9 EYLÜL!

Türk Tarihinde 9 Eylül, iki açıdan çok önemlidir:
Birisi, 9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluş günü; diğeri ise, 9 Eylül 1923'de Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Fırkası(Partisi)'dır.

Batı Anadolu'yu kendi topraklarına katmak, eski Bizans İmparatorluğunu yeniden canlandırmak ve 'Megali İdea'yı( Büyük Ülkü) gerçekleştirmek isteyen Yunanlılar, İngilizlerin desteğiyle 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal ettiler. Yunanlılar, İzmir'in kuzey ve güney yönünde ilerleyerek pek çok şehrimizi işgal ettiler.

16 Mayıs 1919'da işgal altındaki İstanbul'dan Bandırma Vapuru ile yola çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gelir ve Kurtuluş Savaşı başlar.
Mustafa Kemal, Havza'da bir miting yapar, Amasya'da bir genelge yayınlar, Erzurum ve Sivas'ta kongreler yapar; Vatanın bölünmez bir bütün olduğu, milletin bağımsızlığını yine milletin sağlayacağı belirtilir, milli bir hükümetin kurulması istenir.
Anadolu ve Rumeli toprakları, İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar tarafından işgal edilince, bağımsızlık için çeşitli müdafaa cemiyetleri kurulur.
Sivas Kongresinde, bütün cemiyetler, 'Anadolu ve Rumeli müdafaa-i Hukuk Cemiyeti' adı altında birleştirilir. Önce Kuvayı Milliye'yi oluşturan bu birlikler, daha sonra düzenli orduyu oluşturacaktır.
23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM'nin açılması ile milli mücadele, Meclis aracılığıyla yapılmaya başlanır.
İsmet Paşa komutasındaki Batı Cephesi birlikleri, Yunanlılara karşı Eskişehir yakınında 1. ve 2. İnönü Savaşları'nda zafer kazanır.
Yunanlılar ile yapılan Kütahya- Eskisehir muharebelerinde Türk ordusu yenilince Kütahya, Afyon, Uşak ve Eskişehir Yunanlıların eline geçer.
Yenilen Türk ordusu, Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilir.
1921- Sakarya Savaşı, 1922- Büyük Taarruz (26 Ağustos) ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi(30 Ağustos) ile Yunanlılar bozguna uğratılarak kesin zafer kazanılır; şehirlerimiz birer birer Yunan işgalinden kurtarılır.
İzmir'in işgali ile başlayan Kurtuluş mücadelesi,
9 Eylül 1922'de, Türk ordusunun İzmir'e girmesi ile son bulmuştur. O nedenle her yıl, 9 Eylül'de İzmir'in dağlarında mutluluk çiçekleri açar; coşku ve sevinç doruk noktasına ulaşır.
Yunanlılar, kaybettikleri şehirlerden çekilirken her yeri yakmışlardır; bu yangından İzmir' de nasibini almıştır. Ancak, İzmir, 'Anka Kuşu' gibi küllerinden yeniden doğmuştur.
İlk Belediye Başkanı,
Dr. Behçet Uz'un 1931- 41 yılları arasındaki belediye başkanlığı döneminde İzmir, ekonomi, kültür ve sanat merkezi konumuna gelmiştir.
**********
Anadolu ve Rumeli topraklarının düşman işgaline uğraması nedeniyle kurulan tüm müdafaa-i hukuk cemiyetleri Sivas Kongresi'nde(4-11 Eylül 1919) birleştirilerek 'Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk cemiyeti adını aldı.
Kurtuluş Savaşı'nı kazanan Mustafa Kemal Atatürk, 9 Eylül 1923'de bu cemiyeti 'Halk Fırkası' na dönüştürdü.
29 Ekim 1923'de Cumhuriyet ilan edildikten sonra Parti'nin adı, 'Cumhuriyet Halk Partisi' oldu.( 1924)
CHP'nin simgesi,
6 Ok' tur.( Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik, İnkılâpçılık)
6 Ok'lu bayrağın tasarımı Gazi Eğitim Enstitüsü'nde, Resim- İş Bölümü'nde İsmail Hakkı Tonguç tarafından yapılmıştır.
1935 yılında, CHP Kurultayında, 6 ilke, "Kemalizm" olarak tanımlanmıştır.
5 Şubat 1937'de, bu 6 ilke Anayasa'ya girmiştir.
Atatürk, kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi ile, Türk Ulusu'nu çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak amacıyla; sosyal, siyasal, hukuk ve ekonomik alanında devrimler yapmıştır.
CHP, sınıfsız, imtiyazsız, bütün bir toplumu temsil eden, ulusal bir parti özelliğini taşır.
Güzel İzmir'in kurtuluşunun 99. yılı, CHP'nin kuruluşunun 98. yılı kutlu olsun.

Türk Ulusu'na bağımsız bir vatan bırakan; demokrasi, eşitlik, ulus egemenliği esasına dayanan CHP'yi kuran, bugünlere getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, diğer devlet adamlarını saygı ve minnetle anıyorum.

Gülden Sökelioğlu

Kaynak: Google

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?