TEMİZ ENERJİ..!

G20 ülkeleri zirvesinde,
6 yıl önce Paris Anlaşması(2016) ile küresel ısınmanın 1,5 dereceye kadar indirilmesi konusundaki hedefini 31 Ekim 2021'de, Roma zirvesinde yinelediler.
Ayrıca, karbon salınımını bu yüzyılın ortasına kadar durdurmanın öneminden bahsettiler ama, evlerde kömür tüketiminin aşamalı olarak bırakmak için ne yapılacağı açıklanmadı.
İskoçya'nın Glasgow kentinde yapılacak olan 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı(COP26),
1 Kasım 2021'de başladı. 12 Kasım'da bitecek olan bu konferansta, 100 den fazla dünya lideri, Ormanlar ve Arazi Kullanımına İlişkin Liderler Bildirisi'ni imzaladılar; 2030'a kadar orman kaybı ile arazilerin bozulmasını durdurmayı ve bu durumu tersine çevirmeye söz verdiler.
Bu bildirgede; ormanları ve diğer karasal
ekosistemleri korumak, restorasyonlarını hızlandırmak, sürdürebilir kalkınmayı teşvik etmek, kırsal geçim kaynaklarını geliştirmek, sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğini teşvik edecek politikaların tasarlanması, yerel topluluklara destek sağlanması; hedefe ulaşmak için 12 milyar dolar kamu ve 7.2 milyar dolar özel sektör finansmanı aktarmak da vaatleri arasında yer alıyor.
Glasgow'da yapılan zirvede bu bildirgeyi imzalayan 110 ülke arasında, Dünyanın akciğeri olan, Amazon Ormanları'nın keserek yok etmeye çalışan Brezilya'da var.
Glasgow'da, 90 kadar ülke, küresel ısınmanın en önemli sebebi olan sera etkisi yapan metan gazının emisyonunu 2030 yılına kadar 2020 yılı seviyesinin yüzde otuz altına indirme sözünü verdiler. Dünya'da en fazla metan emisyonuna sebep olan Çin, Hindistan,Rusya bu zirveye ve anlaşmaya katılmadı.*
En fazla Karbon dioksit yayan ülkelerde, yıllık toplam ve kişi başına düşen CO2(Karbon dioksit) emisyonları:
(2019 yılı verilerine göre)
Ülke. Megaton. Kişibaşı
Çin. 11.535. 8.1 Ton
ABD 5.107. 15.5 Ton
AB 3.304. 6.5 Ton
Hindistan 2.597. 1.9Ton
Rusya. 1.792. 12.5 Ton
1 Megaton=1.000.000Ton
**
Çin, dünyanın en çok karbon salınımını yapan ülkesi ve bunda en büyük etken de kömüre ve fosil yakıtlara bağımlılıktan kaynaklanıyor.

*. *. *

Glasgow'daki COP26 konferansına çevreciler, aktivistler(İsveçli Greta Thunberg- çocuk aktivist- David Attenbroug- İngiliz Belgeselci), Uluslararası dev şirketler(Microsoft ve Unilever), sivil toplum kuruluşları olmak üzere 300 bin kişinin katılması bekleniyor.
COP26 İklim Konferansı'nda resmi hedefler 4 ana maddede özetlenmiştir:
1- Tüm ülkelerin 2050 yılına kadar net sıfır karbon taahhüdünde bulunması ve küresel ısınmayı 1,5 derecede tutma hedefine yönelik çalışmaların başlaması.
2- İnsanları ve doğal yaşam alanlarını korumak için işbirliklerinin gerçekleşmesi.
3- İklim değişikliği ile mücadele ve uyum çalışmaları için zengin ülkelerden fon sunulması.
4- Paris İklim Anlaşması'nı işler hale getirmek üzere yazılan Paris Kurallar Kitabı'nın tamamlanması.*
Umarım, bu konferanstan çıkan kararlar tüm dünyada uygulanır ve insanlık felaketlerden kurtulur.

Türkiye, Paris Anlaşması'nı 2016 yılında imzaladığı halde daha yeni TBMM'de onayladı. 31 Ekim 2021'de Roma'da yapılan G20 Zirvesi'ne katıldığı halde Glasgow'daki İklim değişikliği ( COP26) konferansına katılmadı. Paris Anlaşması'nı onaylamak ama Glasgow iklim Konferansı'na katılmamak ayrı bir dram.

*. *. *
Küresel ısınmanın etkisiyle yaz aylarında, bütün dünya ülkelerinde ve ülkemizde çıkan orman yangınları sonunda canlıların yaşam alanları yok oldu; cennetten birer parça olan dağlar, koylar, köyler, zeytinlikler, bahçeler yandı.
Yazın ülkemizde orman yangınlarıyla yaşanan can kaybı(insan, hayvanlar, ormanlar, bitkiler), yaşanan acılar, çaresizlikler hepimizi perişan etti.
Yangınların en yakınımızda yer alan Yeniköy ve Kemerköy Santrallerine sıçrama ve patlama korkusu yüreklerimizi ağızlarımıza getirdi.
Küresel ısınmanın, hatalı tarım politikalarının, yanlış sulama çalışmalarının, ülkemizin her yerinde maden arama çalışmalarının, kuş cennetlerine ve tarihi alanlara imar izinlerinin verilmesinin, çok sayıda kurulan barajların ve termik santrallerin etkisiyle ülkemizde dereler, ırmaklar, göller kurudu, her yer çölleşmeye başladı...
Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı Akşehir Gölü kurudu...
Eber Gölü, Acıgöl kurudu ve pek çok gölümüz kurumak üzere...
Sakarya ve Kızılırmak nehirlerinin, Van Gölü'nün ve pek çok gölümüzün suyu azaldı.
Ağrı Dağı ve Cilo Dağı'nda yüzyıllardır hiç erimeyen buzullar erimeye başladı.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne(Nasa) göre, Türkiye 2023'de su fakiri olacak. Dünya genelinde 2085 yılında büyük bir su sıkıntısı yaşanacak. **
Ülkemiz ve Dünya yöneticilerinin acilen küresel ısınmaya ve kuraklığa çözüm bulması gerekmektedir.
Aksi takdirde her yer çölleşecek ve belki de 3. Dünya Savaşı "Su" yüzünden çıkacak. Çünkü, suyun olmadığı yerde hayat da yoktur. NASA, Ay ve Mars'da su arıyor...
Bizler, zengin olan su kaynaklarımızı hoyratça yok ediyoruz..
Kuraklık, sel felaketleri, yangınlar, ormanların ve yaşam alanlarının yok edilmesi, salgın hastalıklar, tarım ve hayvancılığın yok olma tehlikesi, yenilenebilir enerji( Temiz enerji-Güneş, Rüzgar) dururken fosil yakıtların( kömür, petrol) kullanılması, Avrupa ülkelerinde Termik Santraller kapatılırken( İngiltere'de 2 tane kaldı) ülkemizde yeni Termik Santrallerin açılması, Termik santrallere kömür sağlamak için ormanların, köylerin, Antik kentlerin yok edilmesi milletimizin , felaketine sebep olacak ve dolayısıyla dünyanın yok oluşunun zeminini hazırlayacaktır.
Ülkemizi ve Dünya'mızı
el birliğiyle kurtaralım...
Başka bir Türkiye, başka bir Dünya yok.
Bir Kızılderili atasözü şöyledir:
" Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam, paranın yenemeyen bir şey olduğunu anlayacak." ***
Kaynak:
*Cumhuriyet Gazetesi
(3 Kasım 2021 tarihli)
Google
**EC, Küresel Atmosfer Araştırmaları Emisyon Veri Tabanı
* bbc.com
**Sözcü Gazetesi
***Onedio.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülden Sökelioğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?