23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun

Bu yıl 101. yıl kutlamaları gerçekleştirilecek olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı 23 Nisan 2021 Cuma günü (Sosyal mesafeye dikkat edilerek) saat 10:00’da Atapark’ta bulunan Atatürk Anıtına, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulmasıyla başlayacak. Çelenk sunma töreninin ardından tören yöneticisi Merkez Ortaokulu Beden Eğitimi öğretmeni Yeter Sezer’in çağrısı üzerine, saygı duruşu ve akabinde Merkez Ortaokulu Müzik Öğretmeni Mustafa İnan yönetiminde İstiklal Marşımız okunacak.

Bu sene Milas Merkez İlkokulu/Ortaokulu tarafından organize edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama tören sunuculukları Merkez Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Özgür Barış İşcan ve Milas Merkez İlkokulu Sınıf Öğretmeni Elif Yalçın tarafından yapılacak.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından, Milas Merkez İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Emir Bilen Menteş “Hoş geldin 23 Nisan”, Milas Merkez İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Hilal Ecrin Arıcı “Dünya Çocuk Bayramı” adlı şiirleri seslendirecek.

Milas Merkez İlkokulu Müdür Yardımcısı Mehmet Serkan Gül, Sınıf Öğretmeni Mehmet Eroğlu ve Merkez Ortaokulu Müzik Öğretmeni Hüseyin Murat Pulel tarafından “Selanik Türküsü” adlı eserin seslendirilmesinin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı, etkinlik ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.

HAFTA ETKİNLİKLERİ

Bisiklet Turu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle öğrenci, sporcu ve vatandaşlarımızın katılımı ile 23 Nisan 2021 Cuma günü saat 12’de Atapark Atatürk Anıtı önünden hareketle bisiklet turu yapılacak.

Evde Bayram Şenliği

Covid-19 salgın tedbirleri kapsamında öğrenciler, 17 – 18 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerinden itibaren evlerini, balkon ve pencerelerini Türk Bayrağı, Atatürk Posteri ve fotoğraflarla süsleyerek bayram coşkusunu evlerinde yaşamaları sağlanacak.

Covid-19 salgın haritasında ilimizin kırmızıdan mavi renge dönüştürülebilmesine dikkat çekmek adına süslemelerde tüm öğrenciler tarafından mutlaka Mavi Balon asılması sağlanacak. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülecek olan bu çalışma #evdebayramşenliği hashtagi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanması sağlanacak. Etkinlik Nisan ayı sonuna kadar devam edecek.

Okullar da gün boyu çocuk şarkılarının çalınacak

Milas’ta bulunan tüm resmi özel tüm okullar da 23 Nisan 2021 Cuma günü gün boyunca kendi ses sistemlerinden;        MEB 23 Nisan 100. Yıl Marşı, 23 Nisan Ata’mızdan Armağan, 23 Nisan Marşı Şarkısı, Ben Çocuğum, Biz Atatürk Çocuklarıyız, Sanki Her Tarafta Var Bir Düğün, Günaydın Çocuklar, Dünyayı Birlikte Kuralım, Ele Ele Verelim, Bir Dünya Bırakın, Çocuklar Kardeş Oldu Mu? isimli çocuk şarkıları çalınacak.

Okullar aydınlatılacak ve İstiklal Marşımız okunacak

İlçemizde bulunan resmi ve özel tüm okulların, 23 Nisan 2021 Cuma saat 20.00’den itibaren aydınlatılması sağlanacak ve 20.21’de de İstiklal Marşımızın okullarımızın ses sistemlerinden çalınacak.

Kitap okuma etkinliği

Salgın sürecini en iyi değerlendirmek üzere Nisan ayı boyunca Cumartesi ve Pazar günlerinde il genelinde öğrencilerin #evdekalkitapoku hashtagi ile aileleri ile birlikte kitap okumaları sağlanacak ve görseller İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

Afiş çalışması

İlçe Halk Sağlığı Müdürlükleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğinde öğrencilerin aile ziyaretleri ile artan Covid-19 salgınına dikkat çekmek amacı ile hazırlayacakları afişler arasından seçilen en güzel 3 afiş, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenip çoğaltılarak, öğrencilerin evlerinin kapılarına asmaları sağlanacak. Bu çalışma ile ilgili iş ve işlemler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından takip edilecek ve seçilen afiş görselleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Slogan Hashtag çalışması

Öğrencilere maske, mesafe ve temizlik konularında verilecek olan temaların aşağıdaki örneklere uygun olarak sloganlaştırılması ve öğrenciler tarafından oluşturulan sloganların hashtag çalışması ile İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri sosyal medya hesaplarında yayınlanması sağlanacak.

#maskemitakıyorumhayatasağlıkladevamediyorum

#mesafemikoruyorumsevdiklerimigüvendetutuyorum

#temizliğedikkatediyorumkovidegeçitvermiyorum

- Haber Milas, Gündem bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7000379/23-nisan-ulusal-egemenlik-ve-cocuk-bayrami-kutlu-olsun