ŞEKER TADINDA BİR BAYRAM!..

Gülden Sökelioğlu
Gülden Sökelioğlu

Herkesin hayatının çocukluk döneminde Şeker Bayramı ve Kurban Bayramı'nın özel bir yeri vardır.

Aileler maddi durumuna göre çocuklarına bayramlık giysiler, ayakkabılar alırdı.  Çocukken bayramlık giysileri yatağın üzerine, ayakkabıları ise yastığın altına koyar ve sabaha kadar heyecandan gözümüze uyku girmezdi.

Bayram öncesinde evlerin her yeri temizlenir; eve  gelecek ziyaretçiler için tatlılar, börekler ve çeşit çeşit yemekler yapılırdı.

Bayramdan bir gün önce, arife günü keşkek, nohutlu pilav yapılır, lokmalar dökülür; namaz helvaları komşulara dağıtılırdı. Ayrıca ölen büyükler için mezar ziyaretleri yapılır, dualar okunurdu.

Kandil gecelerinde çocuklar, bir sopanın ucuna geçirdikleri teneke kutulardan oluşan yağ kandilleriyle, mahallede ev ev dolaşarak, söylenen manilerle hak toplarlar;  ellerindeki torbalar, renk renk şekerler ve paralarla dolardı.

Ayrıca Ramazan (Şeker) Bayramı'nın birinci günü davulcu ve yanındaki kişi, bütün evlerin kapısında söyledikleri güzel manilerle bahşişler toplarlardı. Babanın verdiği parayı davulcuya vermek, çocuklar için büyük bir zevkti.

Bayramlarda büyüklerin ellerini öpen çocuklara da para, mendil veya şekerler verilir, sevindirilirdi.

Hepimiz, geçmişe dönüp baktığımızda bu tür sevinci, mutluluğu yaşadık.

Kurban Bayramı'nda, alınan koyun veya keçi ile dostluk kuran çocuklar...

Kurbanı kestirmemek için çocukların verdiği mücadeleler...  Kurban kesilirken çocukların döktüğü gözyaşları.

Dini bayramları güzel, anlamlı kılan örf ve adetlerimizin güzelliği ve zenginliğidir.

Eski bayramların güzelliği; gelen misafirlerle karşılıklı yapılan sohbetler; yenilen tatlılar, yemekler;  içilen çaylar ve kahveler;  çocukların yaşadığı bayram sevinci; hepsi tatlı birer anı olarak olarak mazide kaldı.

Bugün, Ramazan Bayramı ise çok hüzünlü geçecek.

Neden, derseniz? Koronavirüs salgını nedeniyle, sokağa çıkma yasağı olduğu için yakınlarımızı, büyüklerimizi ziyaret edemeyeceğiz ve kimse ziyaretimize gelemeyecek...

Buruk ve hüzünlü bir bayram geçireceğiz.

Koronavirüs salgınının sona ermesini, çocukluğumuzdaki kadar olmasa da birbirimize sarılacağımız, büyüklerimizin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpeceğimiz güzel bayramların sevincini tekrar yaşamak umuduyla...

Herkese mutlu, güzel ve şeker tadında bayramlar dilerim.

- Haber Milas, Gülden Sökelioğlu tarafından kaleme alındı
https://habermilas.com/makale/7078952/gulden-sokelioglu/seker-tadinda-bir-bayram