Kurum Müdürü işine bisikletiyle gidip geliyor

Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ömer Gülter, evinden işine her gün bisikletiyle gidip geliyor. Bunun kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu, bisiklet kullanmanın bir tutkuya dönüştüğünü belirten Gülter, Milas’ın çevresinde bulunan Ören, Çökertme, Gürçamlar, Güllük ve Güvercinlik gibi 30 ile 50 kilometre uzaklıktaki turistik yerlere de bisikletiyle gidip geldiğini söyledi...

20201023_bisikletiyle_gidip_geliyor_c5c5d.jpg

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Ömer Gülter, evinden işine her gün bisikletiyle gidip geliyor. Bunun kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu, bisiklet kullanmanın bir tutkuya dönüştüğünü belirten Gülter, Milas’ın çevresinde bulunan Ören, Çökertme, Gürçamlar, Güllük ve Güvercinlik gibi 30 ile 50 kilometre uzaklıktaki turistik yerlere de bisikletiyle gidip geldiğini söyledi.

Ankara’da çalıştığı Sosyal Güvenlik Kurumundan, 2015 yılında Milas Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğüne atanan Ömer Gülter, bisiklet kullanmaya başlamasını şöyle açıkladı: “Milas, kent olarak, şehir içinde her yere rahatlıkla yürünerek gidilip gelinecek bir yer. Özellikle büyük şehirden geldiğimiz için Milas’ın yürüme mesafeleri kısa geliyor insana. Biz Milas’a geldiğimizde, oturduğumuz yerden şehir merkezine yürüyerek gidip geliyorduk. Bazen acil yapılması gereken işler durumunda ulaşım aracı olarak aklıma bisiklet geldi. Bir de Milas’ın konum olarak yapısı bisiklet kullanmaya çok uygun. Günlük kullanım için mesafeler çok kısa ve yakın. Bisikletin bir avantajı da park derdinin olmaması. Bisikletin en büyük kolaylığı bu! Bu anlamda bisikletin, Milas’ta bizim yaşamımızı kolaylaştıran bir ulaşım aracı olduğunu düşünüyoruz.”

“Müdüre bak, bisikletle dolaşıyor”

Bisiklet kullanmaya başladıktan sonra da bırakamaz olduğunu belirten Gülter, iş dışında; pazara, Kaymakamlıktaki resmi toplantılara, törenlere de bisikletle gittiğini; toplumda, makam-mevki sahibi olanların, bir yerden bir yere giderken taşıt kullanması doğrultusunda bir anlayış bulunduğunu, ilk anlarda, “Müdüre bak, bisikletle dolaşıyor,” diyenler olduğunu ama bunlara aldırış etmediğini dile getirdi…

Gülter, Toplumda bisiklet kullanmanın yadırganacak bir durum olmadığına, Avrupa’da ve Çin’de bisiklet kullanmanın çok yaygın olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Bizde bisiklet kullanımı çok fazla hayatın içine girmedi. Diğer ülkelerde bir bisiklet kültürü var. Bisikletin insanların hayatı kolaylaştırması için de bisiklet yolları, park yerleri gibi çok ciddi yatırımlar yapılıyor oralarda. Ülkemizde de bir zihin değişikliği olması gerekiyor. Bu alanda teşviklerin daha çok artması ve bisiklet kullanmanın hem kişinin sağlığı hem de kent yaşamında yarattığı rahatlıkların insanlara anlatılması ve benimsetilmesi gerekiyor.”

Bisiklet kullanmanın yararları

Toplumda bisiklet kullananların artmasıyla, toplumsal yaşamda bir rahatlama meydana geleceğini anlatan Gülter, bunları şu şekilde sıraladı: “Bir kere araç yoğunluğundan ve egzoz gazından; yakıt, tamir gibi cebinizden çıkacak giderlerden kurtuluyorsunuz. Yaşadığınız şehrin Citta-Slow(sakin şehir) olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Bu da çok önemli bir durum. Trafik yoğunluğu, insanlarda strese yol açıyor. Bu, ortadan kalkıyor. Ayrıca bisiklet kullanarak sporunuzu da yapmış oluyorsunuz. Bu yönüyle bedensel bir rahatlama sağlıyor. Bisiklet, çevreyi ve havayı kirletmiyor. Milas, kış aylarında hava kirliliği yoğun olan bir yer. Motorlu taşıt araçlarının kullanımının azalmasıyla, hava kirliliği de belli ölçülerde önlenilmiş oluyor zaten.”

Farkındalık amaçlı akıllı kavşaktan geçiş

Evinden çıktıktan sonra, kestirme yollardan işyerine gelmesi mümkünken, Milas-Bodrum-Muğla karayollarının kesiştiği Beçin’deki akıllı kavşağı özellikle kullandığını belirten Gülter; bunu risk alarak, bir farkındalık yaratmak ve bisikletin de bir ulaşım aracı olduğuna dikkat çekmek için bu yolu seçtiğini söyledi. Gülter, bugüne kadar kavşaktaki geçişleri sırasında bir sorun yaşamadığını, aksine araç sürücüleri tarafından saygıyla karşılandığını da sözlerine ekledi…

Kent yöneticilerine düşen görevler

Şehir merkezinde işyerleri olanlara da seslenen Gülter, kısa mesafeler için araç kullanılmamasını, işyerlerine yürüyerek ya da bisikletle gidip gelmenin daha sağlıklı olacağı önerisinde bulunuyor. Bisiklet kullanımının yaygınlaşması için de kent yöneticilerine önemli görevler düştüğünü ifade eden Gülter sözlerini şöyle tamamladı: “Kent yaşamında bisiklet kullanımının yaygınlaşmasında, kent yöneticilerinin belirleyici rolü bulunmaktadır. Onlar teşvik edici ve yönlendirici olmalı. Bisiklet yolları yapılmalı. Bilinçli bisiklet kullanımı için kurslar açılabilir. Bu kurslar sonucunda, kişi bisiklet kullanmayacaksa bile, bisiklet kullananlara saygı göstermesini öğrenebilir. Bisiklet yollarına kısa süreli de olsa park etmiş araçlarla karşılaşıyoruz. Bu olmamalı. Saygı, eğitimden geçer. Bisiklet yollarında; araç park etmemeli, motosiklet sürülmemeli ve yayalar yürümemeli. Bunlara dikkat edilmeli. Bisiklet yolu, bisikletliler için ayrılmış özel bir alan olduğunu herkes bilmeli. Yöneticilerimiz; bisiklet yollarının geliştirilmesi, insanların bisiklet kullanımının teşvik edilmesi, bisiklet etkinliklerinin düzenlenilmesine öncülük etmeli. Günlük yaşamda kendileri de bisiklet kullanırlarsa, örnek olurlarsa; bisiklet kullanımının toplumda yaygınlaşacağını düşünüyorum.”