İlk özel okul İMİ Koleji oldu

Milas’ta eğitim veren okullar “Okulum Temiz Belgesi” almaya başladı. İMİ Koleji, Okulum Temiz Belgesi alan ilk özel okul oldu.

20201007_imi_okulum_temiz_belgesiilk_d6903.jpg

Covid-19 salgını ile birlikte okullarda oluşturulması amaçlanan hijyen ve sağlık koşullarını yerine getiren okullara verilen belgeyi ilçemizde alan ilk özel okul İMİ Koleji oldu. Belge, İMİ Kolejine, denetimi yapan Türk Standartları Enstitüsü tarafından verildi.

Kılavuz, denetim ve belgelendirme ile okulların hijyen ortamının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol koşullarının tesbit edilip güvenle gidilen okulların sayısını artırmak amacıyla verilen “Okulum Temiz Belgesi”ni alan ilk özel okul unvanına sahip olan İMİ Kolejinde öğrenciler güvenli bir eğitim alabilecek.  

Temiz okul belgesi eğitim kurumlarında enfeksiyonun önlenmesi, hijyen şartlarının geliştirilmesi için yazılan kılavuzda yer alan koşulları idealleştiren eğitim kurumları için verilen bir belge. Belge sağlık, turizm, gıda sektörlerinde aranan iş güvenliği ve hijyen standartları gibi Covid-19 salgınıyla birlikte artık eğitim kurumlarında da aranıyor. Gereken hijyen koşullarını yerine getireceğini öngören okullar denetleniyor ve uygun görülüyorsa “Okulum Temiz Belgesi” ile belgelendiriliyorlar. Amaç bir toplumsal bilinç, farkındalık ve herkesin uyması gereken bir standart yaratmak.

Hijyen standartları, enfeksiyon önleme ve kontrol koşulları devlet okullarında Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda ise Türk Standartları Enstitüsü (TSE) denet uzmanları tarafından denetleniyor. Devlet okullarına belgeyi MEB, özel okullara TSE veriyor.

20201007_imi_okulum_temiz_belgesi2_818d9.jpg

20201007_imi_okulum_temiz_belgesi_55f53.jpg