Sarıçay’ın durumu içler acısı

Milas Kırcağız Mahallesi’nde yer alan Sarıçay Deresi'nin etrafına atılan moloz yığınları, evsel atık ve çöpler çevre ve görüntü kirliğine neden oluyor. Çevre sakinleri Sarıçay Dere yatağının bu kirlilikten kurtarılmasını isteyerek; “Bu bölge moloz dökenlerin hedefi oldu” açıklamasında bulundu.

20201119_saricay_moloz_kirlilikilk_53887.jpg

Milas’ta zaman zaman gündeme gelen Sarıçay’daki kirliliği bir kez daha gündeme geldi. Vatandaşların döktüğü çöpler ve molozlar adeta dereyi yok ediyor. Sarıçay genelinde çok sayıda moloz dökümlerine rastlanırken, en yoğun moloz kirliliği ilçeye bağlı Kırcağız Mahallesi’ndeki köprü altında yaşanıyor. İnşaat malzemelerinden, hayvansal atıklara, inşaat atıklarından doğada çözülmesi mümkün olmayan araç lastiklerine kadar her çeşit atık, dere kenarına boşaltılıyor.

Çevre sakinleri durama tepki göstererek; Sarıçay Deresi'nin etrafına kontrolsüz olarak atılan moloz yığınları görüntü ve çevre kirliliğine neden oluyor. Dere inşaat molozları ve çeşitli atıklarla şehir çöplüğünü andırır durumda. Kirlilik insan sağlığı açısından ciddi tehlikelere davetiye çıkarıyor. Moloz yığınları arasında çevre kirliliğine neden olabilecek evsel atıkların da yer alması derenin yanı sıra yeraltı sularının da kirlenme riskini oluşturuyor” diyerek, sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

Toplu balık ölümleri yaşanmıştı

Sarıçay’daki kirlilik nedeniyle Kasım ayında çok sayıda balık ölümü de yaşanmıştı. Sarıçay’da yaşanan kirlilik doğal dengeyi bozmaya başladı. Sarıçay’ın kum ocaklarının bulunduğu bölgedeki göletlerde ve su birikintilerinde balıkların öldüğü gözlemlendi. Bölgede yaptıkları gezintide doğanın can çekiştiğini gören Milaslı avcılar, sosyal medyada paylaşımda bulunarak, “Milas’taki Sarıçay’da kum ocaklarının bulunduğu alanda balıklar ölmeye başladı. Bu bir doğa katliamıdır. Yetkililer lütfen bu kirlilikle ilgilensin” diye açıklamada bulunmuştu.

Milaslı avcıların çektiği fotoğraflar, balık ölümlerini belgelerken Sarıçay’daki çevre kirliliğini de gözler önüne sermişti.

20201119_saricay_moloz_kirlilik4_c84e2.jpg

20201119_saricay_moloz_kirlilik1_5d5ed.jpg

20201119_saricay_moloz_kirlilik5_9febb.jpg

20201119_saricay_moloz_kirlilik6_215cf.jpg