Dalgıçlar ölüme dalıyor iddiası!

Milas’ta denizde balık üretimi yapan bazı firmalarda çalışan dalgıçlar, kafes kontrolü ve diğer işlemlerde güvenli dalış kriterlerinin sağlanmadığını, riskli dalışlar gerçekleştirildiğini belirterek, dalgıçların güvenliğinin sağlanması adına denetim yapılmasını istiyor.

20202710_dalis_olum_ae013.jpg

Geçtiğimiz günlerde Milas Avcılar Derneği Üyesi Muhammet Özkan, özel bir firmada dalgıç olarak çalıştığı Aydın’ın Didim ilçesinde, denizdeki balık kafeslerini kontrol için dalış yaptı. Evli ve bir çocuk babası Özkan, dalgıç arkadaşları tarafından balık kafesinin içindeki ağın dibinden çıkarıldı. Ancak Özkan’ın hayatını kaybettiği belirlendi.

Özkan’ın cansız bedeni kesin ölüm sebebinin tespiti için incelemeye gönderildikten sonra memleketi Antalya’da toprağa verildi.  

Yaşanan acı olayla ilgili güvenlik güçlerince soruşturma başlatıldı.

GÜVENLİ DALIŞ KRİTERLERİ SAĞLANMALI VE DENETİM YAPILMALI

Habermilas.com’a ulaşarak, isimlerinin açıklanmasını istemeyen dalgıçlar, balık üretimi yaparak ülke ekonomisine ciddi katkı sunan, istihdam sağlayan bazı firmaların güvenli dalış kriterlerinin sağlanması adına yerine getirmediği sorumluluklar bulunduğunu öne sürdü.

Geçmişte de dalgıçların ihmal ve dikkatsizlik sonucu yaşamını yitirdiği olaylar yaşandığını hatırlayan dalgıçlar, en büyük sorunlardan birinin dalışların tek yapılması olduğunu belirterek; “Denize dalışların tek başına yapılmaması gerekiyor. Tabi bu her zaman böyle olmuyor. Özellikle kafes içi dalışlarda, birçok arkadaşımız tek dalış yaptırılıyor. Denizde suyun metrelerce altında tek başına olmak gerçekten büyük sıkıntı. Yardım çağrısında bulunmanız, başınıza gelen bir olumsuzluktan kurtulmanız çok zor. İkinci konu ekipmanların bakımlı ve sağlam olması. Bunun yanı sıra dalış odası, sıcak suyun temin edilmesi, dalgıcın dalıştan sonra dinlendirilmesi, dalış sırasında yukarıdaki ekibin eğitimli olması ve kontrolü sağlaması gerekiyor. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde bizler aslında ölüme dalıyoruz. Talebimiz bu güvenli dalış kriterlerinin sağlanması ve bu şartların sağlanıp sağlanmadığının kontrolünün gerçekleştirilmesidir.” diye konuştu.