Balıkçılar uyarıyor: Bafa Gölü’ne pis su giriyor!

Milas’ta kirlilik ve kuraklıkla gündeme gelen Bafa Gölü’ne Büyük Menderes Nehri’nden pis su akışı olduğunu dile getiren balıkçılar,  pis su akışının biran önce durdurulmasını ve yağışların artmaya başladığı aylarda temiz su akışı sağlanması gerektiğini söyledi.

20200910_kirlilik_manset_6ee41.jpg

Milas’ta uluslararası öneme sahip olan sulak alanlar arasında gösterilen Bafa Gölü’nde yaşanan kuraklık ve kirlilik, bölgedeki canlı yaşamını tehdit ediyor. Göldeki su sirkülasyonunun sağlanamaması, kuraklık ve kirlilik nedeniyle yaz aylarında sık sık yaşanan yosun, beyaz köpük, su çekilmesi ve kötü koku oluşumu bu yıl da tekrarladı.

Gölde gözlenen su çekilmesi bu yıl artarak yer yer kıyıdan 50 ila 100 metrelere kadar ulaştı. Gölde demirli halde duran bazı balıkçı tekneleri, su çekilmesi sebebiyle kıyıda kaldı. Ege bölgesinin en büyük doğal gölü olma özelliği taşıyan Bafa Gölü’nde, kıyı şeridinin bazı alanlarında, alg adı verilen su yosunu oluşumu nedeniyle gölün rengi yeşile dönüştü.

PİS SU AKIŞI ÖNLENMELİ YOKSA AĞIR TABLO KAPIDA!

Geçim kaynağı göl olan balıkçılar, göldeki kirliliğin gündeme gelmesinin ardından Büyük Menderes Nehri’nden Bafa Gölü’ne su salınmaya başladığını belirterek, kapıdaki tehlike hakkında şunları aktardı:

“Göldeki su çekilmesi ve kirlilik haberlerinin ardından aceleyle Büyük Menderes Nehri’nden göle  su verilmeye başlandı. Ancak bu su bir hayli pis bir su. Pis su akışı zaten zor durumda olan gölü daha da kötü bir hale sokmaya başladı, çevre ciddi zarar görüyor. Balık ağları balçıkla, pislikle doluyor. Yağışın artmaya başladığı, nehrin suyunun temizlendiği bir dönemde göle su verilmesi gerekiyor. Bu da Aralık, ocak ayları olabilir.” diye konuştu.

20200910_kirlilik_4_9343b.jpg

SU UYUŞMAZLIĞI, KİRLİLİK GÖLÜN SONUNU GETİRİR

Göl uzmanı Dr. Erol Kesici de zaten kirli olan göle kirli su akışının sağlanmasını büyük bir yanlış olarak nitelendirdi.

Kesici, habermilas.com’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Nasıl insanın bir kan grubu var ise ve kan nakli belirli gruplar arasında yapılabiliyorsa göller için de aynı şey geçerli. Siz zaten kuraklık sebebiyle de bir hayli fazla kirli olan, sanayi atıklarının taşındığı Menderes Nehri’nden Bafa Gölü’ne su verirseniz uyuşmazlık başlar. Bu tüm canlılar için tehlike deme. Sizin kabınız (Bafa Gölü) kirliyken dışarıdan kirli su akışı bir fayda sağlamaz. Gölü kurtarmak için önce Bafa Gölü’nde dip temizliği yapılmalı ve nehir suyu temizlenerek su akışı sağlanmalı.”

20200910_kirlilik_3_2916d.jpg

20200910_kirlilik_7_ccdc6.jpg

Balık ağlarının göle girmeden önceki hali...

20200910_kirlilik_6_d6e85.jpg

Balık ağlarının göle girmeden önceki hali...

20200910_kirlilik_5_7167f.jpg

20200910_kirlilik_8_d66fb.jpg