Akbelen/İkizköy eylemi büyüyerek devam ediyor

Muğla'da İkizköylüler, Milas Orman Genel Müdürlüğü'nün 15 Temmuz'da Akbelen Ormanı'nda termik santral ve madene çalışmaları gerekçesiyle kesim yapacağı iddiası üzerine suç duyurusunda bulunup nöbet tutmaya başlamıştı. O gün sabah ağaç kesim sesleriyle uyanan köylüler, kesimi durdurmak için alana gelerek başlattıkları nöbete bayram boyunca devam etti.

BAYRAMI NÖBET ALANINDA GEÇİRDİLER

19 Temmuz pazartesi günü CHP Muğla Milletvekilleri Akbelen Ormanı’ndaki nöbet alanını ziyaret etti. İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,  Akbelen nöbet alanındaki İkizköylüler ve İkizköy'ün yanında olan çevrecilerle buluştu. Tanal, Alban ve Erbay geceyi Akbelen Nöbet Alanı’nda geçirdi. Sabah bayram kahvaltısının ardından nöbetin sürdürüleceği açıklandı.

Bayramın ilk gününde de devam eden Akbelen nöbetinin gün içinde pek çok ziyaretçisi de oldu. Milas, Bodrum gibi çevre ilçelerde yaşayan, hem de tatilini Bodrum’da geçiren pek çok vatandaş alana  gelerek İkizköylülere destek verdi. 100 binin üzerinde takipçisi olan youtuber Tolga Yalçın, Akbelen nöbet alanından çektiği videoyu sosyal medyada paylaştı.

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Suat Özcan ve CHP il yönetimi de alana gelerek, doğayı, köyü ve köylülerin hakkının nasıl ortaklaşa savunabileceği hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Akbelen Ormanı nöbet alanına Gelecek Partisi Milas İlçe Yönetimi de ziyaret etti. Ziyaret sırasında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da telefonla bağlanarak İkizköylüleri mücadelelerinden dolayı tebrik etti.

Türkiye İşçi Partisi Muğla İl Örgütü Temsilcileri de nöbet alanını ziyaret ederek “Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz” dediler.

2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi'nden gelen kadınlar ise  İkizköylü kadınlarla buluştu.

“Doğanın talanına yurttaşlar olarak önce biz dur diyeceğiz” diyen kadınlar, “yaşasın yurttaş inisiyatifi” diye slogan attılar.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Metin Ergün, İkizköylülerle sohbet etti. Doğa yıkımının tüm Türkiye’de yaşandığını ve hep birlikte karşı durulması gerektiğini söyleyen Ergün’e İYİ Parti İl teşkilatı da eşlik etti.

Sandras Koruma Platformu temsilcileri de nöbet alanına gelerek direnişe destek oldu.

“HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDERKEN KESİM YAPTILAR”

740 dönümlük Akbelen Ormanı'nın kesilmemesi için aylardır ormanda nöbet tutan İkizköylüler, ormanın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından YK Enerji A.Ş.'ye verildiğini öğrenmişti. Milas'taki termik santrale kömür temin etmek için maden yapılmak istenen ormanda, ekolojik dengenin ve geçim kaynaklarının yok edilmesini istemeyen doğa savunucuları, Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğüne (OGM) karşı dava açmıştı. Mahkeme, idarenin savunmasını aldıktan sonra, ormanda bilirkişi incelemesi yapılmasına karar vermişti. Ancak hukuki süreç devam ederken, ormanda ısrarla kesim yapılmasına tepkili olan yöre halkı, OGM yetkilileri hakkında da geçen günlerde “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

 

 

- Haber Milas, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7508932/akbelenikizkoy-eylemi-buyuyerek-devam-ediyor