KYK borçları acilen silinmelidir

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, üniversite mezunu gençlerin en önemli sorunlarından biri olan KYK borçlarının silinmesi için çağrı yaptı.

20200613_kyk_borclari_silinmelidir_f731b.jpg

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, gençlerin bir yandan işsizlikle mücadele ettiğini bir yandan da KYK borçlarını ödemede zorluk çektiğini, Türkiye'de ekonomik zorluk yaşayan kesimlerin başında üniversite mezunu gençlerin geldiğini söyleyerek; “KYK borçları acilen silinmelidir” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; “KYK kredisi, işsizlik kaygısı, faturalar, masraflar... Öğrenciler ve yeni mezunlar Türkiye'de ekonomik zorluk yaşayan kesimlerin başında geliyor. Milyonlarca genç okuldan mezun olur olmaz hayatına borçlu olarak başlıyor. Bu zorluklara bu yıl bir pandemi eklendi. Bu süreçte iş bulmakta zorlanan mezunlar ise kara kara düşünüyor. İş bulanlar ve ödemelerini yapanlar da pandemi nedeniyle ödemeleri durdurmak zorunda kaldı.” dedi.

Parasız eğitim parasız sağlığı hayata geçirmeliyiz

Milletvekili Girgin pandemi sürecine değinerek; “pandemi süreci kamu hizmetlerinin ücretsiz, ulaşılabilir ve eşit olmasının önemini herkese gösterdi. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamu hizmetleri bütünüyle ücretsiz olmalıdır” dedi. Devamında sosyal devlet vurgusu yapan Girgin şöyle dedi: “Sosyal devletin gereği olarak öğrencisine destek olan devletin bu parayı borç kabul edip geri istemesi kabul edilemez. Gençlerimizi bu yükten kurtarmalıyız.” dedi.

“İstiyorsanız diplomamı geri alın zaten işsizim, yeter ki borcum silinsin”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Her 3 üniversite mezunu gençten 1'inin işsiz olduğu ülkemizde, öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen üniversite mezunu sayısı 5 milyona dayandı. Milyonlarca mezun KYK kredi borçlarının silinmesini büyük bir heyecanla bekliyor. Mezunlar “istiyorsanız diplomamı geri alın zaten işsizim, yeter ki borcum silinsin” noktasına geldi. KYK borçları acilen silinmelidir.”