Milas'ta ev kiraları cep yakıyor

Yüksek faizler ve döviz kuru konut satışlarını sınırlandırırken, satılık ve kiralık konut piyasasındaki fiyatlar yükselmeye devam ediyor.

BETAM'ın araştırmasına göre pandemi kısıtlamalarının etkisi kiralık konut piyasasında da gözlemlendi. Kiralık konut piyasasındaki fiyatlar yükselmeye devam ederken, kiralanan konut sayısı da azaldı. Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık kira artış oranı Nisan ayında yüzde 18 olurken, 2020 Nisan ayında 14.5 TL olan ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 2021 Nisan ayında 17.1 TL’ye yükseldi.

Yıllık kira değişim oranı İstanbul’da yüzde 26, Ankara’da yüzde 14.3 ve İzmir’de yüzde 17.7 oldu. Nisan ayında ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 25 TL, Ankara’da 12.4 TL, İzmir’de ise 18.2 TL oldu.

MİLAS’TA KİRACILAR EV BULMAKTA ZORLANIYOR

Türkiye genelinde yaşanan ev kirası artışları ve kiralık konut sıkıntısı Milas'a da yansıdı. Milas’ta kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşadıklarını anlatan kiracılar, yüksek ev kirası fiyatları karşısında ise şaşkınlık yaşıyor. Geçtiğimiz yıl niteliklerine göre değişmekle birlikte ortalama aylık 800-900 lira bandında kiraya verilen dairelerin şuan aylık fiyatı 1.200-1.500 lira arasında, hatta üst bantta 2.000 liraya kadar çıkabiliyor. Geçmiş yıllarda Milas’ta semtlere göre kira fiyatlarının belirgin bir şekilde değişiklik gösterdiğini ifade eden vatandaşlar, son aylarda Milas merkezdeki tüm mahallelerde ev kiralarının eşitlendiğini savundu.

Bu durumun kiracıları mağdur ettiğini söyleyen vatandaşlar, bazı ev sahiplerinin sözleşme bittiği andan itibaren fahiş fiyat artışlarına gittiğini ve kiracılara “İsterseniz bu fiyata oturun yoksa boşaltın, bu fiyatı verecek kiracı çok” şeklinde konuştuklarını söyledi.

- Haber Milas, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7382479/milasta-ev-kiralari-cep-yakiyor