LAİKLİK!

'Laik' sözcüğü, Fransızca'dan( Laicus) Türkçe'ye geçmiştir; 'dini ve ruhani olmayan' anlamına gelir.*
Fransız ihtilali sonunda, laiklik; milliyetçilik, eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarıyla birlikte tüm dünyaya yayılmıştır.
Roma imparatorluğu döneminde din adamlarına 'Clerici', din adamı olmayanlara 'Laici' denirdi.*
Laikliğin ingilizce karşılığı 'secularity' dir; din ve devlet işlerinin ayrılması demektir.*
Fransa'da laiklik için, 'Laicite'(Laicisme- Laisizm) terimleri kullanılmaktadır.*
'Laisizm' ise; devlet yönetiminde dinin ve dinsizliğin referans alınmamasını; devletin din veya dinsizlik karşısında tarafsız ve tepkisiz olmasını savunan ilkedir. *
Kısaca, devletin din ve mezhepler karşısında tarafsız olması; hukuk kurallarının dine değil de akıl ve bilime dayandırılmasıdır.

* * * * * * * * * *
3 Mart 1924' de, Halifelik kaldırıldı; Tevhid-i Tedrisat Kanunu( Öğretimde Birlik Kanunu) kabul edildi; Şeriye ve Evkaf Vekaleti(Din ve Vakıf Vekaleti) kaldırıldı.
O nedenle 3 Mart,
3 Devrim Yasası olarak adlandırılır.
Şeriye Vekaleti yerine, Mustafa Kemal Atatürk tarafından, toplumu aydınlatmak; İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları için, T.C Başbakanlığı'na bağlı bir teşkilat olarak kuruldu.*
Laiklik, T.C Anayası'na
5 Şubat 1937 tarihinde girmiş; Türkiye Cumhuriyeti'nin nitelikleri( demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti) değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilkeler arasında yer almıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı,(DİB) 9 Temmuz 2018' de, T.C Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır. *
Geçenlerde, Diyanet İşleri Başkanı'nın protokol sırası, 52. sıradan 40 basamak yükselerek 12. sıraya getirilmistir.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın İlk olarak, Ayasofya Müzesi'nin Camiye çevrilmesinin töreninde, minbere kılıçla çıkması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuması Türk halkının yüreğini ve vicdanını sızlatmıştır. Atatürk ve Türk Milleti, Kurtuluş Savaşı'nı kazanmasaydı, Camilerde ezan sesi yerine çan sesi yükselecekti.
Diyanet işleri başkanı,
Ali Erbaş, Osmanlı dönemi Şeyhülislamı gibi sürekli fetvalar veriyor ve sürekli ön plana çıkartılıyor. Yargıtay binasının açılışını dua ile yapıyor.
Yasama dönemine ara verilen TBMM'nin 1 Ekim'de tekrar açılmasını yine Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş, dualarla yaparsa hiç şaşırmamak gerekir.
Ali Erbaş, sözlerinde; dinin sadece Allah ile kul arasında değil, hayatın her alanında olması gerektiğini söylüyor.
Toplumu oluşturan bireylerin din, dil, cins, sınıf, mezhep farkı gözetmeksizin herkesin yasalar önünde eşit olmasını sağlayan laiklik, inanç ve vicdan hürriyetini de sağlar. Laiklik, ülkemizde yaşayan herkesin(dindar, ateist, Hristiyan, Yahudi, Müslüman'ın( Hanefi, Şafi, Hambeli, Maliki mezheplerine bağlı) barış ve huzur içinde yaşamasının garantisidir. Laiklik ortadan kalkarsa toplumsal barış sona erer ve iç çatışma yaşanır.
Laiklik, aynı zamanda kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik alanda söz sahibi olmasını sağlar.
Bir milletvekili, Laiklik ilkesinin T. C Anayasa' sından çıkarılmasını istemiş...Bu, çok tehlikeli bir düşüncedir...
Anayasa'dan Laiklik ilkesi çıkarıldığında ne Cumhuriyet, ne demokrasi, ne insan hakları, ne kadın ve çocuk hakları, ne hukuk, ne de barış kalır...Hepsi ortadan kalkar, ülkede kargaşa ve iç savaş yaşanır.
Çeşitli dinlerden olan insanların yaşadığı, pek çok etnik kökenin olduğu, çeşitli tarikat ve cemaatlerin olduğu ülkemizde iç barışın, huzur ve güvenin sağlanması için sihirli anahtar ' Laiklik" tir...
'Din, elden gidiyor' düşüncesiyle tarihimizde ve Dünya tarihinde çok kanlı olaylar yaşanmıştır...Kurtuluş Savaşı'nda bir yandan düşman birlikleri ile savaşılırken, diğer yandan Osmanlı Padişahı Vahdettin'in (Halife'nin) ve İngilizlerin kışkırtması ile oluşturulan Halife Ordusu( Kuvayı İnzibatiye) ile savaşılmış; Anadolu'nun pek çok yerinde çıkan ayaklanmalar bastırılmış, boşuna kardeş kanı dökülmüştür.
Cumhuriyet döneminde, Atatürk, çok partili döneme her geçmek istediğinde ayaklanma çıkmış; Cumhuriyet boğulmak istenmiştir.( Şeyh Sait İsyanı-1925 Menemen Olayı- 1930)
Laikliğin olmadığı Ortadoğu ülkeleri, İran, Irak, Afganistan gerçeği ortada iken, herkesin 'Laiklik' ilkesine sımsıkı sarılması gerekir.
Laiklik ilkesini yok etmek isteyenlere karşı uyanık olunmalıdır. Çünkü, Laiklik, iç barış ve huzurun çimentosudur.
Atatürk, İslam dininin doğru bir şekilde öğrenilmesi için, Elmalılı Hamdi Yazır'a, Kuran- ı Kerim'in Türkçe açıklamalı bir şekilde yazılmasını istemiştir.

" Bizi yanlış yola sevk eden soysuzlar bilirsiniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz...
Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harabeden, fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir." *

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

* Kaynak- Google

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?