BARIŞ..!

Bugün, 1 Eylül, Dünya Barış Günü.
2. Dünya Savaşı, Hitler Almanya'sının 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etmesi üzerine başladı.
Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi olan ülkeler, savaşın başladığı bu tarihi unuturmamak için 1 Eylül'ü " Dünya Barış Günü" olarak ilan ettiler. Bu gelenek bugüne kadar devam ediyor.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981'deki 57. oturumunda Genel Kurul'un açılış günü olan her Eylül'ün 3. Salı gününü "Uluslararası Barış Günü" ilan etmiştir.
21 Eylül'de Birleşmiş Milletler Merkezi'ndeki "Barış Çanı" çalınır. Savaşlarda ölen milyonlarca insanın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralardan yapıldı.
Çanın üzerine "Yaşasın Tam Dünya Barışı" yazısı kazındı.
2.Dünya Savaşı'nı bitiren, ABD'nin, Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine attığı atom bombaları olmuştur. Hiroşima'ya atılan atom bombasının saatinin 08:15 olarak belirlenmesi; o saatte daha çok insanın dışarıda olmasıdır ve daha çok insanın ölmesi istenmiştir. ABD amacına ulaşmış; milyonlarca insan atom bombasının etkisiyle yanarak ölmüş, pek çok insan yaralanmış ve yayılan radyasyon nedeniyle yıllarca sakat doğumlar ortaya çıkmıştır.
2. Dünya Savaşı sonunda 70- 80 milyon insan; soykırım, açlık, katliam ve salgın hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.
2. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'de Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü, izlediği akılcı politika ile Hitler'in tehdidine rağmen savaşa girmedi; Anadolu'da yapılan tarım üretimi ile Dünya halklarının açlıktan ölmesini önledi ve ekonomiyi geliştirdi.
O zaman Türkiye, Dünya devletlerini beslediği için ülkemizde bazı temel ihtiyaçlar için kuyruklar yaşanır. Bir gün, ekmek kuyruğunda bekleyen bir çocuk, İsmet İnönü'yü görünce: "Bizi aç bıraktın" diye bağırınca, O' da, çocuğa:" seni aç bıraktım ama yetim bırakmadım" der.

* * * * * * * * * * * * * * * * *
Binlerce yıldan beri toplumlar, egemenlik alanlarını genişletmek için hep savaşmıştır.
Bu savaşlar sonunda; devletler, imparatorluklar yıkılmış; yeni krallıklar ve devletler kurulmuştur. Ama, savaşlar nedeniyle insanlar hep acı çekmiştir.
Günümüzde de savaşlar son teknoloji silahlarla (kimyasal dahil) yapılıyor ve bu savaşlar sırasında olan masum insanlara, kadın ve çocuklara oluyor...
Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, Tunus'da, Somali'de ve Afganistan'da yaşanan savaşlar sonunda hep acılar yaşanıyor...
Milyonlarca insan, ölüm korkusu, özgürlük ve yaşama tutkusu nedeniyle komşu ülkelere göç ediyor...
Dağlar, çöller, nehirler, denizler aşılırken de çok dramlar yaşanıyor ve pek çoğu da hayatını kaybediyor.
Tabi, savaşlarda en çok acıyı kız çocukları ve kadınlar çekiyor; işgalci kuvvetler tarafından ganimet gibi görülerek tecavüz ediliyor, kaçırılıyor ve işkence edilerek öldürülüyor. 'Kurtuluş Savaşı' sırasında Yunanlıların işgal ettiği topraklarımızda ana karnındaki bebekler bile dipçiklendi...Kız çocukları ve kadınlar tecavüz edilerek katledildiler.
Irak ve Suriye'nin ABD askerleri tarafından işgali sırasında da aynı dramlar yaşandı. Hatta IŞİD militanları, Suriye'de Ezidi kızlarını esir pazarlarında satarak seks kölesi haline getirdiler.

* * * * * * * * * * * * * * *

Savaşın acımasız ve kanlı yüzünü gören Mustafa Kemal Atatürk, 29 Nisan 1931'de, Türkiye'nin temel siyasetini " Yurtta barış, dünyada barış için çalışıyoruz" diye özetlemiştir.
Gazi Mustafa Kemal Paşa, önce Sovyetler Birliği ile Moskova Antlaşması, Sakarya Savaşı sonunda Fransa ile imzaladığı Ankara Antlaşması ile barışı sağlamış; bu devletlerin desteğini almıştır.
Mustafa Kemal Atatürk,
1934 yılında, Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında imzalanan 'Balkan Antantı' ve 1937'de, Türkiye, İran, Irak ve Afganistan ile imzalanan 'Sadabat Paktı' ile doğuda ve batıda barışı sağlamıştır. Ayrıca, Kurtuluş Savaşı sonunda, İstanbul'un İngiliz işgalinden kurtarılmasını, Boğazlar ve Hatay sorunlarını savaşsız, barış yoluyla çözmeyi başarmıştır.
Atatürk, 40 ülkeyle dostluk antlaşması imzalamıştır. Barışa önem vermesi nedeniyle, Birleşmiş Milletler'den ( Cemiyet-i Akvam)aldığı davet üzerine bu teşkilata girdi.
Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleri çok anlamlıdır:
"Savaş, zorunlu ve hayati olmalı. Milleti savaşa götürünce vicdanımda acı duymamalıyım. 'Öldüreceğiz' diyenlere karşı 'ölmeyeceğiz' diye harbe girebiliriz. Lâkin millet hayatı tehlikeye uğramadıkça savaş bir cinayettir." *
"İnsan, mensup olduğu milletin varlığını ve mutluluğunu düşündüğü kadar bütün dünya milletlerinin huzur ve refahını düşünmeli."
17 Mart 1937- Gazi Mustafa Kemal Atatürk *

Barışta, oğullar, babalarını; savaşta ise, babalar, oğullarını toprağa verir.
Dünya'da yaşanan tüm savaşlara rağmen, barışı korumak için mücadele edenlere selam olsun...
1 Eylül, 'Dünya Barış Günü' kutlu olsun.

* Sinan Meydan- Tarihçi

Atatürk'den İnsanlık ve Barış Dersi- 25. 03. 2019 tarihli yazısı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?