ADD’den Cumhuriyet Bayramı açıklaması

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Ateş, “Hiç bir gerekçe Cumhuriyet Bayramımızı kutlamaya engel olamayacaktır” diyerek açıklama yaptı.

20202910_add_manset_ecf4d.jpg

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın pandemi gerekçesiyle, gerektiği gibi kutlanmadığını belirterek duruma tepki gösteren bir açıklama yaptı.  

ADD Milas Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Mehmet Ateş, de 28 Ekim’de dernek olarak Atatürk Anıtı’na çelenklerini koyduklarını belirterek, Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılında, bütün unutturma çabalarına karşın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirtti.

29 Ekim nedeniyle ADD Genel Merkezi’nin hazırladığı açıklama metnini basınla paylaşan Milas Şube Başkanı Ateş, şu ifadelere yer verdi: “Emperyalizme diz çöktürerek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz önderliğinde kurduğumuz Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümü kutlu olsun... 97. yıla ne yazık ki buruk ve sıkıntılı giriyoruz…

Dönüştürülen, başkalaştırılan, milli iradeden ve anlayıştan kopartılan, “şahsım yönetimine” evrilen, saray iradesine demirlenen Cumhuriyeti; Atatürk Devrimi esaslarıyla yeniden inşa etmek temel görevimiz ve önceliğimizdir. Ancak, bu şekilde Cumhuriyet idaresi, gerçek kimliğine kavuşmuş olacaktır. Bu hasret, milletimizin ortak talebidir. Atatürk’le, Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kazanımlarıyla hesaplaşma niyetinde olan siyasi iktidarın Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklama girişimini şiddetle reddediyoruz.

Türk milleti, Cumhuriyet Bayramı’nı mutlulukla, neşeyle, gururla, el ele, engelsiz, baskısız, yasaksız ve şahıs yönetiminden uzak kutlamayı istemektedir.

Atatürkçü Düşünce Derneği, milletimizin bu haklı isteğini görmekte, duymakta, anlamakta ve bu isteğe katılmaktadır. Bu nedenle de Atatürk Cumhuriyetini yeniden inşa etmek hedefine, tüm üyeleriyle birlikte, dinlenmeden yürümeye karar vermiştir.

Bu doğrultuda, aşağıdaki hususları milletimizle paylaşmak isteriz. Parlamenter Demokratik Sisteme Geçiş Zorunludur, Lâiklik milli egemenliğin ve milletimizin güvencesidir, Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı Atatürkçü Düşünce’nin kırmızı çizgisidir, Atatürk’ün ekonomi modelini ve sosyal devlet ilkesini hayata geçirmek şarttır, Ulusal, lâik, bilimsel, eşit ve karma eğitim vazgeçilmezimizdir, Cumhuriyetimizin özü demokrasidir, demokrasimizin temeli de cumhuriyettir, Sağlıkta dönüşüm, sağlık sistemimizi iflas ettirmiştir, Doğaya ihanet vatana ihanettir.”

 Ateş, başlıklar altında görüşlerini ifade ettikten sonra; “Çocuklarımıza, Cumhuriyet kazanımlarının yeniden hayata geçirildiği demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına dayanan tam bağımsız bir Türkiye bırakmak zorundayız… Bu hedef bizim! Gençlerimizin; dünüyle, bugünüyle gurur duyacakları, geleceğe umutla bakacakları, yurttaşı olmaktan onur duyacakları yeniden, “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” diye özgüvenle haykıracakları bir Türkiye’yi hep birlikte yaratmalıyız… Bu davet bizim! 2023, Atatürk Cumhuriyetinin yeniden doğuş tarihidir… Bu hasret bizim! Atatürkçü Düşünce Derneği, tüm yurttaşlarımızı, pandemi koşullarına uyarak ve gerekli önlemleri alarak 29 Ekim 2020 Perşembe günü, gün boyunca (saat10.00-18.00 arasında) Atatürk Anıtları’nı çiçek bahçesine dönüştürmeye çağırmaktadır. Milli Bayramlarımızı kutlamaya hiçbir kuvvet, hiçbir gerekçe, hiçbir durum engel olamayacaktır.” diye konuştu.

20202910_add_3_32235.jpg

20202910_add_2_cad82.jpg