD Başkanı Biden, Temmuz ayında yaptığı konuşmada: "Kalmamızı isteyenlere, daha kaç bin Amerikan askerinin hayatını riske atmaya hazırsınız diye sormak istiyorum" demiştir.
ABD ve NATO ülkelerinin güvenlik gerekçesiyle çekildiği Afganistan'dan Türkiye'nin, Kabil Havaalanını işletmesi gibi tehlikeli bir görev, Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesiyle şimdilik ortadan kalktı. Aksi takdirde, Türk askeri, yılanların ve akreplerin dolu olduğu bir ortama atılacak; çok zarar görecekti. 'Her şerde bir hayır var' dedikleri bu olsa gerek.
Ama, MHP lideri Devlet Bahçeli ve bazı siyasiler, Türk askerinin güvenlik ve teknik yönden Afganistan'da Taliban'a destek vermesini istiyorlar.
Türk askerini ateşe atmak yerine; ülkemize her gün kaçak olarak giren 1500 kişi kadar düzensiz Afgan mültecilerin ülkemize girmesi önlenmeli; ya da belli yerlerde kamplarda tutulmalıdır.
Ülkemiz, 5 milyona yakın Suriyeli göçmene ev sahipliği yapıyor. Ama, Taliban korkusu nedeniyle, ya da ABD'nin yönlendirmesiyle gelen milyonlarca Afganlıyı (zaten ekonomik yönden çok zor durumda olan, kendi insanları açlık sınırının altında yaşayan) Türkiye Cumhuriyeti Devleti bakamaz.
Kendi çıkarları uğruna, milyonlarca insanın ölümüne sebep olan Emperyalist ülkelerin mezarlığı olan, hayalet şehirlerin ülkesi olan Afganistan'dan Ortaçağ'ı andıran gelenekleri ve kültürleri ile gelen milyonlarca Afgan mülteci ülkemizin beka sorunu(var olma) olacaktır.
Mültecilerin yaşadığı bazı şehirlerde Türklere karşı yaşanan kötü olaylar; İstanbul'da, Pakistanlı ve Ordu'da, Iraklı mültecilerin kendi aralarında yaşanan korkunç kafa kesme olayları da Türkleri çok tedirgin etmiştir.

İyilik ve kötülük bulaşıcıdır...
Kötülüklere karşı iyilikleri çoğaltalım...
Türklerin sevgiye ve hoşgörüye dayalı olan İslam inancına;
laik, sosyal ve hukuk devleti ilkelerinden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sahip çıkalım...

Türk Ulusu'nun,
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sonsuza dek yaşaması için birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?