En tatlı patates hasadı

30 yıllık iş ve yöneticilik hayatını çiftçi olmak için sonlandıran girişimci kadın çiftçi Sevil Server Koç, Milas’ta ilk defa ekimini gerçekleştirdiği tatlı patatesleri temiz tarım uygulamasıyla yetiştirerek hasat etti. Tatlı patates tadıyla damakları şenlendirdi, verimiyle yüzleri güldürdü.

202015_patates_manset_0250a.jpg

Haber&Fotoğraf: Volkan Yıldız

Muğla’da faaliyet gösteren bir holdingdeki yöneticilik görevini bırakan Sevil Server Koç, çocuklarını sağlıklı yetiştirebilme kaygısıyla, güvenilir tarım ürünleri tüketme ve sağlıklı beslenme çabalarını çiftçiliği seçerek üretici kimliğine dönüştürdü.

30 yıllık profesyonel iş yaşamı ve hayat tecrübesinin ardından Koç, Muğla’nın Datça ilçesindeki ilk tarımsal girişiminin ardından Milas ilçesindeki Kızılcayıkık Mahallesi’nde 5 dönümlük tarlada tatlı patates üretmeye başladı.

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin tarımsal üretim danışmanlığı desteğiyle, yaklaşık 5 aylık üretim safhasının ardından tatlı patateste ilk hasat gerçekleştirildi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas İlçe Sağlık Müdürü M. Ergun Kırova, Milas Tarım ve Orman Müdürü Ali Parlu, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Kızılcayıkık Muhtarı Cengiz Topel Gökdağ, ziraat mühendisleri ve yöredeki kadın çiftçilerin katılımıyla düzenlenen hasat töreninde, makineli hasat yöntemiyle topraktan çıkarılan patatesler kadınlar tarafından kasalara konuldu. Tatlı patates kullanılarak yapılan kek ve kızartma ikramları katılımcılardan beğeni topladı.

TATLI PATATESİN YÜZDE 97’Sİ İTHAL EDİLİYOR

Tatlı patates üretiminin hazırlık aşamasında geniş kapsamlı araştırma yaptığını ifade eden Koç, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’de tatlı patates tüketiminin oldukça sınırlı olduğunu ve tatlı patatesin yüzde 97’sinin ithal edildiğini belirtti.

Koç, “Deneme üretimini gerçekleştirdiğim projedeki öncelikli amacım, oldukça yüksek seviyede vitamin, mineral, lif kaynağı ve vücudu serbest radikallerden koruyan antioksidanlar açısından zengin olan tatlı patatesin temiz tarım yoluyla hiçbir kimyasal, suni gübre ve ilaç kullanılmadan üretilip geniş kitlelerce daha uygun fiyatlama ile tüketilebilmesi. Ülkemizin yüzde 97’sii ithal ettiği bir ürünü üreterek de katkı sağlamayı amaçlıyorum. Güney ve Orta Amerika bölgesi, Hindistan, Çin gibi ülkelerde yaygın olarak üretilen 100’ün üzerinde tatlı patates çeşitlerinden ülkemize uygun olanlarının belirlenmesine yönelik deneme çalışmaları da gelecek vizyonuna katkı sunacak.” dedi.

KADIN GÜCÜ YİNE FARK YARATIYOR

Tatlı patates üretiminde çalıştırdığı işçilerin birçoğunu kadınların oluşturduğuna dikkat çeken Koç, üretimdeki kadın gücüne vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Detaylı bir iş akış planı ile yola çıkarak, profesyonel iş yaşamı ile oluşan birikimimi tarımsal bir girişime yansıtabildiğimi görmek beni de şaşırttı. Hasatta beklentimizin üzerinde kaliteli bir verim aldık. Bu başarı da benimle birlikte çalışan kadınlarımızın da payı büyük. Buradan tüm kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Tatlı patates üretimi hakkında bilgi alarak kadın çiftçi ve işçilerle sohbet eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da girişimci kadın çiftçi Sevil Server Koç'u tebrik ederek, tüm kadın çiftçilerin Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutladı. 

Kadın girişimci ve çiftçi Sevil Server Koç’u tebrik eden Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ise ilçenin bereketli toprakları ve elverişli iklim koşullarıyla birçok farklı ürünün yetişmesine imkan sağladığını belirtti.

Başkan Tokat, "Kırsaldaki tarımsal üretimin bel kemiği olan değerli kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyorum." dedi.

202015_patates_6_0db8d.jpg

202015_patates_2_f6fff.jpg

202015_patates_8_60b02.jpg

202015_patates_7_b8f52.jpg

202015_patates_5_7c0fd.jpg

202015_patates_3_07cbb.jpg