Hastane ve eczanede bayram yoğunluğu sürüyor

Turistik mahallelerindeki artışla birlikte yoğun bir yaz nüfusunu ağırlayan Milas’ta, Kurban Bayramı da bir hayli yoğun geçiyor. Artan nüfusun talebi de fazla olunca birçok alanda aksaklıklar meydana geldi. Özellikle sağlık alanında bazı sıkıntılar vatandaşların tepkisine neden oldu, sağlık çalışanları ise yoğun bayram mesaisinde oldukça zorlandı.

Milas Devlet Hastanesi Acil Servisi, tam kapasite sağlık hizmeti sunmaya çalışsa da pek çok hastanın müracaatıyla serviste yoğunluk meydana geldi. Yetkili kaynaklarca, vatandaşların acil servis kapsamında değerlendirilmesi pek de mümkün olmayan rahatsızlıklar durumunda da acil servise müracaatının yoğunluğu kat kat artırdığı ifade edildi.

NÖBETÇİ ECZANE ÖNÜNDE KUYRUK OLUŞTU

Uzun süre bekledikten sonra tedavisini olarak reçete ile nöbetçi eczaneye gelen hasta ve hasta yakınları, bayram boyunca nöbetçi eczane önünde oluşan kuyruğu görünce şaşkınlık yaşadı.

Dün gece saatlerinde ilçe merkezinde nöbetçi eczane sayısı ikiye çıkarıldı. Ancak bugün de yoğunluk oluşması sebebiyle ile merkezindeki tek nöbetçi eczanede gece yaşanan kuyruk çilesi yine yaşandı.

Nöbetçi eczaneye diğer eczacılardan da yardım edildi ve ilaçlar karşılanmaya çalışıldı. İlçe merkezinde ikinci nöbetçi eczanenin açılması için planlama yapıldığı ifade edildi. Nöbetçi eczane çalışanları, oluşan ilaç kuyruğuna tepki gösteren vatandaşlara ellerinden geldiği ölçüde hizmet sunabilmek için çalıştıklarını ve anlayış beklediklerini belirtti.

“E-REÇETEDEKİ SIKINTI İŞLEMLERİ YAVAŞLATIYOR”

Hastalar tedavi olduktan sonra hastanede yapılması gerektiği belirtilen e reçete işlemlerinin yapılmamasının, eczanelerdeki işlemleri yavaşlattığına dikkat çekildi. Bu işlemin eczanede yapılması sebebiyle ilaç kuyruğunun uzadığını söyleyen eczane çalışanları, hastanelerde bu birimde görevli kişilerin e reçete konusunda hassasiyet göstermelerini rica etti.

HASTANEDE KUYRUK, ECZANEDE KUYRUK!

Olağandışı bayram yoğunluğu sebebiyle hastanede ve eczanede sıra beklemek durumunda kalan vatandaşlar, “Yıl 2021 halen hastanede kuyruk, eczanede kuyruk!” diyerek, ilçe merkezindeki nöbetçi eczane sayısının ikiye çıkarılmasını ve sağlık hizmetlerindeki sıkıntıların çözülmesini talep etti.  

- Haber Milas, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://habermilas.com/haber/7509020/hastane-ve-eczanede-bayram-yogunlugu-suruyor