İDEAL BİR YÖNETİM ŞEKLİ...CUMHURİYET!

Cumhuriyet, egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olmasıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış. Daha sonra yayınladığı Amasya Genelgesi', Erzurum ve Sivas Kongereleri'nde,
23 Nisan 1920'de açılan TBMM'de kişi egemenliği yerine, millet egemenliğini esas almıştır. Ancak yeni doğan çocuğun adı, 29 Ekim 1923'de, "Cumhuriyet" olarak ilan edilmiştir."
Mustafa Kemal Atatürk, 28 Ekim 1923'de, arkadaşlarına: " Efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" demiştir. 29 Ekim 1923 günü sabahında, TBMM, Cumhuriyet'i ilan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'i Türk gençliğine armağan etmiş; " Türk Milleti'nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir"* demiştir.
1925'de çıkarılan bir kanunla "Milli Bayram" olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, daha Harp Okulu öğrencisi iken; 1789 Fransız ihtilali'ni yaratan ünlü düşünürler J.J.Rousseau ve Montesqueau'nun eserlerini Fransızca orijinalinden okumuş, Tevfik Fikret'in özgürlükçü şiirlerinden etkilenmiştir.
1914 yılında, ataşemiliter( askeri ataşe)olarak tayin edildiği Sofya'ya giderken arkadaşı Kazım Özalp'e Osmanlı Devleti ile ilgili şöyle demiştir:
" Bu hanedandan ülkeye huzur yoktur. Diktatörlük ise ulusları mutlu ve gönençli kılmaz. Devletin esasını Cumhuriyet ilkelerine göre hazırlamak gerekir."- (Atatürk'ten Anılar)- s.26
Anayasa Komisyonu Başkanı Yunus Nadi,(Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusu,siyasetçi- Doğum-Fethiye/ Muğla-1879- Ölüm- Cenevre/İsviçre-1945) Kuvayı Milliyeci olarak, Meclis kürsüsünde şöyle konuşmuştur:
"Meclisimiz, başından beri kurucu meclis olarak yeni bir devletin kuruluşunu gerçekleştirmiştir." diyerek, Meclis'in 23 Nisan 1920'de açıldığından beri Cumhuriyet ile yönetildiğini belirtmiştir.
29 Ekim 1923' de TBMM'nin kabul ettiği kanunla Anayasa'nın 1. maddesine şu cümle eklenmiştir:" Türkiye Devleti'nin yönetim şekli Cumhuriyettir."
Anayasanın 2. maddesine göre; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin nitelikleri olan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmiştir.
Anayasa'nın 3. maddesine göre Bayrağının ay yıldızlı al bayrak, dilinin Türkçe, Marşı'nın, İstiklal Marşı ve başkenti Ankara olduğu ilkesi benimsenmiştir.
Anayasanın 4. maddesine göre; ilk 3 maddenin değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesi dahi teklif edilemeyeceğidir.

*. *. *

" Türk Milleti'nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir."
diyen Atatürk'e bağlı nesiller olarak; Cumhuriyet'i sonsuza dek koruyacağımıza , saldırılara karşı yılmadan mücadele edeceğimize söz veriyoruz.

Cumhuriyet; erdemli, onurlu insanların eşit bir şekilde, kardeşçe, barış içinde, özgür ve mutlu yaşadığı bir yönetim şeklidir.
Bu yönetim şeklini Türk Milleti'ne armağan eden, eşsiz lider, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum... Işıklar içinde uyusunlar.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN
98.YILI KUTLU OLSUN...
VE...SONSUZA DEK YAŞASIN...!

* Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri( C. 3- s.79)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ın en tanınmış antik kenti sizce hangisi?